Prehľad dňa

Krátka správa

Elon Musk je proti americkým clám na čínske elektromobily.

Elon Musk, zakladateľ amerického výrobcu elektromobilov Tesla, je proti clám na dovoz čínskych elektrických vozidiel do USA. Uviedol to počas videokonferencie Viva Technology v Paríži. To kontrastuje s jeho varovaním z januára, že sú potrebné obchodné bariéry, inak Čína „zničí väčšinu ostatných automobilových spoločností na svete“.

Krátka správa

Pripravuje sa Putinova návšteva v Severnej Kórei.

Návšteva ruského prezidenta Vladimira Putina v Severnej Kórei je v štádiu prípravy, oznámil v piatok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. „Termíny návštevy včas oznámime,“ dodal hovorca. USA a Južná Kórea vinia Severnú Kóreu, že dodáva zbrane Rusku, ktoré ich nasadzuje vo vojne na Ukrajine. Moskva aj Pchjongjang tieto obvinenia popierajú.

Krátka správa

Volodymyr Zelenskyj v pondelok navštívi Španielsko, stretne sa s kráľom i premiérom.

Ukrajinský prezident mal španielsku metropolu navštíviť už minulý piatok (17. 5). Návštevu však posunul z dôvodu bojov v Charkovskej oblasti na východe Ukrajiny. Zelenskyj pristane na madridskom letisku v nedeľu (26. 5.) večer.

Krátka správa

Ukrajinci tvrdia, že v Charkovskej oblasti prešli do protiútoku.

Ukrajinské obranné sily zastavili postup ruskej pozemnej ofenzívy v Charkovskej oblasti na severovýchode Ukrajiny a teraz prešli do protiútoku, vyhlásila v piatok ukrajinská armáda. Rusko pred dvoma týždňami spustilo novú ofenzívu v pohraničnej Charkovskej oblasti. Otvoril sa tým nový front a podľa Kyjeva ide o snahu Moskvy odkloniť prečíslené ukrajinské jednotky z frontovej línie na východe, kde prebiehajú najostrejšie boje.

Krátka správa

Českého prezidenta Petra Pavla prepustili z Ústrednej vojenskej nemocnice v Prahe do domáceho liečenia.

Pavel bol od štvrtka hospitalizovaný po tom, ako sa zranil pri jazde na motorke.

Krátka správa

Izraelská armáda našla v Pásme Gazy telá ďalších troch rukojemníkov.

Tie odvliekli z juhu Izraela pri vlaňajšom vpáde palestínskych militantov. Našli ich počas nočnej operácie po analýze "presných spravodajských informácií", ktoré boli získané v posledných dňoch.

Krátka správa

Najmenej deväť ľudí prišlo o život a ďalších 64 utrpelo zranenia pri požiari v chemickej továrni na západe Indie.

Požiar spôsobil výbuch kotla v továrni v okrese Táni v indickom štáte Maháraštra. Oblasť následne zahalil sivý oblak hustého dymu, pričom požiar podľa miestneho predstaviteľa spôsobil škody aj v okolitých továrňach a domoch.

Krátka správa

Životy dvoch ľudí si v noci na piatok vyžiadal ukrajinský raketový útok na okupovaný Krymský polostrov blízko mesta Simferopol.

Na platforme Telegram to napísal Ruskom dosadený krymský gubernátor Sergej Axionov. Simferopol je hlavným administratívnym centrom Krymského polostrova.

Krátka správa

Vyše 100 ľudí zrejme zahynulo pri piatkovom zosuve pôdy v Papue-Novej Guinei.

Zosuv údajne zasypal dedinu Kaokalam v provincii Enga na severe krajiny, ležiacu približne 600 kilometrov severozápadne od metropoly Port Moresby okolo tretej hodiny ráno miestneho času.

Krátka správa

Moskva varovala Washington, aby Ukrajine nepovolil zaútočiť americkými zbraňami na ruské územie.

„Tento postoj je absolútne nezodpovedný, táto pozícia je absolútne nebezpečná svojimi následkami,“ povedal v ruskej štátnej televízii hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.