Známy starosta ide ku Kiskovi: Do strany prichádzajú aj primátori z veľkých miest (rozhovor)

Trapas na červenom koberci. Andrei Verešovej konkurovala táto kráska!
Zdroj: FB/Je nás viac

Vladimír Ledecký je prvá známa tvár, ktorú prezident predstavil verejnosti.

Vladimír Ledecký je starosta Spišského Hrhova už viac ako 20 rokov. Na slovenské pomery sa mu podaril nevídaný kúsok, keď vo svojej obci vyriešil rómsky problém. Teraz sa rozhodol vstúpiť do novovznikajúcej strany Andreja Kisku, aby sa tejto problematike mohol venovať na celoštátnej úrovni.


Určite ste dostali už mnoho pozvánok do strán. Prečo ste sa rozhodli vstúpiť práve do strany Andreja Kisku?

Je to prvá strana, ktorá mi ponúkla sa podieľať aj na príprave, čiže ovplyvňovať veci. Pri iných stranách som takýto pocit nemal. Ešte dôležitejšia vec je, že ľudia, ktorí idú s pánom Kiskom do toho, sú veľmi schopní a seriózni, navyše majú za sebou osobný príbeh. Takže je mi cťou byť medzi nimi.

Čomu sa budete prioritne venovať. Rómskej problematike?

Na celoštátnej úrovni som sa podieľal na viacerých iniciatívach, kde sa plánovala nejaká sociálna zmena, ako bola napríklad problematika zakladania sociálnych podnikov či znevýhodnených regiónov. Vždy to skončilo tak, že buď to stratilo šťavu alebo to išlo dostratena.

Na Slovensku je 17 znevýhodnených okresov a charakteristickou črtou každého tohto okresu je prítomnosť Rómov. Takže to, čo hovoríte je pravda, ale prioritne sa chcem venovať problematike znevýhodnených regiónov v ich celej škále.

Rómska problematika je dosť výbušná téma. Ako by ste chceli riešiť túto situáciu a zároveň si nepohnevať majoritu?

Všetci tí, ktorí tejto problematike rozumieme, sa zhodneme na troch veciach. Vzdelanie, bývanie a zamestnávanie. Z našich skúseností treba najprv Rómov zamestnať, aby mali peniaze. Ak majú živobytie, automaticky sa riešia aj dva ďalšie spomenuté problémy. Obce, ktoré začali so zamestnávaním Rómov, tak ľudia videli, že aj oni vedia vytvárať hodnoty. Tým pádom je aj majorita spokojná.

Takže, ak majorita uvidí, že Rómovia pracujú, tak zmiznú z politiky aj extrémisti?

Na zložité problémy, nie sú jednoduché riešenia. Takže aj my keď sa tu teraz bavíme o tejto problematike, tak to je na veľmi dlho. Na to sa nedá odpoveď jednoduchou frázou. Problematika znevýhodnených regiónov sa nedá riešiť tak, že sa vykašleme na Rómov. Takto to určite nepôjde.

Aká je vaša ambícia v politike? Byť v parlamente alebo byť skôr v exekutívne?

Ja som vždy problémy riešil, preto jednoznačne chcem byť pri výkone moci. Teraz ale nemyslím na to, že by som chcel byť ministrom alebo niečo podobné, no neláka ma niekde sedieť a len hlasovať. Na záver dňa však o tom nebudem rozhodovať ja, ale voliči.

Idú s vami do Kiskovej strany aj iní starostovia a primátori?

Áno, pridávajú sa aj moji kolegovia, teda funkcionári v samospráve.

Budete konkrétnejší, o ktoré mená ide?

Myslím si, že to by mal každý sám oznámiť.

Môžete aspoň prezradiť, či sú tam aj primátori z veľkých miest? Teda či ide o známe persóny?

Áno, určite.

Rozprávame sa o starostoch a primátoroch len z východu krajiny alebo o celom Slovensku?

O celom Slovensku.

V prípade zvolenia zostanete starostom?

Či už tento projekt vyjde alebo nie, tak ja chcem skončiť. Už som 21 rokov starosta, takže je na čase, aby to prebral niekto iný. Samozrejme, záleží mi na tom, aby bol môj nástupca slušný a progresívny človek. Aby pokračoval v načatej práci a moja námaha nevyšla nazmar.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rozhovor

Dôležité udalosti