Peter išiel na materskú, aby videl svoje deti vyrastať: Žena v zástere? Tie časy sú dávno preč

Ilustračná snímka.
Zdroj: archív P. H.

Keď sú muži vo výchove aktívnejší, majú lepší vzťah s deťmi aj s partnerkou.

"Celý život sa snažíme naprávať chyby svojich rodičov. Môj otec to nemyslel zle. Chcel uživiť svoju rodinu. Avšak, kvôli tomu sme s ním ako deti netrávili veľa času. Ja som sa rozhodol, že chcem vidieť svoje deti vyrastať," hovorí Peter Habara, otec dvoch detí, ktorý je jedným z takmer trinástich tisícov otcov, ktorí vlani odišli na materskú dovolenku.

Oproti predchádzajúcemu roku toto číslo narástlo takmer dvojnásobne. Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že otcov, akým je Peter pribúda a generácia mladých mužov sa chce rovným dielom podielať na výchove detí a starostlivosti o domácnosť. Faktom ale je, že veľa rodičov sa rozhoduje pragmaticky. Materská dávka vyplácaná mužom je vyššia, keďže oproti ženám zarábajú viac.

Zdroj: TVNOVINY.sk

S otcom som sa neobjímal

Sociologička Barbora Holubová vysvetľuje, že tradičné rozdelenie úloh medzi mužmi a ženami často neprináša šťastie ani jednej skupine. Keď sa muži podieľajú na starostlivosti o dieťa, stanú sa empatickejšími a cítia sa celistvejší, pretože ich "úloha" už nie je zúžená len na finančné zabezpečenie rodiny.

Navyše sa vytvorí dôležité puto medzi otcom a dieťaťom. "So svojimi deťmi mám určite vďaka materskej lepší vzťah. Moja generácia vnímala svojich otcov ako chodiace peňaženky. Napríklad, ja som sa svojím otcom nikdy neobjímal. Moje deti objímam aj päťkrát denne. Je to určite vrúcnejší a otvorenejší vzťah," hovorí Peter.

Peter je typ muža, ktorý si starostlivosť o deti užíva a domácnosť mu nerobí starosti. Okolie malo na jeho rozhodnutie rôzne reakcie. Mužskí kamaráti sa zvyčajne delili do dvoch táborov. Jedni nechápali a pýtali sa ho, či nemá nič iné na práci, keď chce ostať s dieťaťom doma vyše polroka.

Druhá skupina, zväčša tiež otcovia, boli milo prekvapení a zaujímali sa, aké sú podmienky na uznanie materskej otcom. Ženy boli zvyčajne dojaté a jeho rozhodnutie podporovali.

"Naša najbližšia rodina to brala úplne v pohode. Už pred tým videli, ako beriem otcovstvo, ako sa chcem venovať deťom, že som s nimi rád. Zároveň rozumeli, že moja manželka nemôže a nechce vyjsť z pracovného tempa," dodáva Peter.

Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Aj ostatným otcom odporúča, aby materskú využili. Navyše, je to dnes za istých okolností aj finančne výhodné. No najdôležitejšie stále ostáva to, že muži vďaka tomu prežijú výnimočné chvíle so svojimi deťmi.

"Deti nemáte len na to, aby ste mali deti, alebo aby ste mali prídavky. Ale mali by ste s nimi stráviť vzácny čas. Deti sú malé len isté obdobie v živote a potom vyletia z hniezda."

Žena ho nezachráni pred prebaľovaním

Predsudky, že v domácnosti to lepšie ide ženám, Petra nikdy netrápili. Hovorí, že sa nestretol s ničím, s čím by si nevedel poradiť.

Priznáva, že nemal vždy čas na perfektne uprataný byt, no považuje za prirodzené, že sa o domácnosť stará aj on. Rovnako mu príde normálne, že na finančnom chode rodiny sa podieľajú obaja dospelí.

"Ja si myslím, že materská bola pre mňa obohacujúca aj v tom, že som spoznal tradičnú ženskú rolu. Doteraz bol model nastavený tak, že žena je v zástere v kuchyni a okolo nej sú deti. Tie časy sú dávno preč a treba to hodiť do smetí. Chlap na materskej nemá doma manželku, ktorá by ho "zachránila" od prebaľovania či upratovania. Uvedomí si tak, čo všetko si vyžaduje starostlivosť o dieťa. Že to nie je len o tom, že večer prídem domov, zahráme sa, zasmejeme a ideme spať," hovorí Peter.

Dodáva, že pozná mužov, ktorí nikdy v živote neprebalili dieťa a ani sa to nehanbia priznať. Podľa Petra to závisí od vzťahu medzi partnermi a od toho, ako si dokážu tieto veci vydiskutovať.

„Jasné, že ani ja s manželkou nebudeme vždy vo všetkom úplne rovnocenní, ale vyžadujeme od seba snahu. Je to aj o vzájomnej súhre."

Starosti nemal ani s deťmi. Hovorí, že ho rešpektovali a veľkou oporou mu bola aj dcéra.

"Je to ako dieťa zo šlabikára. Je veľmi zorganizovaná a samostatná. Dokonca ma niekedy upozornila, že som na niečo zabudol. Vďaka povahe mojich detí som s nimi naozaj nemal žiadne problémy," hovorí Peter.

Zdroj: Shutterstock.com/Sergiy1975

Pozitívne dopady na manželstvo

Sociologička Holubová vysvetľuje, že v rodinách, kde sa aktívne zapájajú do výchovy detí obaja rodičia, dochádza v menšej miere k rozvodu či k rozchodu. Ukazuje sa aj dobrý vplyv na počet detí v rodine. V rodinách, kde sú otcovia aktívnejší, sú ženy ochotnejšie mať druhé a ďalšie dieťa.

Skúsenosť zo severských krajín však ukazuje, že zvýšiť počet otcov na materskej nie je vôbec jednoduché. V 70.tych rokoch bolo Švédsko prvá krajina na svete, ktorá umožnila deliť si rodičovskú dovolenku medzi oboch rodičov. Veľkú odozvu to však nemalo. Muži sa do materskej nehrnuli.

Nórsko zaviedlo tzv. otcovské kvóty, čo znamená, že vyčlenilo niekoľko týždňov len pre otcov a keď ich nevyčerpajú, jednoducho prepadnú. Nemajú na ne nárok ani matky. Kvóty sa neskôr rozšírili do ostatných škandinávskych krajín a počet otcov čerpajúcich rodičovskú výrazne stúpol.

Na Islande je v súčasnosti zo všetkých ľudí na rodičovskej dovolenke 29 percent mužov. Vo Švédsku je to 28 percent a v Nórsku takmer pätina. Škandinávcom pomáha aj lepšia dostupnosť jaslí a škôlok a väčšia ochota zamestnávateľov poskytovať rodičom prácu z domu či na skrátený úväzok.

Hoci počet mužov na materskej stúpa aj na Slovensku, stále tvoria len zhruba desať percent zo všetkých otcov.

Zdroj: TVNOVINY.sk

"Údaje stále potvrdzujú, že ženy trávia takmer dvakrát viac času starostlivosťou o deti a domácnosť v porovnaní s mužmi. Navyše sa ukazuje, že materskú dávku poberá iba určitá skupina, relatívne dobre situovaných mužov," dodáva Holubová.

Podľa Európskej komisie výskumy ukazujú, že čo i len krátke obdobie na otcovskej dovolenke má dlhodobý efekt na otcov záujem o starostlivosť o dieťa aj v neskoršom veku. Naopak, viac mužov na otcovskej zase dáva ženám vyššiu šancu na kariérny rast.

Rozdiely v platoch medzi mužmi a ženami sú nižšie v tých štátoch, v ktorých je viac využívaná materská dovolenka otcami.

Muži ľutovali, že sa deťom nevenovali viac

To, že sú niektorí muži z tradičného nastavania spoločnosti nešťastní, potvrdzuje paliatívna zdravotná sestra z Austrálie Bronnie Ware. O svojich skúsenostiach napísala knihu Čo pred smrťou najviac ľutujeme. Vychádzala z rozhovorov s pacientmi, o ktorých sa starala počas ich posledných dní a mesiacov.

Ľudia najviac ľutovali, že nežili život podľa svojich predstáv. Na druhom mieste umierajúci ľutovali, že príliš veľa pracovali a nevenovali sa dostatočne deťom. Zdravotníčka Ware približuje, že tento dôvod uviedol každý jeden muž, ktorého sprevádzala poslednou fázou života.

Peter si vie predstaviť, že štát začne aktívne lákať mužov na materskú. Ale ako ukazuje príklad sverských krajín, vláda musí najprv ponúknuť niečo, čo bude skutočne pre rodiny výhodné. Konečné rozhodnutie však musí aj tak ostať na rodičoch.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.