Operujú ich, ale chorí nie sú. Intersex deťom upravujú pohlavné orgány za každú cenu

jedeniepsov2_markiza_sk_bez_loga.mp4
Zdroj: Shutterstock.com/nito

V sobotu sa na Slovensku opäť konal Dúhový pochod, ktorý má pripomenúť znevýhodnenie LGBTI ľudí. Intersex osoby však stále ostávajú v úzadí.

Pred takmer desiatimi rokmi sa Nemke Nicol narodilo dieťa. Oznámili jej, že má chlapca. Ďalší deň sa lekári "poopravili" a oznámili, že dieťa je skôr dievča ako chlapec. Následne rodičom poradili, aby dieťa podstúpilo kozmetickú operáciu, ktorá všetko vyrieši a vraj nebude mať následky.

Nicolino dieťa sa narodilo s mužskými aj ženskými pohlavnými orgánmi. Dnes má jedenásť rokov a hovorí o sebe, že nie je chlapec ani dievča.

Teraz iný príbeh. Píše sa rok 1968. Dvojročnému chlapcovi Davidovi spálili penis pri nepodarenej obriezke. Lekári rozhodli, že z neho urobia dievča Brendu. Počas puberty sa David vrátil k mužskosti a napriek šatám, ktoré musel nosiť a estrogénu, ktorý užíval, sa ako dievča nikdy necítil.

Zasiahnutý traumou v roku 2004 ako 38-ročný spáchal samovraždu.

Tieto príbehy ilustrujú, aké negatívne dopady majú genitálne operácie na deti a ich zdravie, no táto prax ovplyvňuje dodnes medicínske zákroky u intersex osôb. Pri narodení lekári rozhodujú o odstránení pohlavných orgánov detí a tým aj o ich pohlaví. Vychádzajú z názoru, že nejasné pohlavie by malo byť "opravené".

Intersex ľudia sú osoby, ktoré sa rodia s nejednoznačnými pohlavnými orgánmi, alebo aj s mužskými a ženskými reprodukčnými orgánmi. Medicína klasfikuje nejednoznačné pohlavné znaky ako poruchu vývoja pohlavných orgánov.

Vieme aj o slovenských prípadoch

Nadácia otvorenej spoločnosti vypracovala spolu s organizáciou Transfúzia dokument, v ktorom podrobne rozoberajú problematiku intersex ľudí. Poukazujú na to, že genitálne operácie na intersex deťoch sa stali rutinou, hoci nie sú nevyhnutné.

Oficiálne štatistiky, koľko intersex ľudí na Slovensku žije, nemáme. Podľa neoficiálnych informácii je ich zhruba 1,7 percenta z populácie, teda približne každý šesťdesiaty človek.

Zara Kromková z organizácie Transfúzia, ktorá sa venuje transrodovým ľuďom či iným sexuálnym menšinám priznáva, že na Slovensku nemáme dostatok informácii o intersex ľuďoch, a teda ani nevieme presne popísať, čo sa s intersex deťmi deje po narodení.

Kromková však dodáva, že vedia o prípade, keď lekári odporučili rodičom, v akom rode majú vychovávať dieťa a neskôr má pristúpiť k rekonštrukčnej operácii genitálii.

"V druhom prípade, o ktorom máme informácie, lekári odporučili rodičom šesťročného dieťaťa, aby podstúpilo rekonštrukčnú operáciu genitálu, a aj sa tak stalo. Nemáme informácie o tom, či sa tak deje už pri narodení dieťaťa, ale neviem to ani vylúčiť, pretože v zahraničí takáto prax bežne existuje," hovorí Kromková.

Doživotne neplodní

Problém s genitálnymi operáciami spočíva v tom, že sú vo väčšine prípadov nezvrátiteľné a niektorých ľudí môžu urobiť doživotne neplodnými. Ďalšími následkami môže byť celoživotná hormonálna terapia, inkontinecia, necitlivosť pohlavných orgánov, zjazvenie ale aj psychická trauma.

Ako sa lekári rozhodujú, ktorý pohlavný orgán ponechajú? V niektorých zahraničných krajinách napríklad, rozhoduje veľkosť penisu. Ak je menší ako dva centimetre, lekári ho odstránia a zrekonštruujú do "ženského vzhľadu".

Je ale lepšie nechať dieťaťu oba pohlavné orgány a nezasahovať do jeho tela? Nebude mať v dospievaní ešte väčšiu traumu a problémy s identitou?

Kromková hovorí, že najlepší záujem dieťaťa musí byť vždy prvoradý.

"Ten je nespôsobiť mu zbytočným invazívnym zásahom problémy v budúcnosti, pretože pri narodení nám dieťa prirodzene nepovie, kto je a aké sú jeho potreby. Je potrebné skôr vzdelávať spoločnosť a búrať mýty, ako zasahovať do tiel intersex ľudí, bez ich súhlasu. Lebo nie to, kto sme spôsobuje problémy, ale odsudzovanie a nevedomosť."

Podľa Agentúry Európskej únie pre základné práva sú genitálne operácie detí stále bežné.

Tretie pohlavie

Intersex ľudia majú okrem telesných a duševných problémov, ťažkosti aj s úradmi. V roku 2013 Nemecko ako prvá európska krajina uzákonila tretie pohlavie. Ľudia si tak môžu uvádzať "pohlavie neurčité".

Vplyv na legislatívnu zmenu mal prípad Chriastiany Volling, ktorá je prvou známou intersex osobou na svete, ktorá vysúdila od lekára odškodné za genitálnu operáciu vykonanú bez jej súhlasu.

Volling sa narodila v roku 1960 s neurčiteľnými vonkajšími genitáliami. Lekári rodičom navrhli, aby ju vychovávali ako chlapca. Chirurgicky jej skonštruovali penis. V štrnástich rokov prišli na to, že má kompletné vnútorné ženské pohlavné orgány. Vaječníky aj vajíčkovody.

Ženské orgány jej v osemnástich rokoch vyoperovali. Chvíľu žila s identitou muža, neskôr prešla tranzíciou na ženu. V roku 2008 sa obrátila na súd so sťažnosťou, že s operáciou v mladosti nesúhlasila a o jej dopadoch nemala dostatok informácii. Argumentovala aj zdravotnými problémami, ktoré mala v dôsledku operácii: chronické infekcie močových ciest, poruchy močenia, zúženie a zjazvenie.

O rok neskôr jej súd dal za pravdu a vysúdila odškodné 100-tisíc eur. Tretie pohlavie uznáva napríklad aj Holandsko, Austrália, Nový Zéland, Kanada či Malajzia. Na Slovensku tretie pohlavie uzákonené nie je. Transrodovým osobám je len umožnené zmeniť si pohlavie od osemnástich rokov.

Niektoré krajiny vrátane Slovenska umožňujú odložiť zápis pohlavia dieťaťa do rodného listu. Rodiča na to však majú len jeden týždeň. V niektorých prípadoch týždeň môže stačiť na identifikáciu pohlavia dieťaťa, no nie vo všetkých.

Môžu sa obrátiť na poradne

Intersex ľudia sa na Slovensku môžu obrátiť na poraďnu v Bratislave inporadna.sk. Poskytuje psychologickú podporu LGBTI ľuďom. V Košiciach funguje komunitné a poradenské centurm Prizma.

"Máme informáciu, že intersex ľuďom sa na Slovensku niektoré lekárky venujú, ide však najmä o Bratislavu. V ostatných častiach Slovenska nevieme o lekároch, ktorí by sa intersex ľuďom venovali," hovorí Kromková.

Zmena zákonov podľa Kromkovej nemusí byť priorita pre zlepšenie situácie intersex ľudí. Štát by sa podľa nej mal skôr zamerať na vzdelávanie lekárov, rodičov a spoločnosti, aby sa zastavili invazívne zákroky na intersex ľuďoch.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.