Často o nich počujeme, no vieme o nich minimum. Načreli sme do práce futbalových agentov

Tenistka Jelina Svitolinová v osemfinále Wimbledonu.
Zdroj: TASR

Zaujímalo nás, čo si myslia o odchode tínedžerov do zahraničia a či sa v našej lige dočkáme veľkého prestupu.

Letné transferové obdobie už tradične patrí v rámci presunov hráčov k najbúrlivejším. Platí to aj v prípade slovenských hráčov, z ktorých v poslednom čase spravil najväčší prestup Denis Vavro. Ten zamieril z dánskej Kodane do rímskeho Lazia.

Hektické chvíle prežívajú aj hráčski agenti, o ktorých sa popíše a hovorí toho mnoho. Už menej informácií nájdete o ich živote, každodennej starostlivosti a názoroch na súčasnú situáciu.

„Dnes nie je náročné stať sa agentom. Treba ale myslieť na to, že konkurencia je veľká. Taktiež je potrebné mať dostatok finančných prostriedkov, keďže prvé roky to veľmi nevynáša," hovorí agent Branislav Jašurek, ktorého klientmi sú okrem iných aj Stano Lobotka či Dávid Hancko.

Počas prestupového obdobia sa nezastavíme

Byť hráčskym agentom nie je len organizovať transfer. Kým k nemu dôjde, tak agent musí doslava vybehať mnoho ďalších vecí. 

„Musíme poznať potreby klubov a zároveň mať informácie o aktuálnej situácii na trhu," povedal ďalší agent Michal Čierny, ktorý patrí pod známu agentúru Stars and friends. 

Branislav Jašurek sa podľa svojich slov, takpovediac, nezastaví. „V letnom prestupovom období som 24 hodín na telefóne. Prakticky pendlujem medzi Milánom a Londýnom," dodáva. 

Toto je len jedna časť práce futbalového agenta. Tá druhá, nemenej náročná, sa skrýva v starostlivosti o hráča, s ktorým musí mať vybudovaný dôverný vzťah.

Zdroj: Shutterstock.com

„Riešime lekárov, trénerov, ale aj bežné či nevšedné veci ako letenky, dane, právne poradenstvo, kopačky, zmluvy so sponzormi, pomáhame im aj v osobných problémoch. Hlavnou náplňou sú, samozrejme, prestupy. Zároveň musíme poznať ich výkonnosť, aby sme im mohli dať objektívnu spätnú väzbu," vymenuváva Čierny.

Odkedy môže mať hráč agenta?

Nie je žiadnym tajomstvom, že špičkové kluby „poľujú" po chalanoch ešte vo veľmi mladom veku. Chcú si ich podchytiť ešte v žiackom veku za pomerne malé peniaze.

„Vek sa neustále posúva smerom nadol. Je to reakcia na vývoj trhu, keďže aj svetové kluby hľadajú najväčšie talenty už vo veku 10 alebo 11 rokov. Mladý hráč môže prestúpiť do zahraničia až od 16 rokov, agenta už môžu mať aj pred týmto vekom," ozrejmil Michal Čierny.

Podľa Jašureka zväčša spoluprácu s mladým hráčom iniciuje agent. "Stáva sa ale aj opačná situácia, keď rodičia vyhľadajú agentúru," dodal.

Téma odchodov mladých talentov bude vždy aktuálna, hlavne v krajinách ako je Slovensko.  „Ak za hráčom príde kvalitný zahraničný klub s výbornou akadémiou, potom je to často posun vpred," myslí si Čierny.

Jašurek zas apeluje na to, aby mladíci a ich rodičia mysleli na podstatnejšiu vec. „Cieľom hráča a jeho rodičov by nemal byť prestup von, ale to, že raz bude hrať za reprezentáciu. Ak sa do nej dostane, zaručene dlho hrať na Slovensku nebude," objasňuje a jedným dychom upozorňuje, že okrem Stocha, Weissa či Maka takéto presuny neskončili až tak úspešne.

Zdroj: TASR/AP

"Ak je niekto ochotný zaplatiť 220 miliónov, tak je cena správna"

Na celom svete sa vedú debaty o tom, či sú súčasné prestupové sumy správne alebo ide o neodvrátiteľný trend. Branislav Jašurek tvrdí, že o cene rozhoduje trh "a ak je niekto ochotný zaplatiť trebárs 220 miliónov, tak je cena správna."

Michal Čierny predpovedá, že čiastky budú mať stúpajúcu tendenciu. „Uplynulých 20 rokov počúvame, že sú šialené a nemali by sa zvyšovať. Opak je však pravdou, určite budú stúpať."

Stúpajúce ceny za hráčov sa nevyhli ani našej lige. Kým dlho držal prestupový rekord Tomáš Hubočan, ktorý prestúpil ešte pred 10 rokmi za 3,2 mil. eur, v posledných rokoch ich u hráčov z Fortuna ligy prebehlo viacero. Tým z väčšich je prestup Dávida Hancka zo Žiliny do talianskej Fiorentiny. MŠK zaň zinkasovala 3,8 mil. eur.

Z uvedeného však vystáva otázka, čo môžeme očakávať v blizkej budúcnosti? Môže padnúť ďalší prestupový rekord?

„Mali sme už päťmiliónový prestup zo Žiliny. Predaj slovenského hráča z našej súťaže za 10 miliónov eur je ešte nereálny, ale raz sa ho dočkáme. Sú tu dvaja, možno traja veľmi nadaní mladíci, ktorí môžu prekonať päťmiliónový rekord," myslí si Jašurek a jeho názor podporuje aj vyjadrenie Čierneho.

„Slovenská liga je skvelá v tom, že dáva šancu mladým hráčom. Každý rok vyskočia traja či štyria talentovaní hráči s medzinárodným potenciálom. Keďže v ostatných rokoch zahraničné kluby ostro sledujú Slovákov, je len otázkou času, kedy za veľké peniaze odíde zo Slovenska ďalší top talent."

BRATISLAVA/Robert Ďurkáč

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.