Jana Žitňanská: Zvažovala som, že s politikou skončím (rozhovor)

90 minút v nebi
90 minút v nebi Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Teraz zakladá stranu s bývalým prezidentom Andrejom Kiskom.

Jana Žitňanská sa po piatich rokoch vrátila na Slovensko z Európskeho parlamentu, nevedela však či chce v politike ďalej pôsobiť. Podľa jej slov mohla za to tragická udalosť v rodine, ale aj znechutenie zo slovenskej politickej scény.

Čo sa dočítate v rozhovore?

Prečo sa rozhodla zostať v politike
Prečo si vybrala Andreja Kisku a nie Miroslava Beblavého
Ako hodnotí drogovú kauzu Michala Trubana a výroky Igora Matoviča
Čo treba zmeniť v oblasti zdravotne postihnutých ľudí

Rozhovor sme nakrúcali v piatok 9. augusta

Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Ja nepotrebujem podpisovať pakt o neútočení

Vaši najbližší partneri z PS a SPOLU si vybrali spoločného lídra. Nestal sa ním Miroslav Beblavý, ale Michal Truban. Ako hodnotíte túto voľbu?

Priznám sa, že ma to trochu prekvapilo, najmä rýchlosťou, akou to urobili. Je to ale ich vnútorné rozhodnutie a určite zvážili za a proti. Viete ale, že aj keď niekto chce byť lídrom a premiérom, tak to ešte neznamená, že ním aj bude. K tomu vždy treba pristupovať s pokorou, lebo až voliči rozhodnú, ktorá strana bude mať najviac kresiel, a teda kto bude premiér.

Momentálne sa rieši staršie video Michala Trubana, kde hovorí pred študentmi o skúsenostiach s marihuanou, neskôr sa priznal aj k LSD. Ako vnímate túto jeho kauzu?

Vo všeobecnosti je dobre byť nezávislý a mať život vo vlastných rukách, teda nielen nebyť pod vplyvom drog, alkoholu, ale aj oligarchie. V politike je neskutočne dôležité, aby sme si uchovali vnútornú slobodu. Michal Truban sa nakoniec k tomu vyjadril, hoci jeho počiatočné slová boli zľahčujúce. Mrzí ma, že tá prednáška bola pre mladých ľudí a jeho vyjadrenia boli dosť nešťastné. Za rovnako nešťastné považujem aj jeho vyjadrenia ohľadom robotníkov. Toto je však vec, ktorú si musia vyriešiť v koalícii.

Mohlo by to byť pre vás problém pri možnej budúcej spolupráci?

Ako som predtým povedala, ak má aj niekto ambíciu byť premiérom, tak nakoniec voliči ich koalície rozhodnú. Oni posúdia, či je Michal Truban ten najvhodnejší kandidát alebo či by to nemal byť Miroslav Beblavý, ktorý ma viac politických skúseností. Ale toto je vec, ktorú si musia sami vyriešiť.

Rozumiem, že sa nechcete miešať do ich vnútorných záležitostí, ale predsa len, ak s nimi budete raz spolupracovať, tak je na mieste otázka, či by vám to prekážalo, resp. ako sa k tomu staviate?

Myslím si, že jedna vec je minulosť a druhá prítomnosť a budúcnosť. Ak by došlo k užšej spolupráci, tak to bude jedna z tém, o ktorej sa budeme rozprávať, aby sme vedeli, a nielen ku vzťahu k drogám, na čom sme. Teraz sa ale v strane sústredíme predovšetkým na to, aby sme ponúkli kvalitných ľudí, kvalitný program a potom to už bude len na voličoch, aby rozhodli.

Koalícia PS/Spolu podpísala dohodu s KDH o neútočení. Možno sa dohodnú aj na povolebnej spolupráci. Prečo ste sa nepridali k tejto dohode?

Teraz budem hovoriť za seba. Ja osobne nepotrebujem podpisovať pakt o neútočení, pretože mojou úlohou nie je si ráno sadnúť k Facebooku a chrliť statusy o tom, kto aký je. Skôr by sme mali hľadať to, čo nás spája a ponúknuť pozitívnu víziu, pretože ľudia sú už naozaj frustrovaní z neustáleho hašterenia sa. Tieto subjekty to však mali potrebu podpísať a je to úplne legitímne. Čo sa týka povolebnej spolupráce, tak sme pripravení diskutovať, koniec koncov aj tak robíme, hoci možno nie až tak pred kamerami.

Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Ani v koalícii PS a SPOLU nemajú len nových politikov

Pred pár dňami ste odovzdali v rekordnom krátkom čase podpisy na registráciu strany. Zbierali ich len sympatizanti strany, alebo ste si zaplatili aj profesionálnu agentúru?

Nie. V tomto to bolo až prekvapujúco príjemné zistiť, že je toľko ľudí, ktorí chcú, aby takáto strana vznikla. Dokonca tie podpisy pochádzali aj od niektorých aktívnych politikov. Ešte predtým sme mali výzvu Je nás viac, kde sa nám prihlásilo až 30-tisíc ľudí, ktorí chcú nejakým spôsobom pomôcť. Čiže aj vďaka týmto ľuďom, aj vďaka našim regionálnym štruktúram, sa nám podarilo získať toľko podpisov. Takže my nepotrebujeme platiť niekoho, aby nám získaval podpisy.

V septembri stranu čaká ustanovujúci snem. Andrej Kiska bude zrejme predseda, vy sa budete uchádzať o nejakú funkciu?

Už na začiatku pri rozhovoroch s Andrejom Kiskom som mu povedala, že mojou ambíciou nie je získať nejaký flek. Pre mňa je kľúčové dať dokopy tím, ktorý bude kompetentný a pripravený zo dňa na deň nastúpiť na úrady, ktoré riešia problémy ľudí so zdravotným postihnutím. Toto je moja primárna téma a môj boj na barikádach. Ak ale Andrej bude cítiť, že by som mala byť súčasťou užšieho vedenia a zároveň delegáti snemu budú súhlasiť, že by som mohla byť podpredsedníčkou, tak by som to prijala.

V hnutí NOVA ste boli podpredsedníčkou. Čo je momentálne s touto stranou?

Už dlhší čas nie som podpredsedníčka tohto hnutia, ale budeme ešte s bývalými kolegami hovoriť, ako ďalej. Nakoniec Gábor Grendel (posledný predseda hnutia NOVA, pozn. red.) sa rozhodol nestať sa súčasťou projektu Andreja Kisku, čiže sú ľudia, ktorí zostanú pri ňom.

Prečo sa vlastne Gábor Grendel nepridal k Andrejovi Kiskovi, ale zostal pri Igorovi Matovičovi?

Myslím si, že on to už dostatočne vysvetlil. Mal na to svoje dôvody, ktoré plne rešpektujem. Musím ale povedať, že mi je to ľúto, keďže sme spolu prešli nejaký kus cesty. Teším sa ale na možnú spolupráca práve naprieč stranami.

Vrátim sa k hnutiu NOVA. Mohli by títo straníci tvoriť základ regionálnych štruktúr strany Za ľudí?

Áno. Andrej Kiska už na začiatku prišiel s ponukou, aby ľudia, ktorí majú záujem, sú šikovní a overení, mali dvere otvorené. Čiže sa snažíme regióny vyskladať z nových lídrov, ale aj z tých, ktorí pôsobili v NOVE. Niekedy je predstava, že keď vymeníme všetkých politikov, bude nám lepšie. Myslím si však, že treba brať na milosť aj politikov, ktorí si už niečím prešli a osvedčili sa. Mala by preto vzniknúť medzi nimi akási symbióza.

Tak to vám asi potom veľmi nevonia slogan PS a SPOLU o tom, že noví politici musia vymeniť starých.

Nakoniec aj u nich v koalícii nie sú len noví ľudia. Beriem to len ako marketingový slogan, preto ma to nejako nevyrušuje.

Pýtal som sa na spoluprácu s PS, SPOLU a KDH. Zaujíma ma ešte hnutie OĽaNO, konkrétne Igor Matovič, ktorý povedal, že vaša strana, koalícia PS/Spolu, Drucker a Smer bez Fica vytvoria novú vládu. Vraj ide o plán Penty. Čo hovoríte na tento výrok?

Dosť sa tomu čudujem, veď predsa už má nejaké politické skúsenosti. Musí mu byť preto zrejmé, že ľudia ako Veronika Remišová, Andrej Kiska, ale aj ja sa nebudú účelovo spájať s kýmkoľvek. Nakoniec pri podpise paktu o neútočení sa Andrej verejne vyjadril, že mu v ňom chýba zmienka o nespolupráci so Smerom a SNS. Možno ako PS a SPOLU využívajú marketingovú stratégiu starí a noví politici, tak možno toto je zas marketingová stratégia OĽaNO.

Nezatvárajú takéto výroky dvere budúcej spolupráce?

V politike sa narozpráva všetko možné a niekedy sa treba povzniesť nad niektorými útokmi. Treba hľadať to, čo nás spája.


Je doba na zásadnejšie zmeny v prospech ľudí so zdravotným postihnutím

Posledných päť rokov ste pôsobili v Európskom parlamente, kde ste venovali téme zdravotne postihnutých ľudí. Čo treba v tejto oblasti okamžite zmeniť?

K tomuto by sme mohli urobiť samostatnú reláciu. Teraz sme dávali dokopy program, ktorý má množstvo strán. Ľudia si myslia, že problematika zdravotného postihnutia sa týka len sociálnych vecí, to však nie je pravda. Ľudia so zdravotným postihnutím chodia do školy, k lekárovi, chcú ísť za kultúrou a všade narážajú na obrovské bariéry. Tento problém chceme preto poňať nadrezortne. Navyše to má dopad na celú rodinu, preto sa tomu musíme venovať komplexne.

Sama hovoríte, že tento problém je nadrezortný. V ktorej oblasti by ste chceli pôsobiť, aby ste ho čo najviac dopomohli vyriešiť?

Áno, moja predstava je taká, že to uchopíme nadrezortne, čiže spolu s tímom sa chcem venovať všetkým oblastiam. Samozrejme to bude obnášať veľa zmien a neznamená to, že budú výdavky len rásť, nakoľko sú tu možnosti aj šetriť, nie na úkor ľudí, ale systému. Dnes sa naozaj veľa vecí robí duplicitne, keďže každé ministerstvo si to robí vo vlastnej réžii. Najviac zničujúce je to prehadzovanie si problémov medzi rezortmi a nič sa tým pádom nedeje.

Navyše si myslím, že teraz je aj ten správy čas na zásadnú zmenu a vysvetlím aj prečo. Keď sme pred desiatimi rokmi boli vo vláde, tak som prišla za premiérkou Ivetou Radičovou, či si vie predstaviť, že tlačové konferencie po zasadnutí vlády by boli tlmočené aj do posunkového jazyka. Súhlasila a od ďalšieho týždňa to bola realita. Ohlasy zo strany médií aj verejnosti neboli však pozitívne. A teraz pointa. Keď teraz mala prezidentka Zuzana Čaputová svoju tlačovú konferenciu po víťaznej noci a na pódiu stála tlmočníčka, tak všetci hovorili, že to bolo super. Mne sa preto zdá, že ako spoločnosť nebola vtedy pripravená na to, aby tlmočníci pre nepočujúcich vystupovali po boku politikov, tak dnes tá doba tu je. A teda doba aj na zásadnejšie zmeny v prospech ľudí so zdravotným postihnutím.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.