Šialene plytváme potravinami. Toto sú jednoduché tipy a triky, ako tomu zabrániť

Auto zhorelo do tla
Auto zhorelo do tla Zdroj: shutterstock.com/CCat82

Najviac potravinového odpadu vytvárajú bežní ľudia.

Nakupovať, nakupovať, nakupovať. Mohlo by znieť heslo dnešnej spoločnosti. Treba ale dodať, že sa s tým automaticky spája ešte horší neduh, a to je vyhadzovanie. Toto sa bohužiaľ týka aj najcennejšej zložky nášho nákupného košíka - potravín.

Najdôležitejšie je predchádzať samotnému vzniku odpadu. To znamená, že by sme mali uvážlivo nakupovať len také množstvo potravín, aké reálne dokážeme skonzumovať.

„Taktiež pomôže, ak sa naučíme rozpoznávať „dátum spotreby", ktorý označuje dokedy je potravina bezpečná na konzumáciu a „dátum minimálnej trvanlivosti", pri ktorom je možné potraviny konzumovať aj po tomto dátume," upozorňuje ministerstvo životného prostredia.

Dôležité je aj samotné skladovanie potravín, dobré je preto využívať v chladničke teplotné zóny. Vo vrchných poličkách chladničky skladujte syry, vajcia, maslo, v stredných ostatné mliečne výrobky, údeniny a polotovary a na spodných zas jedlo, ktoré sa rýchlo kazí. Celkom dolu v priehradke je miesto na ovocie a zeleninu.

Prečítajte si tiež:

Paradajky, banány, mango, citrusové plody je vhodnejšie skladovať mimo chladničky. Zemiaky, mrkvu, petržlen, zeler, uhorky je vhodnejšie skladovať v chlade, no nie vo vlhku. Do dvierok chladničky patria zaváraniny, kečup, horčica či nápoje.

Šupy zo zeleniny, ovocia, zvyšky varenej stravy, pokazené potraviny, ovsené vločky a múka, ktoré našli mole môžeme zas skompostovať v domácom kompostovisku.

Desať základných tipov a trikov, ako menej plytvať potravinami

1. Nenakupujte hladní

Tzv. zlaté pravidlo nakupovania je, že nechodíme do obchodu s prázdnym žalúdkom, pod nátlakom ktorého by sme nakúpili viac potravín, než potrebujeme a stihneme skonzumovať. V prípade že sa nestihnete najesť, dajte si aspoň pohár džúsu a pripravte si nákupný zoznam, ktorého sa striktne pridržiavajte.

2. Plánujte si nákupy

Naplánujte si nákupný zoznam na dva až tri dni dopredu namiesto jedného veľkého nákupu na celý týždeň. Po prvé sa pravdepodobne aj tak nevyhnete ad hoc nákupu v týždni, po druhé budete mať čerstvejšie potraviny a menej preplnenú chladničku.

3. Sledujte dátumy

Rozlišujte medzi dátumom spotreby* a dátumom minimálnej trvanlivosti** a všímajte si ich pri nákupe. Pri potravinách s dátumom spotreby zohľadnite pri nákupe to, kedy chcete danú potravinu skonzumovať a pri dátume minimálnej trvanlivosti zas využívajte zmysly ako zrak, chuť a čuch skôr, než potravinu hodíte do koša.

* Dátumom spotreby sa označuje potravina, ktorá z biologického hľadiska podlieha relatívne rýchlej skaze, a preto môže v krátkom čase predstavovať bezprostredné nebezpečenstvo pre zdravie ľudí.

** Dátum minimálnej trvanlivosti je posledný deň príslušného kalendárneho mesiaca alebo roka, do ktorého si potravina pri správnom skladovaní uchováva svoje špecifické vlastnosti. Väčšina produktov je však aj po jej uplynutí stále vhodná na konzumáciu.

4. Skladujte správne

Vypestujte si dobré návyky, jedným z ktorých je aj efektívny manažment vašej chladničky. Nastavte si v nej teplotu na 4 stupne, neprepĺňajte ju, uplatňuje princíp First In - First Out (čo prvé exspiruje, musíme zjesť), neskladujte v nej zbytočne potraviny, ktoré do nej nepatria (cesnak, cibuľa, zázvor, zemiaky, avokádo, paradajky, citrusy) a majte v nej prehľad. Cestoviny, cereálie, múku a iné balené potraviny po otvorení najlepšie uskladníte tak, že ich presypete do uzatvorenej sklenenej nádoby a uložíte na suchom a tmavom mieste. Nielenže predĺžite ich životnosť, ale vyhnete sa aj útokom škodcov, ktorých sa zbavuje veľmi ťažko.

5. Nerobte si veľké zásoby

Je jedno ako dobre potraviny uskladníte, ak ich nestihnete skonzumovať. Nenakupujte zbytočne veľké balenia alebo veľa balení len kvôli tomu, že produkt je v zľave. Nevarte ako pre regiment. Mrazte.

6. Dajte prednosť kvalite

To, čo ušetríte na nevyhadzovaní, investujte do kvality jedla. Tu by sme mali prihliadať na čerstvosť, lokálnosť, samotnú kvalitu surovín a ingrediencií. Je preto dôležité čítať zloženie, ktoré sa musí povinne nachádzať na obale. Všeobecne platí, že by sme sa mali vyhýbať potravinám, ktoré majú veľa ingrediencií a najmä chemických aditív.

7. Zužitkujte čo najviac

Vňať, šupka, jadierka a iné ,,nejedlé" časti? Informujte sa, ako sa pri varení dajú jednotlivé suroviny čo najviac využiť. Zavárajte a mixujte.

8. Vypýtajte si menšiu porciu

Ak nedojete jedlo v reštaurácii, dajte si ho zabaliť a pri budúcej návšteve si buď prineste vlastnú nádobu alebo (a ešte lepšie) vypýtajte si menšiu porciu.

9. Podeľte sa o jedlo

Jedlo spája a zbližuje, podeľte sa oň so svojimi susedmi, kolegami, alebo cez foodsharingové platformy.

10. Kompostujte

Vdýchnite jedlu druhý život tak, že ho premeníte na ďalší vstup do potravinového reťazca. Kompostéry sa stávajú čoraz dostupnejšie aj pre bežné domácnosti, no komunitné kompostovanie tiež naberá na popularite.

* Tipy a triky sme vypracovali v spolurpáci s občianskym združením Free food, ktoré sa venuje problému plytvania potravín.

TU si môžete pozrieť tipy ministerstva životného prostredia, ktoré vypracovali v spolupráci s občianskym združením Priateľa Zeme.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.