Rodičia sú zaskočení, že majú platiť za obedy zadarmo: Toto ich však prekvapilo ešte viac

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TASR/Milan Kapusta

Rodičom už prichádzajú zo škôl nové cenníky.

Obedy zadarmo nie sú zadarmo. Rodičom postupne prichádzajú nové cenníky za obedy a mnohí z nich sú nemilo prekvapení. Nečakali totiž, že budú musieť za stravu platiť.

„Mám tri deti. Druháčku, štvrtáčku a 4-ročného v škôlke. Od septembra budem platiť 14 eur za školáčky dokopy a za škôlkara takmer 35 eur. Čiže úplne ZADARMO," napísala nám sarkasticky Erika.

„My máme ,,zadarmo,, iba za 16 eur mesačne," pridala sa Iveta.

„Tí, čo sa na nich vzťahuje dotácia, tak to majú o niečo lacnejšie. Minulý rok som platila 24 eur a teraz s dotáciou „zadarmo" budem doplácať 10,4 eura predškoláčke a druháčke 7 eur. Áno, na jednej strane je to lacnejšie, ale prísľub bol zadarmo a práve to vyvoláva také emócie," zhodnotila Lenka a poukázala, čo môže byť kameňom úrazu.

Už pri predstavovaní tohto sociálneho opatrenia totiž začali politici používať pojem „obedy zadarmo," čo mohlo ľudí zmiasť.

„Na rok 2019 sme predstavili významné sociálne opatrenie, ktoré sme pracovne nazvali obedy zadarmo. Má sa to týkať detí v poslednom roku predškolského vzdelávania a potom sa to má dotýkať všetkých detí na prvom a druhom stupni základného vzdelania," uviedol Fico ešte minulý rok.

Súvisiaci obsah

V zákone z dielne vládneho Smeru sa ale hovorí „len" o dotácii vo výške 1,20 eura. Zvyšok musí preto doplatiť rodič. Navyše, mnohé samosprávy pre toto opatrenie museli zvýšiť režijné náklady.

„Už zo skúseností pri materských školách je zrejmé, že obedy zadarmo nie sú grátis ... Zároveň treba konštatovať, že ceny potravín a surovín na verenie sú rôzne a k tomu treba ešte pripočítať režijné náklady, na ktoré sa dotácia nevzťahuje," uviedol hovorca Združenia miest a obcí Slovenska Michal Kaliňák s tým, že mnohé samosprávy časť týchto nákladov premietli do poplatkov, ktoré zaplatia práve rodičia.

Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

Neboli ani na jednom obede a už museli zaplatiť desiatky eur

Mnohým rodičom sa nepáči a nepozdáva ešte jeden „poplatok". Už koncom minulého školského roka totiž dostali šeky, podľa ktorých mali zaplatiť aj niekoľko desiatok eur.

„57,20 eura som zaplatila za dve školáčky, za škôlkara 20 eur," uviedla Erika.

„U nás na základnej škole musíme zaplatiť jednorazový poplatok 20 eur na každé dieťa," pridala sa Lívia.

V skutočnosti ide o tzv. kauciu za (prepadnuté) obedy. „Dotácia na obed sa vzťahuje na každé vydané jedlo. Preto sa môže stať, že každý obed, ktorý si žiak nepreberie a neodhlási sa z obeda budú musieť zaplatiť rodičia," vysvetlil Kaliňák.

V praxi to teda znamená, že samosprávy sa takto poistili, aby nemuseli neskôr od rodičov vymáhať peniaze za prepadnutý obed, ale strhnú ho z kaucie. Ak rodičia včas dieťa z obeda odhlásia, na konci školského roka dostanú peniaze späť.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rozhovor

Dôležité udalosti