Migréna - ochorenie, ktorým trpí každá štvrtá žena

Dá sa na migrénu vypísať PNka? Lekár má jednoznačnú odpoveď.

Trpí ňou každý piaty človek a nevynecháva ani deti. Migréna. Svetová zdravotnícka organizácia ju zaradila medzi top ochorenia, ktoré zneschopňujú život. Nádej pre migrenikov ale prináša nová liečba, ktorá by mala čoskoro prísť aj na Slovensko. O migréne sa v najnovších Špecialistoch budeme rozprávať s váženým profesorom.

"Migréna je veľmi časté a závažné neurologické ochorenie, ktorého dominantným príznakom je veľmi silná bolesť hlavy. Dámy to postihuje trikrát častejšie, predpokladá sa, že každá štvrtá žena trpí týmto ochorením v rôznej miere," hovorí neurológ Peter Valkovič.

A kde najčastejšie býva bolesč migrény?

"Tak najčastejšie to býva v oblasti čelovej a spánkovej, ale takmer každý pacient, hlavne ten, ktorý má aj bolesti krčnej chrbtice, má pulzujúce bolesti aj v záhlavnej oblasti," dodáva neurológ.

Okrem bolesti hlavy sú príznaky zvracanie alebo napínanie naň, svetloplachosť či poruchy videnia alebo reči. Časť pacientov na záchvat upozorní takzvaná aura.

"Zraková aura sa prejavuje začínajúcim výpadkom zorného pola a po okrajoch sa objavuje také svetielkovania," pokračuje neurológ.

Je migréna ochorenie, na ktoré sa dá vypísať aj PNka?

"Migréna je ochorenie, ktoré naozaj dokáže zneschopniť človeka tak, že nie je schopný byť v práci a je lepšie aby bol doma, ako by pracoval so zvýšenou chybovosťou alebo nedostatočne," myslí si neurológ.

Medzi jej najčastejšie spúšťače migrény patrí stres, hormonálna aktivita u žien, nedostatočný príjem jedla a vody. Zle robí aj nekvalitný spánok, alkohol, fajčenie alebo niektoré potraviny. Tie bývajú pomerne častými spúšťačmi záchvatov, či už je to čokoláda,korenia alebo červené víno, prípadne šampanské,

Ďalšie zaujímavosti sa dozviete v reportáži Zuzany Javorovej


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Špecialisti so Zuzanou Javorovou

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.