Fenomén, ktorý zasiahol aj Slovensko. Dotýka sa mnohých rodičov

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstock/Zoia Kostina

Štatistiky hovoria jasnou rečou.

Máte pocit, že je vo vašom okolí viac dvojičiek oproti minulosti? Nemýlite sa, čísla to jasne potvrdzujú. Za posledných 20 rokov sa ich rodí rádovo viac, najväčší boom však už máme za sebou. Príčin môže byť viacero, odborník sa najviac prikláňa k vplyvu umelého oplodnenia.

„Viacpočetné tehotnosti ako sú dvojičky či trojičky sú u ľudí prirodzené. Ak do tohto prirodzeného procesu nezasahujeme umelo, tak výskyt dvojičiek vychádza približne na 1,25 percenta v populácii na počet pôrodov," vysvetlil Silvester Galo, gynekológ a lekár z centra asistovanej reprodukcie.

Na Slovensku sme v roku 1996 boli pod týmto priemerom, o desať rokov neskôr sme sa na neho dotiahli a rok na to sme ho už výraznejšie prevýšili. Podľa odborníka za týmto nárastom treba hľadať asistovanú reprodukciu, ktorú začalo v týchto rokoch poskytovať čím ďalej viac centier.

„Do roku 2012 sme vedeli bezpečne kultivovať embryá do 3. dňa od oplodnenia, kedy mali uniformný vzhľad (nedalo sa zistiť, ktoré embryo má najväčší potenciál na uhniezdenie). Ďalší faktor bol technicky nie stopercentne dokonalé mrazenie a rozmrazenie týchto embryí," ozrejmil Galo.

V praxi to znamenalo, že pre zvýšenie šance na úspech bolo potrebné vložiť viac embryí.

„Je to ako s hádzaním kociek. Ak chcem, aby padlo číslo šesť, mám asi 16,6-percentnú pravdepodobnosť. Ak budem hádzať dvomi kockami, zvýšim šance na 22 percent. Ale môžu padnúť aj dve šestky - dvojičky," priblížil Galo dôvod, ako bolo možné, že sa začalo rodiť viac dvojičiek.

Po roku 2012 ich počet však začal klesať a momentálne sa zastabilizoval približne na úrovni celosvetového priemeru. Vraj za to môžu nové modernejšie postupy, pri ktorých už nie je potrebné vkladať viac embryí.

„Hlavne predĺžená kultivácia ( embryá sa kultivujú do štádia, do ktorého dorastú len tie, ktoré majú vysoký potenciál na uhniezdenie ), kryoprezervácia ( v súčasnosti môžeme zamraziť a rozmraziť embryo a je totožné s čerstvým embryom ) a monitoring embryí ( umožňuje kontinuálne sledovanie ich vývoja a tým aj určenie potenciálu na uhniezdenie )," vymenoval Galo tri najdôležitejšie laboratórne techniky.

Oázy dvojičiek na Slovensku

Na Slovensku však existujú aj miesta, ktoré vykazujú abnormálny počet dvojičiek už niekoľko desaťročí, teda aj bez umelého zásahu. Jedným z nich je Rožňavské Bystré, malá obec na východe Slovenska.

Žije tu približne 600 obyvateľov, no o dvojičky tu nie je núdza. Najviac, 25, ich bolo v 90. rokoch. Podľa starostky Želmíry Gonosovej tento trend vôbec nie je náhodný, vraj už trvá najmenej jedno storočie.

„Áno, je to pravda, je tu veľa dvojčiat, aj v minulosti to tak bolo. Samozrejme, niektorí už pomreli, ale stále je tu veľa takýchto ľudí. Máme tu i malé dvojičky, osemročné," uviedla dlhoročná obyvateľka dediny Viera Molnárová.

Legenda hovorí, že za to môže prameň v horách, ktorý sa nachádza nad dedinou. Ak sa totiž z neho žena napije, do roka bude mať dvojčatá. Miestni si ale myslia, že za to môže genetika. Tvrdia, že v minulosti žili v Rožňavskom Bystrom dva početné rody, ktoré to vraj mali „v krvi", teda v génoch.

Podobná obec je aj na juhu Slovenska v okolí Veľkého Krtíša. V Záhorciach, kde žije približne 700 obyvateľov, by ste našli až 14 párov dvojičiek. Nikto netuší, prečo sa to deje, ale táto milá anomália v dedine trvá už niekoľko desaťročí.

Unikátne etnikum

Vo svete sa najväčším počtom dvojičiek môžu pýšiť v africkom Benine a v Nigérii. V týchto krajinách sa rodí až 28 dvojičiek na tisíc pôrodov. Vedci zistili, že sa tak deje u jedného etnika - Jorubovia, ktorí prevažne žijú práve na území týchto dvoch štátov.

Takýto výskyt dvojičiek doteraz nedokázal nikto adekvátne vysvetliť. Viacerí odborníci tvrdia, že je to vysokou mierou pôrodnosti, a vtedy je väčšia štatistická šanca, že sa narodia aj dvojčatá. Táto hypotéza však naráža na argument, prečo sa to nedeje aj v iných krajinách, kde je rovnaká populačná explózia.

Jorubovia ale na to majú vlastné vysvetlenie. Zázrak sa má skrývať v sladkých zemiakoch, z ktorých ženy nejedia len hľuzy, ale aj kvety a listy. Podľa expertov je pravdou, že obsahujú látky, ktoré stimulujú vaječníky, ale druhým dychom dodávajú, že je to len veľmi chabý dokaz toho, aby to mohli aj vedecky potvrdiť.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti