Prečo Kotleba s Harabinom môžu vyhrať voľby

Spunti na vode (36).jpg
Zdroj: reprofoto TV Markíza

Zmenu nemusí predstavovať len demokratický blok.

Zmena. Kľúčové slovo, ktoré sa posledné dva roky tiahne opozičným politickým spektrom. V rôznych variáciách ho politici používali v župných, komunálnych, prezidentských, ale aj európskych voľbách. Zdá sa, že demokratická opozícia naň staví aj v tých parlamentných. Nebudú však sami.

V spoločnosti prevláda pocit zmeny a politici to vycítili. „Treba vymeniť generáciu kočnerových politikov či musíme vymeniť starú politiku za novú." Toto je len malá ukážka politickej komunikácie k voličom najsilnejšej opozičnej sily koalície PS/Spolu.

Na to nadväzujú heslá, ktoré odkazujú na zmenu systému, resp. mafiánskeho štátu. „Vrátime Slovensko všetkým ľuďom," hlásajú bilbordy strany Andreja Kisku Za ľudí.


Niektoré opozičné strany dokonca aj svoje programy pomenovali v tejto symbolike. PS/Spolu ho nazvalo Bod zlomu, KDH zas Reštart.

Zmenu však nemusí predstavovať len demokratický blok. Nevoliči a sklamaní voliči vládneho Smeru a SNS totiž nemusia a zrejme ani nebudú hľadať útočisko v štandardnej opozícii. Z hodnotového hľadiska pre nich predstavuje zmenu Marian Kotleba, ale aj Štefan Harabin, teda politici, ktorí sa profilujú, ako bojovníci proti systému.

„Ukradli našu vlasť. Vráťme ju ľuďom." Takto znie hlavný slogan volebného lídra strany Vlasť Štefana Harabina. ĽSNS zas už od svojho počiatku propaguje radikálnu zmenu tohto systému.


Otázka teraz vyvstáva, kto chce akú zmenu. Demokratická opozícia hlása boj proti mafii aj tej politickej, teda koniec systému „našich ľudí". Druhá strana chce zas chrániť kresťanské či tradičné hodnoty a bojuje takto proti údajne nastupujúcemu liberalizmu.

„Tieto voľby budú kľúčové. Buď si vyberieme odchod z 21. storočia do čierneho stredoveku, kedy budú vládnuť autoritárske osobnosti a verejný priestor budú vytvárať „naši ľudia", alebo si vyberieme moderné Slovensko. Možno nie až tak liberálne, ako by si niektorí ľudia želali, ale stále by to bolo moderné Slovensko, ktoré chce napredovať," zhodnotila politologička Viera Žúborová.

Dostávame sa tak do situácie, kedy proti sebe stoja dva bloky hlásajúce zmenu. Pri správnom spojení strán môže mať toto veľký mobilizačný efekt.

Koalícia PS/Splou sa so stranou Andreja Kisku však nedokázala spojiť a na spájanie to nevyzerá ani pri ostatných stranách v tomto politickom spektre. Na rad tak prichádza duo Kotleba - Harabin.

„Sú schopní nabaliť voličov, lebo je to sila, ktorá je založená na čistej nenávisti k tomu druhému. A čím viac prichádzajú správy o migračných vlnách, brexite, Sýrii, tak to dokážu zneužiť na to, aby rástli ... Urobia čokoľvek, aby vládli," myslí si Žúborová.

„Ak by došlo k nejakej spolupráci týchto dvoch strán (ĽSNS a Vlasť, pozn red.), tak je to zoskupenie strán, ktoré má aj na samotné víťazstvo vo voľbách," povedal pre portál sme.sk šéf agentúry Focus Martin Slosiarik.

Marian Kotleba už vyzval Štefana Harabina na spojenie sa, ten to však zatiaľ nepriamo odmieta. Líder strany Vlasť si ale nechal pootvorené zadné dvierka a vyhlásil, že sa definitívne rozhodne do 10. novembra.

Čas sa však kráti a to pre všetky strany, keďže kandidátky musia byť definitívne uzavreté do konca tohto mesiaca.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.