Fialková: Pozícia líderky ma neznervózňuje, byť slovenskou jednotkou vo svete nič neznamená

robino pocita ep63_markiza_sk_bez_loga.mp4
Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Sympatickú rodáčku z Čierneho Balogu čaká už tento víkend štart novej sezóny.

Dlhší čas sa o nej hovorilo ako o veľkom talente nášho biatlonu, ktorý by raz mohol nahradiť legendárnu Anastaziu Kuzminovú. V predošlej sezóne Paulína Fialková (27) naplno prerazila do svetovej špičky, ktorá sa však z roka na rok vyrovnáva.

Sympatická rodáčka z Čierneho Balogu v rozhovore opísala, či po Nastinom konci cíti nervozitu, keďže zraky priaznivcov sa budú najviac upierať k nej, a takisto aj svoj vzťah k sociálnym sieťam.

Čo sa dočítate v rozhovore?

Či počas prípravy nenastalo pretrénovanie

Prečo mala v predošlej sezóne nízku streleckú úspešnosť
Z akého dôvodu sa rozpráva sama so sebou
Kto nahradí legendárnu Nasťu Kuzminovú
Čo treba vylepšiť v slovenskom biatlone
Kto je pre ňu najväčšou konkurenciou
Či ju viac milujú muži alebo ženy

Bežný fanúšik vníma športovcov len počas sezóny a potom sa na istý čas vytratí z jeho pozornosti. Mohli by ste nám priblížiť, čo ste od apríla doteraz robili?

Dúfam, že som sa úplne z pozornosti nevytratila. Využívam aj sociálne siete na to, aby som dávala fanúšikom vedieť, ako trénujem a aké mám úspechy. Ale aby som vám odpovedala na otázku, tak som absolvovala osem sústredení počas letnej a jesennej prípravy.

Prevláda po príprave spokojnosť, prípadne boli aj náročnejšie momenty?

Všetko bolo v úplnom poriadku. Myslím, že som na sezónu stopercentne pripravená. Boli aj náročnejšie momenty, ale ak sa chce človek niekam posunúť, musí ísť až za hranicu svojich možností. Občas sa stane, že človek je z toho viac unavený, ale hroziace pretrénovanie sa nám spolu s trénermi podarilo včas zachytiť.

Tesne po konci predošlej sezóny ste hovorili o možnom angažovaní nemeckého streleckého trénera, ako to dopadlo?

Šlo o trénerkin nápad, ale zišlo z neho. Žiaľ, nemal s nami spoločné plány v príprave, takže sa nám počas sústredení nepodarilo ani raz stretnúť. Aj napriek tomu sa domnievam, že aj v tomto ohľade sme sa posunuli dopredu.

V minulej sezóne ste mali úspešnosť streľby 82,5 percenta, čo bolo v porovnaní so súperkami, ktoré v celkovom poradí skončili nad vami, nižšie číslo.

Áno, je to veľmi málo. Toto číslo však odzrkadľujú niektoré strelecké výbuchy, ktoré sa mi podarili (v stíhačkách v Novom Meste na Morave šesť nepresných výstrelov a v Osle na Holmenkollene až osem - pozn. red.). V tréningu však úspešnosť permanentne presahovala 90 percent, čo je dobrý základ. Neviem preto, čo za škriatka mi vstúpi do streľby počas pretekov. (úsmev)

Prinesie vám lepšia strelecká úspešnosť vytúžený triumf?

Pevne v to dúfam. Samozrejme, biatlon je aj o rýchlom behu, ale to dnes už vie takmer každý. Nemyslím si, že som bola strelecky na tom úplne najhoršie. Prirodzene, ak trafím 20 rán z 20, tak verím, že vyhrám.

Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

V rozhovore pre šport.sk ste uviedli, že sama so sebou občas vediete vnútorné dialógy. Čoho sa týkajú?

To si nechám asi pre seba. (smiech) Tým, že momentálne nespolupracujem so žiadnym psychológom alebo mentálnym trénerom, tak sama sebe kladiem otázky. Osvedčilo sa mi to a najviac pomohlo vyrovnať sa s niektorými vecami. Mám to zrejme po mame, obe sa občas takto porozprávame samy so sebou. Niekedy si nahlas, pre seba, musím povedať nejaké veci, aby som ich následne vedela zrealizovať.

Nová éra slovenského biatlonu je tu. Nasťa Kuzminová skončila, jednotkou budete vy. Pociťujete tlak?

Nie. Tlak mi robia iné veci a nie to, či som alebo nie som jednotkou, keďže konkurencia je na Slovensku, žiaľ, biedna. Potrebujem sa porovnávať so svetom, či budem úspešná, či dobre zastrieľam, či bežecky odvediem to, čo chcem. Byť slovenskou jednotkou v globále nič neznamená.

Uviedli ste, že konkurencia je biedna. Máme niekoho, kto by Nasťu nahradil v štafete?

Nie.

Ako to vyzerá do budúcna? Sú na obzore nástupkyne Kuzminovej alebo Fialkovej?

To je skôr otázka na mládežníckych trénerov. Nemám aktuálne informácie, že máme kohosi konkurencieschopného pre Svetový pohár. Máme viacero mladých pretekárok, ktoré by sa raz na tejto úrovni mohli predstaviť, ale ich cesta je ešte ďaleká a náročná. Tu však zohráva kľúčovú rolu viacero atribútov - prístup, tréneri, tréningové podmienky. V tých sme však, v porovnaní so svetom, na tom veľmi zle.

Môžete byť konkrétnejšia?

Napríklad chýbajúca koliesková dráha. Na tréningy alebo sústredenia cestujeme do zahraničia v podstate celý rok. Zbytočne tak vynášame peniaze do zahraničia. Jednu kolieskovú dráhu síce máme, ale je v takom stave, že ani deti by som na ňu nepustila. Keby sa v tomto ohľade popracovalo, prípadne sa vybudovala dráha na Králikoch (lyžiarske stredisko - pozn. red.), tak by sme pokojne polovicu sústredení mohli absolvovať doma. Byť totiž takmer celý rok bez rodiny, blízkych či kamarátov je psychicky veľmi náročné, nehovoriac o financiách.


Takto pred rokom nastal spor ohľadom zmluvy o reprezentovaní. Viacerí sa preto pýtajú, či stále máte chuť reprezentovať Slovensko?

Narodila som sa tu. Ak by som mala niekoho reprezentovať, tak jedine Slovensko. Som rada, že sa celá situácia vyriešila a mohla som, verím, úspešne hájiť národné farby. Podstatne lepšie sa človek cíti aj v príprave, keď nemá takéto starosti.

V minulej sezóne ste sa so šiestimi pódiovými umiestneniami prebojovali medzi najužšiu elitu. Aké máte ciele do nového ročníka, prípadne s čím by ste boli po posledných pretekoch spokojná?

Určite chcem zlepšiť šieste miesto z minulej sezóny. Šport je však veľmi vrtkavý, úspech závisí od viacerých okolností, či už zdravia, šťastia, psychiky. Každopádne nechcem stagnovať, ba dokonca klesnúť. Mám túžbu ísť opačne, zlepšovať sa. Či sa mi to darí, budem vedieť hodnotiť až počas sezóny

Ktorá zo súperiek je pre vás najväčšou konkurenciou?

(ticho) Podľa mňa všetky v rámci prvej pätnástky. Svetová špička je taká vyrovnaná, že hocikto z tohto okruhu môže vyhrať. Jedným dychom ale musím dodať, že situácia, keby som musela súbežne strieľať s Taliankou Lisou Vittozziovou, ma privádza do šialenstva (úsmev). Strieľa nesmierne presne a najmä rýchlo, to platí aj o jej krajanke Dorothei Wiererovej.

Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Sledujete ich aj počas prípravy alebo sa koncentrujete len na seba?

Prirodzene. Často sme v kontakte počas sústredení. Povieme si nejaké informácie, o nevraživosti sa hovoriť nedá. Zakladáme si skôr na kamarátskych vzťahoch, čo možno v iných športoch až tak neplatí. Kamarátky síce sme, ale keď sa postavíme na štart, kamarátstvo ide bokom.

Na záver sa spýtam trocha odľahčene. Ste veľmi aktívna na sociálnych sieťach. Čo pre vás znamenajú?

Nástroj komunikácie s fanúšikmi a všetkými, ktorých zaujíma nielen môj športový, ale aj súkromný život. Na druhej strane sa mi páči, že viem regulovať veci, ktoré chcem a ktoré nechcem ukázať verejnosti.

Viac vás zrejme milujú mužskí fanúšikovia, keďže občas na instagrame zverejníte aj šteklivejšie fotky v plavkách.

Fotky v plavkách už dávam málokedy. (smiech) Nechcem totiž, aby predmetom mojich profilov boli takéto snímky. Skôr by to malo byť o tom, že dám ľuďom o sebe vedieť ako žijem, čo robím. Gro preto tvoria veci z tréningov a pretekov.


BANSKÁ BYSTRICA/Robert Ďurkáč

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti