Predčasne narodených detí pribúda. Poradíme mamičkám, ktoré signály by nemali podceňovať

Tu je ďalšie pokračovanie seriálu Špecialisti so Zuzanou Javorovou.

Iba 380 gramov. Toľko vážilo najmenšie dieťa, o ktoré sa starali lekári v Bratislave. Na Slovensku máme šesť špecializovaných centier, kde poskytujú starostlivosť predčasne narodeným bábätkám. Práce majú stále viac. Počet skôr narodených detí z roka na rok stúpa. O príčinách, dôsledkoch aj prevencii sa budeme rozprávať v najnovších Špecialistoch so Zuzanou Javorovou.

Na Slovensku sa ročne narodí asi 55-tisíc detí a podľa posledných štatistík sa každé jedenáste narodí predčasne. A ktoré deti považujeme za predčasne narodené?

„Dnes sa nám napríklad narodila malá princezná v ukončenom 24 týždni tehotnosti. Je to na hranici prežívania, našťastie sme stihli prípravu bábätka pred narodením, mamička dostala štyri injekcie kortikoidov, ktoré sa podávajú. Potrebujeme na to ale 48 hodín, preto je dôležité, aby k nám tá mama prišla včas," hovorí Darina Chovancová, prednostka Novorodeneckej kliniky UNB.

Tiež nás zaujímalo, ako vlastne funguje inkubátor. „Umiestnený je na jednotke intenzívnej starostlivosti. Je určený pre tie deti, ktoré potrebujú podporu dýchania. Majú monitory, ktoré ich strážia, ktoré sledujú ich okysličenie krvi, pulz, krvný tlak a tak ďalej," dodáva prednostka.

Najmenšie bábätko, ktoré tu bolo, vážilo len 380 gramov

Kedysi deti prepúšťali, keď dosiahli konkrétnu váhu, dnes sa riadia ich vitalitou. Štandardne to ale býva v období, ktoré zodpovedá tridsiatemu siedmemu týždňu tehotenstva. Dieťa potom sleduje pediater a ďalší špecialisti. Asi tretina bábätiek pod 1500 gramov, žiaľ, neprežije. Niektorým sa darí, iné zas skončia s trvalými následkami.

Za posledných 15 rokov narástol počet predčasne narodených deti až o tretinu.

Žena by mala počúvať signály svojho tela. A aké to sú tie signály, ktoré upozorňujú na to, že žena môže porodiť predčasne?

To sa už dozviete v reportáži Zuzany Javorovej


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Špecialisti so Zuzanou Javorovou

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.