Ladislav na prežitie potrebuje dialýzu. Na rozdiel od iných ju dostáva doma počas spánku

Andrew Robertson z Liverpoolu reaguje po LM na pôde Salzburgu.
Zdroj: TVNOVINY.sk

Pán Ladislav chodí do práce a teší sa zo života. Dialýzu už ani nevníma.

Ladislav Škrvaň tri roky potrebuje dialýzu na to, aby prežil. No na rozdiel od väčšiny dialyzovaných pacientov, chodí do nemocnice len na kontroly a dialýzu zvláda doma, v noci počas spánku.

Takmer sedemdesiatročný muž nesedí nečinne na dôchodku. Naopak. Pracuje a teší sa zo života.

"Som stále aktívny, mám pre koho a za čo žiť. Život mám rád," hovorí Ladislav. V čom je jeho liečba obličiek výnimočná? Podstupuje peritoneálnu, teda vnútornú dialýzu. Je tak jedným zo sto pacientov na Slovensku, ktorí sa rozhodli pre tento druh liečby.

Pozrite si vo videu, ako vyzerá vnútorná dialýza a čo na ňu hovorí pacient Ladislav.

Zdroj: TVNOVINY.sk

Tým, ktorým už základná funkcia obličiek zlyhala, ostávajú tri možnosti. Hemodialýza, peritoneálna (vnútorná) dialýza a transplantácia. Podľa Šváča je ideálny stav, keď sa pacient dostane na transplantáciu čím skôr. Realita je však taká, že čakateľov je zhruba 300 a transplantovaných obličiek 150 až 200 ročne. V našom systéme by pacient nemal čakať viac ako dva roky.

Pri hemodialýze chodí pacient do dialyzačného strediska alebo do nemocnice trikrát týždenne na štyri hodiny. Hemodialýzu vykonáva tím lekárov a sestier a pacient leží v zariadení spolu s ďalšími pacientmi.

Počas hemodialýzy sa ihlou odvádza krv do prístroja, kde sa filtruje od škodlivých látok a vyčistená sa vracia späť do tela. Pri vnútornej dialýze človek sedí doma a krv si filtruje cez vývod v bruchu.

V noci sa dialyzuje, cez deň pracuje

Vnútorná dialýza sa ďalej delí na dva druhy: ručná a automatizovaná. Pri tej ručnej si pacient štyrikrát denne vymení roztok. Pri automatizovanej to za neho urobí raz denne prístroj, zvyčajne v noci a trvá to osem hodín.

Nefrológ Šváč vysvetľuje, že vnútorná dialýza a hemodialýza sú rovnocenné a rovnako účinné metódy. No v nemocnici v Banskej Bystrici momentálne poskytujú len vnútornú. Pacient Ladislav nám výhody vnútornej dialýzy vysvetlil veľmi jasne.

Chodí do práce na osemhodinové zmeny. Keby mal navštevovať dialyzačné stredisko trikrát týždenne, nemohol by pracovať. Svoje skúsenosti s hemodialýzou má a hovorí, že ju doslova neznášal.

"Pre mňa to bolo utrpenie. Mal som sťažené dýchanie, pretože som bol aj po infarkte. Pre mňa bolo utrpenie už len to, keď som natiahol ruku a musel som v tej polohe vydržať štyri až päť hodín. Pichali mi injekcie, ktoré som neznášal, bolelo ma to. Bolo to neznesiteľné," hovorí Ladislav.

Namiesto toho môže prísť z práce domov a na osem hodín si cez vývod do brucha napojiť roztok, ktorý sa mu do tela dostáva cez prístroj na nočnom stolíku. Kým spí, čistí sa mu krv. Ráno vstane, vypne prístroj a môže ísť do práce.

Zdroj: TVNOVINY.sk

Jediné, na čo si musí dávať veľký pozor, je hygiena. Všetko musí byť sterilné a ruky si musí dôkladne umývať. Vývod v bruchu je v podstate diera vo veľkosti pupku. Nemôže sa mu tam dostať žiadna infekcia, preto sa títo pacienti nemôžu kúpať vo verejných bazénoch. To považuje Ladislav za jedinú nevýhodu vnútornej dialýzy.

Lekár Šváč dodáva, že vnútorná dialýza umožňuje ľuďom viesť normálny bezproblémový život. Dospelí môžu chodiť do práce a deti do školy, vďaka čomu nie sú pri nich pripútaní ani rodičia.


Po druhé, štát musí podľa Šváča zasiahnuť tak, aby sa súkromným dialyzačným strediskám oplatila vnútorná dialýza rovnako ako hemodialýza.

Šváčov pohľad potvrdilo ministerstvo zdravotníctva. Hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová ešte dodáva, že lekárov môže odrádzať aj málo skúseností s touto formou dialýzy a pochopiteľne sa obávajú možných komplikácií.

Ministerstvo sa však podľa Eliášovej na problematiku zlyhávania obličiek pozerá komplexne. Najlepšie by bolo, keby pacienti nemuseli dialýzu podstupovať vôbec a obličku by mali transplantovanú okamžite. Taký scenár je ale zatiaľ nereálny.

Rezort zdravotníctva rokuje so zdravotnými poisťovňami ohľadne cenotvorby dialyzačných výkonov so zámerom podporiť pracoviská, ktoré využívajú peritoneálnu dialýzu. Dnes je týchto pracovísk na Slovensku 27.

Eliášová dodáva, že chystajú aj kampaň na zvýšenie informovanosti pacientov o všetkých možnostiach dialyzačnej liečby.

V Česku je situácia podobná ako na Slovensku. Vnútornú dialýzu využíva podľa Inštitútu zdravotnej politiky zhruba sedem percent dialyzačných pacientov. Naopak, v Dánsku a Švédsku ju používa viac ako pätina pacientov.

Niektoré krajiny vnútornú dialýzu preferujú. V Hongkongu či v Thajsku sa ňou lieči až 70 percent pacientov. Domácu dialýzu preferujú aj v Austrálii, Fínsku či na Novom Zélande.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rozhovor

Dôležité udalosti