Autodopravcovia: Politikom dávame 24 hodín, štrajky budú inak oveľa väčšie

Stanislav Skala z UNAS
Stanislav Skala z UNAS Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Vyzývajú aj ľudí, aby sa k nim pridali.

Autodopravcovia sú pobúrení, kam putujú peniaze z cestného mýta, ale aj dlhodobo sa zvyšujúce daňové zaťaženie v cestnej dani, spotrebnej dani či dani z pohonných látok. Zvolali preto protesty v Bratislave, ale aj na Orave či v Košiciach. Ak sa nedočkajú zmien do 24 hodín, tak štrajky budú pokračovať v oveľa väčšom rozsahu, hovorí Stanislav Skala z Únie autodopravcov Slovenska.


Prečo ste sa rozhodli štrajkovať?

Protestovať sme sa rozhodli pre mýtny systém, ktorý nie je transparentný. Skytoll berie nejakých 45 percent, podobne aj NDS a do infraštruktúry ide len 10 percent a my to všetko platíme. Neodmietame to, len chceme, aby peniaze išli tam, kam aj majú ísť a nie do súkromných vreciek.

A na toto ste prišli až po rokoch fungovania mýtneho systému?

Nie. My sme už na NKÚ podali aj žaloby, ale nikto nám nikdy neodpovedal. Ako inak máme potom riešiť túto situáciu? Len štrajkom. Nechceme však ľuďom brániť v ceste a blokovať ich, toto pre nás nie je zaujímavé.

Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Keď nepomôže tento štrajk, tak ako chcete pokračovať?

Ak to nepomôže, tak zavoláme na Oravu a do Košíc a budeme blokovať cesty aj tam.

A už vo väčšom rozsahu?

Určite vo väčšom rozsahu. Pozývame však aj verejnosť, aby sa k týmto štrajkom pridala. To mýto sa totiž netýka len nás dopravcov, ale všetkých ľudí. Nemôžeme predsa donekonečna jazdiť po rozbitých cestách.

Aký čas dávate kompetentným na to, aby sa niečo začalo diať?

24 hodín. Potom budú nasledovať ďalšie protesty.

Ministerstvo tvrdí, že váš protest je neopodstatnený, vraj už s vami minister rokoval a mala padnúť aj nejaká dohoda.

Ministerstvo síce s nami rokovalo, ale len tak, že zatváralo a otváralo dvere, teda sme sa na ničom nedohodli. Verím, že predseda tejto vlády alebo minister dopravy bude rozumný a príde sa s nami porozprávať. Potom uvidíme, čo sa bude diať.

Termín tohto štrajku už padá do obdobia volebnej kampane. Naplánovali ste to takto náročky, keďže politici sú citlivejší na veci verejné?

Určite to nemá s kampaňou nič spoločné.

Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Nie ste jediní, ktorí združujú autodopravcov, prečo tu nie je aj Združenie cestných dopravcov Slovenskej republiky (ČESMAD)?

Načo by tu predseda ČESMAD-u poskakoval, keď má všetky vozidlá prepísané na slovinských značkách. Ale to si už musia vyriešiť sami členovia tohto združenia.

Komu dávate za vinu, že sa situácia takto vyvinula a vy ste museli vyjsť do ulíc?

Vinu pripisujeme Smeru, lebo pán Vážny vyhlásil, že máme firmu vo vajcovej škrupine a teraz sa dostavili „výsledky".

"Keby mala táto firma sídlo garáž, schránku alebo hoci aj vajcovú škrupinu, nemôžem ich vylúčiť, ak splnia pravidlá hry, teda ak splnia osobné, finančné a technické podmienky podľa zákona o verejnom obstarávaní," povedal vtedajší minister dopravy Ľubomír Vážny na margo toho, prečo nevylúčil konzorcium Santoll-Ibertax (neskôr Skytoll) zo súťaže na mýtny tender, pozn. red.)

Takto v utorok prechádzali kamióny cez Bratislavu


BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rozhovor

Dôležité udalosti