Matovičova „neznáma žena z východu“ zmizla z kampane. Hnutie prezradilo, aké má s ňou plány

Podľa odborníkov OĽaNO zachraňuje v tejto situácii jeho neštandardnosť.

"Neznáma žena z východu". Takto predstavoval svoju novú nádejnú líderku kandidátky Igor Matovič. Po odhalení mena zostali mnohí novinári, ale aj široká verejnosť naozaj prekvapení, kto (formálne) povedie hnutie OĽaNO do volieb.

Týždne bežali a Mária Šofranko sa v ostrej kampani, ktorá sa spustila začiatkom januára, neobjavovala. Nebola na diskusiách ani tlačovkách, voliči ju mohli vnímať jedine z bilbordov, na ktorých pózuje práve s Igorom Matovičom.

Pred chvíľou s “obyčajnou ženou z Východu” ... zajtra Vám ju a ďalších skvelých ľudí na najlepšej kandidátke akú kedy OĽANO malo, veľmi rád predstavím - o 13h na našej tlačovke;o) #HlavyHoreDameTo

Uverejnil používateľ Igor Matovic Pondelok 2. decembra 2019

Šofranko má dlhodobé zdravotné problémy

Koncom januára sme s ňou chceli urobiť rozhovor, ale nepodarilo sa nám s ňou spojiť ani pomocou hovorcu hnutia Matúša Bystrianskeho. Podľa jeho slov mala zdravotné problémy. Tie však pretrvávajú ďalej a do kampane už vôbec nezasiahne. Informoval o tom aj denník SME.

Líderka kandidátky má problémy s platničkou, ktorú jej operovali minulý rok v lete.

„Mária Šofranko bola v júni minulého roku operovaná a vymieňali jej platničku a lekár jej povedal, že má byť v absolútnom pokoji. Tým, že sa začala kampaň, tak jej to nedalo a zapojila sa tiež. Začiatkom januára sa to však prejavilo na jej zdraví a teraz leží v Ružomberku v nemocnici," povedal pre tvnoviny.sk Igor Matovič.

„Už týždeň ležím na infúziách, lebo okolo mojej ľavej platničky sa vytvoril opuch. A pokiaľ viem, tak tu ešte nejaký ten týždeň zostanem," oznámila koncom tohto víkendu Mária Šofranko na sociálnej sieti.

Pre Vás ❤️

Uverejnil používateľ Mária Šofranko Nedeľa 2. februára 2020

Táto situácia je pre hnutie určite nepríjemná, aj keď ide o zdravie, lebo teraz nevie predstaviť voličom svoju neznámu jednotku. Napriek tomu neuvažuje o zásadnej zmene.

„Naďalej je naša líderka a neplánujeme ju stiahnuť ani z našej kandidátky. Za to, že ochorela, tak ju teraz potrestáme?" hovorí Matovič.

„Na kandidátke ostávam tak ako aj v hnutí," dodala Šofranko.

Aj samotné hnutie ráta s Máriou Šofranko do budúcnosti. A to rovno do popredných pozícií. „Bol by som veľmi rád, aby bola pri všetkých potenciálnych povolebných vyjednávaniach a tvorila vyjednávací tím," prezradil Matovič.

Odzrkadlí sa táto situácia na preferenciách hnutia?

Podľa odborníkov OĽaNO zachraňuje v tejto situácii jeho neštandardnosť, keďže voliči sú zvyknutí, že známe mená sú až na konci kandidátky.

„Nemyslím si, že to bude mať na voličov OĽaNO akýkoľvek silnejší dopad, ale nemám k dispozícii žiadne čísla. Igor Matovič je príliš dominantná osoba, aby voliči OĽaNO nejako reflektovali ústup inej osoby z kampane, zvlášť, ak je pre mnohých z nich v podstate neznáma," myslí si politológ Peter Spáč.

Mohla by sa táto situácia nejakým spôsobom odzrkadliť aj na preferenciách hnutia? Šéf prieskumnej agentúry AKO má na to jednoznačný názor.

„Situácia s absenciou líderky kandidátky OĽaNO, pani Šofranko, počas kampane zrejme nebude mať nejaký výrazný efekt. Keďže ako osoba doteraz nie je medzi voličmi príliš známa, zrejme jej neprítomnosť nezaznamenajú," povedal Václav Hřích.

„Horšie by to bolo, ak by z účasti na kampani vypadlo nejaké viac známe meno, v takom prípade by to určite dopad malo," uzavrel Hřích.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rozhovor

Dôležité udalosti