Bookmaker Pavol Boško: Táto strana je čiernym koňom volieb

Anton Chudobin z Dallasu proti NY Rangers.
Zdroj: Archív P.B.

Volebné kurzy hovoria jasnou rečou.

Parlamentné voľby môžu mať viacero prekvapení. Najneprehľadnejšie je to v okolí piatich percent, kde sa tlačí viacero strán. Do parlamentu by sa podľa bookmakera nemusela dostať jedna zo strán SaS, KDH a SNS.

Naopak, pri stranách, ktoré sa pohybujú pod hranicou zvoliteľnosti, nemá najväčšie šance Most-Híd, ako ukazujú prieskumy, ale iné dva subjekty. Navyše Pavol Boško ukázal prstom na pravdepodobného čierneho koňa volieb.

Čo sa dočítate v rozhovore?

Ako vzniká volebný kurz
Kto podľa kurzov zrejme vypadne z NR SR
Či je Smer stále favoritom volieb
Kto je čiernym koňom volieb

Prvá základná otázka. Ako sa človek stane bookmakerom?

U mňa k tejto pozícii viedla dlhšia cesta. Vyštudoval som matematiku so zameraním na pravdepodobnosť a štatistiku a svet stávok ma vždy zaujímal. Ešte pred koncom štúdia sa mi podarilo zamestnať sa v stávkovej spoločnosti ako dátový analytik a mojou úlohou bola tvorba matematických modelov pre live stávky. Časom sa ukázalo, že ma viac baví tvorba kurzov, presnejšie odhadovanie pravdepodobnosti výsledkov zápasov a ešte viac volieb. A tak som postupne prešiel na pozíciu bookmakera. Vo všeobecnosti však nie je jednoduché stať sa bookmakerom. Týchto pozícii je málo a človek musí väčšinou preukázať veľmi dobré znalosti z matematiky a mať prehľad v odvetví.

V našich končinách sa bookmaker spája zväčša so športovými stávkami. Ako ste sa dopracovali k politickým?

Je to tak. Aj u nás v stávkovej spoločnosti to bolo podobné. Dá sa povedať, že do politiky sa nikomu nechcelo. Bolo to skôr nevďačné ju dostať, pretože je to iné, ako robiť kurzy na šport. Navyše klienti často odhadli výsledky presnejšie a bilancia nebola oslňujúca. Ja som sa však toho nebál a presvedčil som šéfov, že mam dostatočný prehľad a môžem výrazne zlepšiť produkt politických stávok. Takže približné od roku 2017 sa plne venujem ich vypisovaniu.

Pri kurzoch nemôžeme kopírovať len prieskumy

Aký je rozdiel v tvorbe športových a volebných kurzov?

Rozdiel je predovšetkým v tom, že napríklad futbalová liga sa hrá na 30 kôl. Vieme tak ohodnotiť formu tímov a ich hráčov, máme štatistiky. Parlamentné voľby sú však len raz za štyri roky, často vznikajú nové strany a nemáme jasné štatistiky ich podpory resp. sily. Navyše o výsledku rozhodujú milióny občanov. Musíme tak odhadnúť ich nálady a ako sa rozhodnú v ten daný moment. Existujú prieskumy preferencií, ale tam je dôležité uvedomiť si, že ukazujú momentálny stav, ako by voľby dopadli teraz. Kurzy na parlamentné voľby však odhadujú výsledok v deň volieb, takže nemôžeme jednoducho vyjsť z prieskumu a skopírovať ho. Bookmaker musí sledovať nálady v spoločnosti, zachytiť trendy a všetko toto zahrnúť do finálnych kurzov.

Spolupracujete pri tvorbe kurzov aj s nejakými sociológmi alebo politológmi?

Nespolupracujeme. Všetko robíme sami z verejne dostupných dát a navyše máme informácie zo stávok klientov.

Ide teda o kombináciu prieskumov, trendov a nálad voličov. Ako však potom vznikajú prvé kurzy pred voľbami, keď ešte nemáte množstvo informácií?

Prvé kurzy sú odhadom bookmakera z toho mála informácií, čo má k dispozícii a jeho vlastnej predikcie. Je to vlastne to najťažšie, pretože často robíme odhad situácie, ktorá nastane až o tri mesiace. Tým pádom je v týchto kurzoch aj najviac neistoty a príležitosti pre tipérov.

Dávate v takomto prípade aj strop na stávky?

Áno, maximálne vklady na prvé kurzy sú nižšie, pre predstavu ide rádovo o nižšie stovky eur. Ako sa blíži deň volieb, tak sa limity zvyšujú, pretože kurzy bývajú už najpresnejšie. Nie je teda problém prijať stávky za desiatky tisíc eur.

Dajme si malý príklad. Ak sa veľké množstvo tipérov rozhodne staviť na konkrétnu stranu ako víťaza volieb, tak kurz ide dole. Musíte to aj v nejakej miere korigovať, aby kurz stále odrážal reálnu silu strany?

Vždy to závisí od konkrétnej príležitosti. Úpravy kurzov musíme robiť s prihliadnutím na skutočnosť a rozhodne to nie je tak, že keď sa stávkuje vo veľkej miere, že to vyvolá zníženie kurzu. Ako príklad uvediem posledné prezidentské voľby. Objavilo sa veľké množstvo stávok na výhru Martina Daňa, kde bol kurz okolo 400. Napriek tomu sa však kurz neznižoval, pretože tieto stávky boli skôr fanúšikovské a nevideli sme za nimi racionálny dôvod. Takže áno, je nutné tie opravy korigovať a nerobiť ich prehnane.

Hovoríte, že vo všeobecnosti sa ťažko určujú kurzy na politické stávky. Teraz sa však blížia parlamentné voľby, ktorých výsledky sa odhadujú len veľmi ťažko. Viacero strán je na hranici zvoliteľnosti. Ako sa pasujete s kurzami v takejto situácii?

Snažíme sa získavať čo najviac informácií a zisťovať trendy. Zvlášť u strán na hrane päť percent je ťažké určiť presné kurzy. Samozrejme, cennou informáciou sú stávky klientov, ktoré nám ukazujú, či náš odhad bol správny alebo ho musíme korigovať.

Pozícia Smeru výrazne slabne, ale stále je favoritom volieb

Podľa posledných prieskumov je najviac ohrozená SaS, KDH a SNS. Kto má najmenšiu šancu dostať sa do parlamentu?

Určíte SNS. Podľa kurzov je už favoritom možnosť, že sa do parlamentu nedostane.

Na druhej strane máme strany ako Most, MKS, Dobrá voľba alebo Vlasť, ktoré sú pod hranicou zvoliteľnosti. U koho je najväčšia šanca, že sa do NR SR dostane?

Najväčšie šance dávame stranám MKS a Dobrá voľba. Nasleduje Most a Vlasť. Zaujímavé určite je, že na postup strany Vlasť do parlamentu je stavených už viac ako 26 tisíc eur. Tipéri to teda vidia pravdepodobnejšie než my bookmakeri.

Prečo MKS a Dobrá voľba a nie Most-Híd, ktorý si dlhodobo lepšie vedie v prieskumoch?

Obe strany sa pohybujú plus-mínus na rovnakej úrovni. V tomto prípade si však myslíme, že Mostu uškodí účasť vo vláde a do začiatku volieb bude skôr posilňovať druhá maďarská strana. Je to teda názor bookmakera a podporený je aj stávkami klientov.

Smer roky vyhráva prieskumy verejnej mienky, ale aj samotné voľby. Teraz opäť vedie, ale má klesajúci trend. Aj v takomto prípade je favoritom?

Áno, Smer je stále favoritom, ale jeho pozícia výrazné slabne. Najsilnejšiu pozíciu má však stále, pretože sa neukazuje žiadny subjekt, ktorý by sa k percentám Smeru pravidelne približoval a pripadne ich prekonával.

Kto má väčšiu šancu ho predbehnúť? ĽSNS alebo Za ľudí či PS/Spolu?

Najväčšiu šancu má ĽSNS, ale aktuálne je to dosť nepravdepodobné.

Kto má navrch v súboji PS/Spolu a Za ľudí? Prípadne môže ich ešte preskočiť OĽaNO?

OĽaNO vyzerá byť čiernym koňom volieb. Z týchto troch strán sa zdá byť ako najslabšie PS/Spolu. V súboji Za ľudí a OĽaNO vidíme stále ako silnejšiu stranu Andreja Kisku. Všetko však bude závisieť od posledných týždňov a záverečnej kampani.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti