Tisíce ľudí sa napriek moratóriu dostanú k prieskumom. Má to však jeden háčik

Ľudia na priechode pre chodcov (ilustračná snímka)
Ľudia na priechode pre chodcov (ilustračná snímka) Zdroj: shutterstock/beeboys

Výsledky prvého prieskumu budú známe už tento štvrtok (20.2.).

Už žiadne preferencie politických strán. Od soboty rána (15. 2.) platí moratórium na prieskumy. Napriek tomu agentúry robia v spoločnosti dve veľké sondáže s otázkou, koho by ste volili. Prvé výsledky budú známe už tento týždeň a dostanú sa k nim tisícky ľudí.

Poslanci koncom novembra schválili predĺženie moratóriá na prieskumy zo 14 až na 50 dní. Prezidentka Zuzana Čaputová však túto novelu nepodpísala a dala ju preskúmať na Ústavný súd. Ten jeho účinnosť napokon pre blížiace sa parlamentné voľby pozastavil.

Namiesto jedného prieskumu budú až dva

Kým však Ústavný súd rozhodoval, tak vznikla občianska iniciatíva 50 dní, ktorá takéto opatrenie považuje za obmedzovanie práva na prístup k informáciám. Ľudia z iniciatívy sa preto rozhodli objednať si prieskum. Samozrejme, za spoluúčasti bežných ľudí.

„Cieľom našej iniciatívy je, aby nielen politické strany, ale aj bežní občania mali možnosť byť pred voľbami informovaní o vývoji volebných preferencií a mohli sa kvalitne rozhodnúť, komu dajú svoj hlas," vysvetlila na úvod spoluautorka iniciatívy Zuzana Suchová.

Do iniciatívy sa zapojilo viac ako deväťtisíc ľudí, ktorí sú vedení ako objednávatelia prieskumu. V praxi to znamená, že každý jeden z nich dostane na svoj mail výsledky prieskumu, resp. výsledky dvoch prieskumov. Vyzbieralo sa totiž viac ako 46-tisíc eur.

„Oba prieskumy budú spoločné prieskumy agentúr AKO a FOCUS. Uskutočnia sa na vzorke 2000 respondentov kombinovanou metodikou osobného a telefonického dopytovania," doplnila Suchová. Pôjde tak o väčšie prieskumy, ako sme zvyknutí, keďže agentúry sa zvyčajne pýtajú „len" približne tisíc ľudí.

Prieskumy by sa nemali verejne šíriť, ale...

Háčik spočíva v tom, že výsledky by objednávatelia nemali verejne šíriť.

Už v decembri ministerstvo vnútra spolu s úradom štátnej komisie varovalo pred ich zverejňovaním akýchkoľvek prieskumov počas moratória. Dokonca došlo aj ku komunikácii medzi Facebookom a slovenskými úradmi.

„Cieľom je získať informácie o osobách, ktoré na Facebooku uverejňovali informácie, ktoré podliehajú sankciám, teda autorov týchto informácií," uviedla v decembri riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na MV Eva Chmelová.

„Chceli by sme poprosiť všetkých spoluobjednávateľov prieskumov, aby si uvedomili, že zverejnenie výsledkov prieskumov verejnej mienky počas obdobia moratória je porušením aktuálne platného zákona," upozornila Suchová.

Za zverejnenie hrozia aj sankcie. A nejde o žiadne drobné. „Pre fyzickú osobu - podnikateľa môže hroziť sankcia 100-tisíc eur, pre politickú stranu je to, myslím si, 300-tisíc eur," dodala.

Jedna vec je však verejný post na sociálnej sieti, druhá zasa súkromná komunikácia akéhokoľvek druhu. „Spoluobjednávatelia ich môžu emailom preposlať svojej rodine alebo priateľom," vysvetlila Suchová.

Prvý prieskum vyjde už čoskoro

Výsledky prvého prieskumu budú známe už tento štvrtok (20. 2.), druhý budúcu stredu (26. 2.), teda v posledný deň pred volebným moratóriom.

„Zvyšné peniaze pôjdu neziskovým organizáciám Investigatívnemu centru Jána Kuciaka, Transparency International Slovensko a VIA IURIS. Rovnakým dielom im prerozdelíme sumu takmer 15 300 eur," uzavrela Suchová.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.