Mistrík či Kňažko. Pozrite sa, ako by mohla vyzerať nová vláda

Najviac postov obsadí dominantné OĽaNO.

Ľudia si zvolili nový parlament, z ktorého teraz vzíde nová vláda. Podľa vyjadrení zrejme budúceho premiéra Igora Matoviča to vyzerá na štvorkoalíciu OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí, keďže táto zostava by mala v NR SR pohodlnú ústavnú väčšinu.

Pre pripomenutie z čisto matematického hľadiska by mohla vzniknúť aj trojkoalícia v rôznych variáciách. Tomu sme sa podrobne venovali TU .

Vráťme sa k najpravdepodobnejšej koalícii. Kto by mohol zastávať posty v novej vláde? Podľa volebného výsledku bude dominantné OĽaNO, ktoré by malo získať premiéra plus šesť ministerstiev. Sme rodina tri rezorty a SaS a Za ľudí po dva.

Premiér Igor Matovič a dôležité ministerstvo vnútra

Post premiéra v takejto vláde obsadí Igor Matovič. Hnutie vzniklo a aj tieto voľby vyhralo na základe boja proti korupcii. Kľúčové bude pre neho preto ministerstvo vnútra. Na túto pozíciu má hneď niekoľko adeptov.

V tieňovej vláde OĽaNO tento post zastával Gábor Grendel. V tom momente však ešte nebol v hnutí Lukáš Kyselica, ktorý viedol v minulosti tím Gorila. Z tejto dvojice preto dávame väčšie šance práve Kyselicovi. Horúcim kandidátom bol aj aj exminister vnútra Daniel Lipšic. Ten už oznámil, že sa o túto funkciu nebude uchádzať.

Druhé dôležité ministerstvo, ktoré bude pod obrovským tlakom, sú financie. Zväčša ich má pod palcom najsilnejšia vládna strana. OĽaNO by mohlo na tento post nominovať Eduarda Hegera, ktorý pôsobil ako tieňový minister.

Ak sa však pozrieme na všetkých možných kandidátov, tak jasne vyčnieva líder SaS Richard Sulík. Síce ide až o tretí najsilnejší subjekt v koalícii, nebolo by však prekvapením, keby prišlo k takejto dohode. V takomto prípade by bol Heger horúcim kandidátom na ministra hospodárstva.

TIP: Prekvapenie na prekvapenie. Politológovia vysvetlili, čo sa vo voľbách udialo

Veľkou témou v kampani bolo zdravotníctvo, ktoré nám zlyháva pred očami. Všetky strany mali mnoho nápadov, ale realita je niečo iné. Aj tento rezort bude pod obrovským tlakom. Tento post by mal pripadnúť OĽaNO a v ňom sa tejto téme venuje Marek Krajčí.

Takmer všetky strany stavali okrem zdravotníctva na piedestál aj školstvo. Aj v tejto oblasti má OĽaNO svojho kandidáta Miroslava Snopka. Ak však OĽaNO dostane zdravotníctvo, tak školstvo pripadne SaS, menovite Branislavovi Gröhlingovi, ktorý sa tejto téme dlhodobo venuje.

Boj o dopravu a sociálne veci

V kampani odznelo aj strašne veľa populizmu. K naplneniu veľkohubých sľubov bude preto bitka o ministerstvo práce sociálnych vecí, práce a rodiny. Na tento post má každá jedna strana svojho adepta. Za ľudí môže nominovať Janu Žitňanskú, SaS Luciu Ďuriš Nicholsonovú, ale dovolíme si tipnúť, že tento post obsadí nominant Sme rodina. A to bude buď Adriana Pčolinská, alebo Petra Krištúfková.

Sme rodina bude mať enormný záujem aj o rezort dopravy. A to pre deklarovanú masívnu výstavbu nájomných bytov. Do tohto kresla by sa mohol posadiť expert hnutia Štefan Holý. OĽaNO však toto kreslo len tak ľahko nepustí a bude ho chcieť vybojovať pre Jána Marosza.

Veľmi dôležitým rezortom bude ministerstvo spravodlivosti. V posledných mesiacoch vyplávali na povrch informácie, že spravodlivosť bola len obyčajným tovarov. Fungovanie súdov a prokuratúry čakajú veľké zmeny. A minister spravodlivosti bude držať v rukách taktovku. O tento post by mala mať záujem strana Za ľudí. Pri nej sa vynárajú len dve mená - bývalá štátna tajomníčka Mária Kolíková a Juraj Šeliga.

V kampani sa často objavovala aj otázka zbrojenia a nákupov vojenskej techniky. O ministra obrany budú mať záujem dve strany - OĽaNO a Sme rodina. Ak získa OĽaNO ministerstvo vnútra, tak podľa nás druhý silový rezort prepustí práve hnutiu Borisa Kollára. A tam sú dvaja kandidáti - Milan Krajniak a Peter Pčolinský.

Externý minister zahraničných vecí

Kľúčovou témou je aj naše zahraničné ukotvenie. Premiér si doteraz vždy na post ministra zahraničných vecí posadil svojho človeka. Priamo v hnutí OĽaNO takúto osobu nevidíme. V tomto prípade preto Igor Matovič siahne do externého prostredia. Dovolíme si predpovedať dve mená - Róbert Mistrík a Milan Kňažko. Druhý menovaný by sa však mohol uplatniť aj na ministerstve kultúry.

Ľudí čoraz viac trápi aj otázka životného prostredia. V tejto oblasti sa z možných koaličných strán nikto výrazne neprofiloval. V tieňovej vláde OĽaNO tento post zastával Ján Budaj. Podľa nás však tento rezort skôr pripadne niektorej z ostatných menších strán.

Zostal ešte rezort pôdohospodárstva. O toto kreslo môžu javiť najväčší záujem Sme rodina (Jaroslav Karahuta) a SaS (Jarmila Halgašová).

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.