Čo bude s koalíciou PS/Spolu? Ak to teraz ustoja, môžu jej výrazne porásť preferencie

KDH to bude mať s návratom oveľa ťažšie.

Neúčasť v parlamente zamáva s každou stranou. Niektoré zaniknú, iné to ustoja. Pred touto výzvou teraz stojí neúspešná koalícia PS/Spolu, ale aj kresťanskí demokrati z KDH. V oboch prípadoch už lídri rezignovali na svoje posty. Ak však chcú úspešne prežiť mimoparlamentné roky, toto musí byť len začiatok.

Koalícia PS/Spolu si momentálne musí vyhodnotiť, čo sa to vo voľbách stalo. Musia si upratať vo vedení oboch strán a vyriešiť aj zásadnú otázku, či ešte má zmysel ich vzájomná spolupráca.

„To, či majú zostať spolu, si musia vyhodnotiť sami. Osobne si však myslím, že by mali zostať spolu, pretože im dlho trvalo, kým si vybudovali spoločnú identitu PS/Spolu," myslí si politologička Viera Žúborová.

Prečítajte si tiež:

Pri personálnych otázkach je odborníčka viac zdržanlivá. Hlavne pri strane Spolu má problém nájsť náhradu za Miroslava Beblavého. Napokon však došla k záveru, že by koalícia mohla vytvoriť ženský tandem.

„Keby som mala ísť po línii, že to má byť predstava novej politiky a kultúry, tak za PS by som dala Irenu Biháriovú a za Spolu by som dala Vieru Dubačovú," ozrejmila Žúborová.

Ak by teda koalícia pokračovala spoločne, hoci aj s novým vedením, pri črtajúcej sa koalícii by mohla preferenčne vyrásť. Keďže je nový parlament výrazne konzervatívne zafarbený, bude dopyt práve po liberálnejšej strane.

„Napríklad, ak príde návrh zákona o potratoch už do leta, tak môžu diametrálne porásť. Mestskí voliči OĽaNO totiž môžu zostať v šoku a v taktom prípade môže žať ovocie práve PS/Spolu alebo SaS," vysvetlila politologička.

KDH musí nájsť lídra aj prekopať regióny

Druhá strana, ktorá sa len tesne nedostala do parlamentu, je KDH. Pre hnutie ide o ťažšiu situáciu, keďže sa mu to stalo už druhýkrát za sebou. Predseda Alojz Hlina už odstúpil, no jeho nástupcu, ktorý by dokázal osloviť nových voličov, zatiaľ nevidno.

„Hovorí sa o Caroline Liškovej, o Milanom Majerskom alebo o Pavlovi Zajacovi. Nemyslím si však, že sú to vhodní kandidáti na predsedu," ozrejmila Žúborová.

Ak chce byť KDH úspešné, tak musí podľa politologičky nájsť úplne nové tváre a úplne prekopať svoje regionálne štruktúry.

„Hlina hlavne odstrihol pofidérnych ľudí, ktorí boli v minulosti za financovaním strany. Nevyčistil však regióny od starých štruktúr. A toto by mali urobiť noví, mladí ľudia, ktorí by mali po ňom nastúpiť," ozrejmila Žúborová.

Zároveň by sa hnutie malo začať orientovať výhradne na konzervatívnych, ale nie kresťanských voličov. Kresťanský volič už vraj má svojich fundamentalistov a pre hnutie v tomto smere nie je priestor.

„KDH by sa malo stať umiernenou konzervatívnou stranou, ktorá, mimochodom, na Slovensku veľmi chýba. A uvidíme, či budú ľudia v hnutí schopní pokračovať v tom, čo im Alojz Hlina odovzdal," uzavrela politologička.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.