Ruka vo vrecku, bozk a živé kytice. Protokolistka hovorí, čo lídrom v paláci vyšlo a čo nie

Andrej Kiska a Zuzana Čaputová.
Zdroj: TASR/TVNOVINY.sk (koláž)

Zuzana Čaputová prijala tento týždeň štyroch politikov.

Uplynulé dni prijala prezidentka Zuzana Čaputová v Prezidentskom paláci lídrov štyroch politických strán, ktoré môžu zložiť budúcu koalíciu.

Ako prvého pozvala Igora Matoviča ako predsedu OĽaNO, ktoré v sobotu vyhralo parlamentné voľby. Nasledovali šéf Sme rodina Boris Kollár, líder SaS Richard Sulík a exprezident Andrej Kiska. Ten sa na chvíľu vrátil do svojho niekdajšieho pôsobiska, no tentoraz už ako predseda parlamentných Za ľudí.

Títo politici mali po prvý raz navštíviť prezidentku Čaputovú priamo v paláci už v pozícii možných koaličných partnerov. Keďže ide o oficiálne prijatie, lídri mali tiež možnosť ukázať, či zvládnu udalosť aj z pohľadu protokolu.

Mohli prísť aj s prázdnymi rukami

Všetci štyria politici priniesli prezidentke kyticu. Na sociálnych sieťach sa nevyhli hodnoteniu ľudí, kto vybral tú najkrajšiu. Ako hovorí odborníčka na protokol a etiketu Katarína Strýčková, protokolárne kytice sú bežnou súčasťou návštev a vítaní. No ak by lídri prišli s prázdnymi rukami, pravidlá by neporušili.

„V tomto prípade protokol kyticu nevyžaduje. Povedala by som teda, že kvety neboli potrebné,“ hodnotí Strýčková. Igor Matovič sa teda nedopustil prešľapu ani vtedy, keď priniesol kyticu do Grasalkovičovho paláca dva dni po sebe.

Kytice Strýčková osobne vníma tak, že dotyční páni pravdepodobne chceli byť galantní voči prezidentke ako žene. „Nevnímali svoju návštevu v paláci ako stretnutie s najvyšším ústavným činiteľom štátu, ktorým však ona v skutočnosti je,“ tvrdí.

Ako ďalej približuje, protokolárne kytice majú byť podľa správnosti malé, praktické, zložené z nevoňavých kvetov a nepodávajú sa zabalené. Kytica má mať stonky zviazané a obalené v stuhe, aby neboli mokré alebo pichľavé.

Ak by sme zhodnotili tento aspekt, mierny krok vedľa spravil Richard Sulík, ktorý podaroval kyticu zabalenú v papieri. Dokonale mu nevyšlo ani čakanie na prezidentku, kedy mal chvíľu odloženú ruku vo vrecku nohavíc. „Pri čakaní na prijatie je vhodné mať ruky voľne vedľa tela,“ približuje odborníčka na protokol.

Zdroj: TASR - Martin Baumann

Rezané kvety prezidentke neprekážali

Na sociálnej sieti sa tiež mnohí zamýšľali aj nad tým, či by nebolo vhodné priniesť namiesto rezaných kytíc kvety v kvetináči. Zuzana Čaputová totiž považuje otázku životného prostredia v úrade za jednu zo svojich priorít. Ak by tak však politici pri prijatí spravili, vhodné by to podľa Strýčkovej nebolo.

K otázke kytíc sa vyjadrila aj samotná hlava štátu. „Mnohí sa ma pýtate, čo sa deje s kvetmi, ktoré dostávam. Tento týždeň som dostala päť kytíc. Nie je to však pravidlom. Závisí to od môjho programu a naplánovaných stretnutí,“ napísala na Instagrame.

Podľa jej slov si kytice zoberie domov, ďalšie jej skrášľujú kanceláriu v Prezidentskom paláci. „Keď ich je ich náhodou naraz viac, darujem ich. Zďaleka ich však nie je tak veľa, aby som to vnímala citlivo z hľadiska ekológie. Darovanú kyticu vnímam ako milé gesto, a preto sa kvetom poteším,“ dodala.

Kiskov bozk nebol príliš vhodný

V netradičnej pozícii sa tento týždeň ocitol bývalý prezident Andrej Kiska. V tomto paláci strávil päť rokov, cítiť sa tak mohol ako doma. Zodpovedali tomu aj krátke rozhovory s novinármi počas čakania na svoju nástupníčku. Zástupcom médií opisoval, ako si na oficiálne prijatia vo funkcii spomína on sám.

Nie je žiadnym tajomstvom, že Kiska bol hlasným podporovateľom Zuzany Čaputovej pred prezidentskými voľbami v roku 2019. Jej víťazstvo verejne oslavoval a zagratulovať jej prišiel už počas volebnej noci.

Tentoraz už boli obaja v rolách štátnikov na pôde paláca. Šéf strany Za ľudí venoval prezidentke po príchode aj formálny bozk. Strýčková považuje podobné prejavy za menej vhodné.

Zdroj: TASR - Martin Baumann

„Osobne si myslím, že stretnutie v tejto konkrétnej situácii by malo byť vedené profesionálne. Napriek tomu, že vzťahy zúčastnených osôb môžu byť priateľské, považujem za lepšie a vhodnejšie sa pri takejto príležitosti zdržať osobnejších gest a verejného afektu,“ komentuje odborníčka.

Posúdenie krásy vypovedá o nastavení Kollára

Nie príliš obvyklé vyjadrenie pri oficiálnej udalosti si na adresu Zuzany Čaputovej neodpustil líder Sme rodina Boris Kollár.

„Veľmi sa ospravedlňujem, že stretnutie s pani prezidentkou bolo trochu dlhšie. Vysvetlím prečo. Okrem toho, že to je krásna žena, musel som sa predstaviť, lebo sme sa nepoznali,“ uviedol politik na brífingu po rozhovore s prezidentkou.

O vhodnosti týchto slov možno polemizovať, no odborníčka ich hodnotí nasledovne. „Pre výkon funkcie hlavy štátu sú pohlavie a krása absolútne irelevantné. Posúdenie krásy kýmkoľvek je navyše vysoko subjektívne a vypovedá skôr o prioritách a nastavení hodnotiaceho,“ uzavrela Strýčková.

BRATISLAVA/Rebeka Kosečeková

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.