Lekárka: Koronavírus ako biologická zbraň? Ľudia, ktorí veria nezmyslom, ohrozujú svoj život

Kotroly na hraničných priechodoch
Kotroly na hraničných priechodoch Zdroj: Archív I.J.

Homeopatia funguje len ako placebo efekt, vysvetľuje internistka.

Ivana Jochmanová učí na Lekárskej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a ako lekárka pracuje na internej klinike. Spolu s ďalšími odborníkmi je autorkou publikácie Lovci šarlatánov, ktorá vyvracia najväčšie medicínske hoaxy.

V rozhovore hovorí, ako za ňou do ambulancie prišiel cukrovkár, ktorý si odmietol pichať inzulín a bral len homeopatiká. Ak by ostal doma o deň dlhšie, už by bol podľa Jochmanovej mŕtvy.

V rozhovore sa dočítate aj:
Čo robiť, aby sme sa vyhli koronavírusu
Aký je najväčší medicínsky hoax
Prečo sa netreba báť očkovania
Kde je hranica medzi šarlatánstvom a životným štýlom
Kedy môžu homeopatiká ohroziť život

Čítala som, že koronavírus je biologická zbraň na zníženie populácie Číny. Čo si o tom myslíte?

Túto informáciu som čítala aj ja. Ak by to bola naozaj zbraň na vyhladenie Číny, asi by sa nepustili tak rýchlo do obranných opatrení a neboli by také účinné. Je potrebné povedať, že napriek všetkému, čo sa v Číne deje a ako to tam funguje, zvládli situáciu dobre. Pomerne rýchlo izolovali ľudí, postavili poľné nemocnice a mobilizovali zdravotníkov. Samozrejme, že sa to bude ďalej šíriť a bola len otázka času, kedy príde vírus aj na Slovensko. Najdôležitejšie sú epidemiologické opatrenia a umývať si ruky. Rozhodne to nie je biologická zbraň.

Koronavírus máme už aj na Slovensku. Čo odporúčate robiť?

Určite nesmieme panikáriť. Úmrtnosť vychádza relatívne nízka, okolo 3,5 percenta. Keď si vezmeme, koľko ľudí ročne zomrie na chrípku, nie je to nič hrozné. Samozrejme, je potrebné dodržiavať niektoré zásady. V prvom rade, keď sa cítime choro, ostaneme doma a nejdeme do roboty. Ak sa príznaky zhoršia, je potrebné ísť k lekárovi. Navyše, umývať si ruky mydlom, nekašľať a nekýchať na iných, vyhýbať sa chorým. Úplne stačí sedliacky rozum: nenakaziť iných a chrániť seba.

Ste členkou skupiny Lovci šarlatánov, ktorá vyvracia medicínske hoaxy. S akou najväčšou hlúposťou ste sa zatiaľ stretli?

Je ťažké vybrať jednu najväčšiu, ale rozhodne medzi top patrí bretariánstvo, teda život zo vzduchu. Človek potrebuje energiu na to, aby mohol fungovať a my zo vzduchu nevieme získavať energiu. Tí, ktorí tvrdia, že žijú zo vzduchu alebo z prány, ako to oni nazývajú, buď klamú, alebo sú mŕtvi.

Druhý najväčší nezmysel?

Liečba biorezonanciou. Biorezonancia je obalená do kadejakých pseudo-odborných pojmov. Spomína sa tam kvantová fyzika a rôzne merania frekvencií. Tvrdia, že každá bunka, každý živý organizmus či každý parazit má svoju frekvenciu, ktorú dokážu zmerať a vedia všetko liečiť práve tou frekvenciou, ktorú vyšlú do organizmu. Bolo viacero fyzikov, ktorí to skúmali, rozobrali tie prístroje, ale neprišli na nič, čo by dokázalo niečo konkrétne merať. Naše telo vysiela elektrické impulzy, veď vďaka tomu vieme sledovať elektrickú aktivitu srdca, mozgu a svalov. Biorezonančný prístroj zachytáva všetky možné elektrické impulzy dokopy a vznikajú z toho artefakty, ale nie je to nič, na základe čoho by sa dalo niečo diagnostikovať.

10 najväčších medicínskych hoaxov:
1. Bretariánstvo
2. Biorezonancia
3.Očkovanie spôsobuje autizmus a očkovaním sa rozširujú choroby
4. Homeopatia
5. Zázračné lieky na rakovinu - Vitamín B17, MMS a CDS, diéty
6. Urinoterapia
7. MMS a CDS liečia všetky choroby
8. Parazity môžu za všetky ochorenia
9. Rakovina je huba
10. Farmafirmy taja liek na rakovinu

Dá sa bretariánstvo aj biorezonancia označiť pojmom alternatívna medicína?

Lovci šarlatánov sa riadia heslom, že alternatívna medicína neexistuje. Buď sú veci, ktoré sú overené a vieme, že fungujú a potom sú veci, ktoré nefungujú. Všetko, čo funguje a lieči, môžeme zahrnúť do medicíny. Nejde len o tabletky a lieky či operácie, ale aj o psychologické postupy ako rozhovor či meditácia. Všetko, čo človeku pomáha, môžeme zaradiť do medicíny.

Pomáha aj to, keď sa lekár s pacientom porozpráva, naučí ho meditovať, upokojiť sa, nežiť v strese, zmeniť životný štýl. To všetko môžeme nazvať pomocou medicínou, ale alternatívna neexistuje. To akoby existovali alternatívne fakty. Môžem povedať, že tento obrus je červený a vy poviete, že je modrý, lebo to je váš alternatívny fakt. Ľudia radi používajú pojem alternatívna medicína, lebo im to príde ako niečo úžasné, niečo utajované, ale nefunguje to.

Hovoríte, že medicínu dopĺňa aj životný štýl. Teraz je celkom silná vlna „bio a eko" a ľudia sa snažia vyhýbať chémii a liekom. Aj to považujte za zlé?

Áno, životný štýl je pre zdravie veľmi dôležitý a lekári pri mnohých civilizačných ochoreniach odporúčajú najprv zmenu stravovacích návykov, viac športovať, relaxovať, znížiť stres. To však pacienti len málokedy urobia a vtedy už musia prísť na rad lieky. Čo sa týka vyhýbania sa chémii a liekom, musíme si v prvom rade uvedomiť, že bez chémie, organických aj anorganických zlúčenín by sme tu neboli ani my. Ľudia zvyčajne rozumejú pod chémiou len lieky, konzervanty, aditíva a podobne. Ale ani tie nie sú zlé. Množstvo bežne používaných liekov je odvodených od rastlinných či živočíšnych zlúčenín.

Na rozdiel od týchto prírodných zdrojov je však v liekoch len tá látka, ktorá je účinná v liečbe nejakého ochorenia a navyše, poznáme jej presné množstvo. Keď si urobíte čaj, tinktúru, výluh z rastlinky, neviete, koľko účinnej látky tam je a okrem účinnej látky sa tam dostanú aj iné zlúčeniny, ktoré tam nechceme a ktoré by mohli aj uškodiť. Vyhýbanie sa liekom za každú cenu teda nie je v poriadku, hlavne pri závažných ochoreniach. Avšak taká zmena stravovania môže pomôcť napríklad pri niektorých typoch zvýšeného cholesterolu či v počiatočných štádiách cukrovky druhého typu. Takže zlé to nie je, pokiaľ to nevedie k zhoršeniu zdravotného stavu.

Kde je hranica medzi šarlatánstvom a zdravým životným štýlom?

Šarlatánstvo je všetko, čo je nepravda a čo môže aj ublížiť. Vezmime si bežnú vec, s ktorou stále bojujeme: homeopatia. Štúdiami bolo dokázané, že nie sú účinné. Jediné, čo tam funguje, je placebo efekt. Homeopatia v podstate neškodí. Aj keby ste zjedli celú škatuľku homeopatických liekov, neuškodí vám to, pretože reálne neobsahujú účinnú látku. Obsahujú len sacharózu, teda cukor, čiže môže vám akurát tak zdvihnúť hladinu cukru v krvi, čo môže byť problém u pacienta s cukrovkou.

Zdravým ľuďom homeopatiká neublížia ani im nepomôžu. Ale cukrovkára, ak sa lieči len homeopatikami, môžu stáť život. Sú takí, ktorí si odmietajú pichať inzulín a dôverujú homeopatikám. Poškodenie zdravia pacienta je pre mňa už za hranicou.

Stretli ste sa s prípadom, že cukrovkár si odmietol dávať inzulín?

Áno. Prednedávnom som prijímala v službe mladého muža s cukrovkou prvého typu (závislou od liečby inzulínom), nemal ani 40 rokov. Prišiel s opuchmi a s vysokou hladinou cukru v krvi. V takom stave dochádza k okysleniu krvi (diabetickej ketoacidóze) a tento stav môže viesť až k vážnemu poškodeniu mozgu, prípadne aj smrti. Prišiel aj s vážnym poškodením obličiek, v dôsledku čoho nemohol močiť. Keď som sa ho spýtala, či si pichá inzulín, povedal, že nie, lebo on sa lieči alternatívne homeopatikami a ajurvédou.

Ako ste zareagovali?

Chytila som sa za hlavu. Rozprávala som sa s ním a jasne som mu povedala, že možno keby ostal doma o deň dlhšie, tak je mŕtvy.

Takže to bol ten prípad, keď bol ohrozený život a bola len otázka času, kedy zomrie?

Áno. Poškodenie obličiek bolo také vážne, že už mu lekári odporučili dialýzu. Odmietol aj to.

Popri svojej praxi vyučujete na Lekárskej fakulte na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Stretávate sa aj medzi študentmi s otázkou, či fungujú homeopatiká?

Áno, pýtajú sa na to. Nespochybňujú medicínu, len chcú vedieť, či má zmysel odporúčať ešte niečo k bežnej liečbe. Stále to závisí od diagnózy. Sú prípady, keď placebo efekt pomôže, takže v tomto prípade homeopatia nie je škodná. Na Slovensku pacient, keď navštívi lekára, automaticky očakáva, že dostane nejaké lieky. Ak ich nedostane (lebo ich nepotrebuje), lekár je zlý a nepomohol mu a taký pacient potom ide k ďalšiemu lekárovi. Vtedy pacientovi môžeme odporučiť pokojne aj homeopatikum. Bude spokojný, že má liek a pritom mu nijako neublížime, len jeho peňaženke. Rovnaký efekt by mali aj lentilky, ak by ich predávali v lekárni.

Nemôže aj samotný systém za to, že mnohí ľudia dôverujú viac homeopatii ako medicíne?

Môže to byť jeden z faktorov, ale určite to nie je jediný dôvod. Hlavný problém vidím v nedostatku zdravotníckeho personálu. Bola som aj v zahraničí a tam mala jedna sestra na oddelení na starosti šesť pacientov. U nás je to v službe 15 až 30 pacientov. S lekármi je to podobné.

Samostatná kapitola je očkovanie. Môžete teda vylúčiť, že očkovanie spôsobuje autizmus?

Celá aféra okolo očkovania vznikla publikáciou anglického lekára, ktorý mal vlastnú firmu, ktorá vyvíjala novú vakcínu voči MMR (mumps, rubeola a osýpky). Robil štúdiu, v ktorej napísal, že vakcína, ktorá sa v tej dobe používala, spôsobuje autizmus. Neskôr bola štúdia stiahnutá, pretože v nej manipuloval s výsledkami a robil to neeticky. Závery, ktoré z toho vyšli, boli nepravdivé a jemu išlo najmä o zisk, pretože chcel, aby sa začala predávať jeho vakcína. Z antiwaxerov (popierači očkovania, pozn. red.) už nikto nepovie druhú časť príbehu. Doposiaľ sa uskutočnilo niekoľko výskumov, ktoré sa snažili objaviť súvislosť medzi očkovaním a autizmom. Nikdy sa to nepotvrdilo.

Antiwaxeri tvrdia, že je lepšie vybudovať si imunitu prirodzenou cestou. Chcela by som vidieť, keby ich dieťa dostalo tetanus, rubeolu alebo osýpky. Prednedávnom sme mali vo svete viacero epidémií osýpok a niekoľko detí aj zomrelo. Z dostupných informácií dnes vieme povedať, že očkovanie účinne chráni pred chorobami. Samozrejme, nemusí byť stopercentne účinné u každého človeka, ale očkovaný človek, ktorý sa pre nižšiu účinnosť očkovania náhodou nakazí, ľahšie zvládne chorobu.

Dôležité je tiež povedať, že očkovaním nechránime len seba, ale aj tých, ktorí sa nemôžu dať očkovať. V populácii je čím ďalej, tým viac ľudí, ktorí nemôžu byť očkovaní. Sú to pacienti, ktorí sú liečení na rakovinu, alebo transplantovaní pacienti či s autoimunitnými ochoreniami. Keď je zaočkovaný každý okolo nich, je nižšia pravdepodobnosť, že sa nakazia. To sa nazýva kolektívna imunita.

Prečo stúpa počet ľudí, ktorí nemôžu byť očkovaní?

Je to dôsledok pokroku medicíny. Máme viac transplantácií a ľudia po transplantácii sa dožívajú vyššieho veku. Takisto ľudia s autoimunitným ochorením sa kedysi nedožívali vysokého veku. Dnes už majú lieky, ktoré im pomáhajú. Čo sa týka porúch imunity, to sú zväčša genetické ochorenia a ľudí s nimi nie je viac, len opäť, vďaka liečbe a pokroku sa dožívajú vyššieho veku. Viac chorôb je daň za pokrok. Nie v zmysle, že nám pribúdajú nové ochorenia, ale dokážeme chorých udržať pri živote, mnohé v minulosti smrteľné ochorenia už dokážeme potlačiť alebo aj celkom vyliečiť.

Stretávam sa aj s ľuďmi, ktorí síce neveria, že očkovanie spôsobuje autizmus, ale aj tak majú voči nemu výhrady. Hovoria, že nie je dobré, aby sa malým deťom dávali do tela vírusy a malo by sa očkovanie odkladať. Čo im na to poviete?

Všetky vakcíny, ktoré sa teraz dávajú deťom, sú tzv. neživé vakcíny. To znamená, že vakcínou sa nedáva do tela dieťaťa vírus, ale len časť vírusu. Jedna, dve bielkoviny typické pre daný vírus. Keď je potom neskôr organizmus týmto vírusom napadnutý, imunitný systém vďaka očkovaniu vírus rozpozná a bráni sa. Očkovaním sa len imunitný systém naučí rozoznať vírus a včas reagovať. My nespôsobujeme dieťaťu chorobu, len jeho imunitný systém učíme, čo je cudzie a zlé. Imunitný systém malých detí má veľkú kapacitu a rýchlo sa učí, zvládol by naraz spracovať oveľa väčšie množstvo vakcín, ako deti dostávajú.

Takže z medicínskeho hľadiska nemá zmysel odkladať očkovanie na neskôr.

Pokiaľ dieťa nemá poruchu imunity a nelieči sa na onkologické ochorenie, tak nie. Samozrejme, môže sa stať, že dieťa má alergiu na vakcínu. Je to veľmi zriedkavé, ale môže sa to stať. Ale nie je to spôsobené tým, že by bola tá vakcína nebezpečná. Rozhodne sa nemôže stať, že dieťa z vakcíny dostane chorobu, proti ktorej je očkované, pretože, ako som už povedala, nejde o živý vírus schopný nakaziť bunku.

Čo hovoríte na nápad, aby sa povinne očkovali deti pred nástupom do škôlky?

Ja som za. Všetky deti, ktoré môžu byť očkované, by mali byť. Aj v mojej rodine každému odporúčam očkovanie a aj ja sa pravidelne každý rok dávam očkovať proti chrípke. Mali by sme to robiť minimálne z morálneho hľadiska, aby sme chránili tých, ktorí nemôžu byť očkovaní. Tu nejde len o mňa, ale aj o ostatných.

Je ešte nejaký medicínsky hoax, ktorý sa takto dlho drží pri živote?

Veľmi rozšírená teória je aj o prekyslení organizmu. Podľa propagátorov tejto teórie je prekyslenie organizmu príčinou každého ochorenia. Zatiaľ sme neprišli na to, o ktorej časti tela hovoria. Krv musí byť mierne zásaditá a jej pH je organizmom udržiavané v prísnom rozmedzí. Závažnejšie výchylky v pH krvi sú nebezpečné. Moč má byť mierne kyslý.

Znova, výchylky v pH moču nie sú dobré - môžu viesť k tvorbe močových kameňov či k infekciám. V žalúdku zasa musíme mať kyselinu, tam je kyslosť veľmi silná. pH slín aj moču závisí od toho, čo zjeme. Takže naozaj nevieme, aké prekyslenie organizmu majú na mysli. Zástancovia teórie prekyslenia tvrdia, že aj rakovina vzniká z kyslosti, lebo v okolí nádoru je kyslé prostredie.

To je síce pravda, kyslé prostredie je však výsledkom metabolických zmien v nádore, teda ho spôsobil nádor, nie naopak. Kážu jesť zásaditú stravu, teda najmä zeleninu, ovocie, menej mäsa, čo je v poriadku - ide o racionálnu, zdravú výživu. Ideálne je pre nich pri ochoreniach aj preventívne piť sódu bikarbónu, ktorá je údajne všeliekom. Ale neznamená to, že ich ochráni pred rakovinou a už vôbec ich to z rakoviny nemôže vyliečiť.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.