Nová vláda si rozdelila posty. Politológ ukázal prstom na víťaza rokovaní

Zľava Richard Sulík, Peter Žiga a Ladislav Kamenický.
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Pre novú vládu bude dôležitý aj boj s koronavírusom. Ak ho nezvládne, môže jej to zlomiť krk.

Po dvoch týždňoch sa skončili rokovania o novej vláde. Štvorkoalícia sa dohodla na rozdelení jednotlivých ministerstiev a predstavila už aj mená niektorých nominantov. Odborník hovorí, že ani jedna zo strán nebude ťahať za kratší koniec, ale pri pohľade na dôležité rezorty ukázal prstom na víťaza.

Pri skladaní vlády to nebola idylka. Najprv sa vyhranila strana Za ľudí voči možným nominantom hnutia Sme rodina. Nato sa strhla slovná prestrelka pre stavanie nájomných bytom a neskôr Richard Sulík tvrdohlavo požadoval ministerstvo financií.

„O tom sú koaličné rokovania , že žiadna zo strán sa nechce predať ako keby zadarmo. A koniec koncov, rokovania trvali len dva týždne. V iných štátoch to niekedy trvá aj mesiace a strany idú ešte na oveľa väčšiu hranu ako v tomto prípade SaS," vysvetlil politológ z Ekonomickej univerzity Radoslav Štefančík.

Sloboda a solidarita napokon ustúpila, ale vydupala si o jedno ministerstvo navyše, ako jej vyplývalo z volebných výsledkov. Posty sa tak neprerozdelili podľa pôvodného nastavanie 8-3-2-2, ale 8-3-3-2. Na prvý pohľad sa tak môže zdať, že víťazom rokovaní sa stali liberáli. Politológ to však vidí inak.

„Vzhľadom na posty je víťazom rokovaní OĽaNO, ktoré získalo vnútro, obranu aj financie, teda najdôležitejšie rezorty. Na druhej strane si myslím, že nikto v tejto vláde nebude ťahať za kratší koniec a každá zo strán môže byť spokojná," ozrejmil Štefančík.

vlada6.jpg

Vzniklo nové ministerstvo preto, aby oslabilo Kollára?

Z vyššie uvedeného kľúča ešte vyplýva jedna vec. Vznikne úplne nové ministerstvo, konkrétne rezort regionálneho rozvoja a investícií. Obsadí ho strana Za ľudí s Veronikou Remišovou.

„Do popredia zrejme išli mocensko-kariérne ambície Veroniky Remišovej, keďže strana aj ju chcela upratať na nejaké ministerstvo. A keďže sa v minulosti venovala eurofondom, tak vzniklo takéto ministerstvo. Takisto keď Andrej Kiska pravdepodobne vycúva z politiky, tak strana bude chcieť mať svoju líderku vo vláde," povedal politológ.

Vznik nového rezortu najviac oslabí silné ministerstvo dopravy, cez ktoré tečie enormné množstvo financií. Práve doprava bola svárom veľkého sporu, keďže SaS a Za ľudí sa nepáčili populistické sľuby Borisa Kollára o masívnej výstavbe nájomných bytov.

„Neviem, či išlo o oslabenie Borisa Kollára alebo zámer dostať sa tiež ku zdroju. Tak či onak, Boris Kollár bude pri určitých zdrojoch a bude najslabší článok koalícii pri boji proti korupcii," doplnil Štefančík.

Pri menách niektorých ministrov budeme potrebovať Google

Po rozdelení postov sa na rad dostali aj nominácie. Strany na niektoré ministerstvá svojich ľudí predstavili hneď, pri iných to viac-menej tajili.

„SaS ustúpila od straníckej nominácie. Predsa len, keby sme si porovnali Miroslava Lajčáka a Martina Klusa, tak by išlo o diametrálny rozdiel. Preto ma pozitívne prekvapila možná nominácia Ivana Korčoka," zdôraznil Štefančík.

„Prekvapila ma aj nominácia Milana Krajniaka na ministra sociálnych vecí, ktorý sa profiloval na bezpečnosť. Preto aj v tejto vláde sa zrejme budú ministerské posty skôr chápať ako politické nominácie a nie ako odborné. Na druhej strane, pri niektorých nomináciách budeme asi potrebovať Google, aby sme vôbec zistili, o koho vlastne ide," pokračoval.

Je potrebné pripomenúť, že strany potrebujú obsadiť aj množstvo iných postov v exekutíve a v štátnej správe. Tu sa odborník obáva, ako to zvládnu.

„Zaujímavé bude sledovať situáciu aj v jednotlivých stranách, ktoré sú personálne vyprahnuté. OĽaNO a SaS nemá veľkú členskú základňu. Netušíme, ako organizačne funguje Sme rodina. Poznáme totiž len predsedu, podpredsedov a to je asi všetko. A strana Za ľudí sa momentálne ešte len formuje, takže aj tu sa len stranícke štruktúry profilujú," ozrejmil politológ.

Zvykáme si na novú tvár Igora Matoviča

Dva týždne rokovania okrem iného ukázali aj novú tvár Igora Matoviča . Podľa odborníka to nebol typický líder OĽaNO, ako sme ho poznali doteraz.

„Myslím si, že navonok komunikoval veľmi zodpovedne. Aj to, ako dokázal vyriešiť sľub Borisa Kollára o nájomných bytoch, možno hodnotiť pozitívne," myslí si Štefančík.

Či ide len o pózu a napokon sa vráti k svojej osvedčenej politike, sa nateraz nedá predpovedať. Extrémne dôležitý bude jeho nástup do funkcie a s tým spojený boj s koronavírusom.

„Vyzerá to tak, že ľudí momentálne nezaujíma korupcia, klientelizmus a všetky tie veci okolo toho. Každý sa začína zaujímať o svoje zdravie a svoje okolie. Preto je teraz otázka, ako nastupujúca vláda dokáže zvládnuť boj s koronavírusom. A pokiaľ ho zvládnu, tak to zanechá silnú pečať v spoločnosti a ľudia sa budú na týchto politikov pozerať úplne inak," uzavrel Štefančík.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti