Pellegrini sa chystá na Fica. Toto sú možné scenáre toho, čo sa bude diať v Smere

Marek Krajčí.
Zdroj: koláž TVNOVINY.sk

V opozičnej strane sa môžu odohrať významné zmeny.

Na Slovensku už niekoľko týždňov dominuje len jedna téma, ktorou je boj s koronavírusom. To neznamená, že v úzadí, hlavne na politickej scéne, sa neodohrávajú iné zaujímavé udalosti. Dôkazom toho je víkendový rozhovor Petra Pellegriniho pre TASR, v ktorom otvorene prehovoril o Smere.

„Som presvedčený, že musí dôjsť k výraznej generačnej výmene, musí dôjsť aj k postupnému vysporiadaniu s minulosťou, čo je bežné. Demokratická strana nášho typu musí byť schopná prejsť výraznými personálnymi zmenami a musí byť schopná prežiť aj výmenu predsedu," uviedol podpredseda Smeru Peter Pellegrini.

Následne medzi riadkami povedal, že on by rád prevzal predsednícku stoličku a s ňou aj celú stranu.

„Ak si Smer-SD chce zachovať mieru vplyvu a rešpektu v tejto krajine a príde na stôl otázka, kto má stranu viesť, tak ja určite budem patriť k tým, ktorí sa budú uchádzať o to, že by chceli vtlačiť novú tvár strane Smer-SD," odpovedal Pellegrini.

To však nebude také jednoduché. Robert Fico totiž tesne po voľbách povedal, že ani len nerozmýšľa nad odchodom z funkcie predsedu strany. Na druhej strane, odborník si myslí, že zmena by bola pre Smer prospešná.

„Robert Fico ťahá stranu smerom nadol, Peter Pellegrini je populárnejší ako stranícky predseda, získal viac preferenčných hlasov, bolo by logické, ak by Smer svojho predsedu tentoraz vymenil," myslí si politológ Radoslav Štefančík.

Prečítajte si tiež:

Súboj by zrejme znamenal rozkol v strane

Otázka je, či by mal Peter Pellegrini proti Robertovi Ficovi šancu. Stranícke štruktúry môžu totiž situáciu vnímať rôzne.

„Bude to asi vyrovnané. V Smere sú stále ľudia, ktorí síce vidia potápajúcu sa stranu, ale za svoje teplé miesto, prípadne finančný status, vďačia práve Robertovi Ficovi a ľuďom, ktorí ho podporujú. Na druhej strane, koaličný potenciál strany Smer je na minime, takže na to, aby ľudia mohli snívať o verejných funkciách, musí strana najskôr prejsť výraznou reformou," uviedol Štefančík.

O možných scenároch v strane veľa napovedá vzťah oboch politikov, ktorý je dlhodobo na bode mrazu. Ak totiž dôjde k ich súboju, vyvrcholením bude rozkol v strane. Pripustil to aj sám Pellegrini.

„Ak táto otázka nepríde, budem s ďalšími straníkmi zvažovať iný spôsob, akým zabezpečiť občanom novú a modernejšiu sociálnu politiku," takto odpovedal podpredseda Smeru na otázku, čo by robil, ak by neprišlo ku generačnej výmene.

„Viem si predstaviť, že by Peter Pellegrini vedel viesť modernú sociálnodemokratickú stranu, bez preskakovačov vatier zvrchovanosti, bez vtierania sa do priazne cirkevným hodnostárom a trebárs ekologicky zameranú, s pozitívnym programom pre menšiny, vrátane tých sexuálnych. Zrejme by nešlo o veľkú stranu. Jej potenciál nevidím na viac ako 7-8 percent," ozrejmil Štefančík.

Pellegrini ešte môže stiahnuť chvost, presne tak ako v minulosti

Strana by sa odchodom svojho najpopulárnejšieho politika definitívne zmenila. Podľa odborníka by sa priblížila viac k extrému.

„Ak zo Smeru odíde Peter Pellegrini spolu s ďalšími mladšími straníkmi, bude pre stranu ešte viac typický prízemný populizmus. A na ten mal Smer vždy kvalitných „odborníkov". Smer sa priblíži ku Kotlebovi. Môže tak prilákať nielen bývalých voličov SNS a Vlasti, ale aj voličov pravicových extrémistov," vysvetlil Štefančík.

Napokon k vyššie spomenutému vôbec nemusí dôjsť. Peter Pellegrini totiž nie po prvý raz otvorene kritizoval pomery v strane.

Napríklad počas minulého roka viackrát vystúpil z tieňa Roberta Fica, zhodou okolností to bolo v čase, kedy predseda nebol na blízku. Keď sa však vrátil, vtedajší predseda vlády sa okamžite stiahol do úzadia.

„Nemožno vylúčiť, že opäť stiahne chvost. Jemu je totiž teraz dobre. Bez veľkej námahy a s pomerne veľkou podporou strany a straníckeho predsedu absolvoval x rôznych verejných funkcií. Bez Roberta Fica by sa Peter Pellegrini v živote nestal predsedom parlamentu či predsedom vlády," uzavrel Štefančík.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti