Čo všetko ukazuje platforma Smeru s poslancami za ĽSNS? Politológ v tom má jasno

Opitý šofér 2.

Táto iniciatíva môže urobiť rozruch v Smere, ale aj v koalícii.

Platforma, ktorá má združovať všetkých poslancov „s konzervatívnym pohľadom na svet". Jej založenie oznámili poslanci za Smer Marián Kéry a Ján Podmanický. Na prekvapenie mnohých, vrátane vlastných straníckych kolegov, tento zámer ohlásili spolu s poslancami, ktorí pôsobia v klube ĽSNS.

„Vôbec ma to neprekvapuje. Smer nikdy nebol typickou európskou sociálno-demokratickou stranou. Okrem iného je v ňom aj konzervatívne krídlo, ktoré má blízko k národno-populistickým témam. Smutné je to, že poslanci, ktorí sa hlásia k sociálnej demokracii, sa dávajú dokopy s ľuďmi, ktorí sú charakterizovaní ako pravicoví extrémisti," myslí si o iniciatíve politológ Radoslav Štefančík.

Poslanci za Smer sa však bránia interpretácii, že stranu spájajú s ĽSNS. Podľa nich ide totiž o zástupcov malej ultrakonzervatívnej strany KDŽP, ktorá „len" kandidovala na kandidátke kotlebovcov.

„Toto je len hra so slovíčkami, pretože ktokoľvek kandidoval na kandidátke ĽSNS, tak prakticky súhlasí s politikou pravicového extrémizmu," vysvetlil Štefančík.

Vlastných poslancov kritizuje aj Smer

Marián Kéry a Ján Podmanický však nemusia svoj zámer vysvetľovať len verejnosti. Verejne ich totiž skritizovali aj podpredsedovia strany Peter Pellegrini a Peter Žiga.

„Môžeme diskutovať o hodnotách, ale je neprípustné viesť takúto debatu s extrémistickou stranou. Sociálna demokracia na Slovensku sa nesmie spriahať s extrémistami, ktorí dodnes spochybňujú napríklad SNP," podotkol Pellegrini.

„Vnímam to ako individuálny akt pánov poslancov Kéryho a Podmanického a vedenie strany Smer by sa nimi malo zaoberať. Pokiaľ nebudú zdieľať hodnotové vybavenia strany Smer, tak budú musieť voči sebe vyvodiť zodpovednosť. Jedna z možností je aj odchod zo strany," tvrdšie zareagoval Peter Žiga v relácii Na telo.

Prečítajte si tiež:

Podľa vyjadrení podpredsedov je zrejmé, že vedenie strany o tomto kroku vôbec nič netušilo. Otázka preto je, či o tom vedel aspoň predseda strany Robert Fico, ktorý je zároveň aj predseda poslaneckého klubu Smeru v parlamente.

Cez tlačové oddelenie strany sme sa tak obrátili s otázkami, či Robert Fico vedel o tejto iniciatíve a ako ju vníma. Odpoveď sme doposiaľ nedostali.

Politológ si však myslí, že predseda strany o tomto zámere mohol pokojne vedieť. Na jej pozadí sa totiž môže odvíjať aj súboj medzi ním a Petrom Pellegrinim.

„Peter Pellegrini chce zo Smeru urobiť skutočne modernú sociálno-demokratickú stranu, zatiaľ čo Robert Fico skôr stavia na prízemný národno-sociálny populizmus. A preto mu takéto aktivity pána Podmanického a pána Kéryho, ale aj Ľuboša Blahu len vyhovujú," uviedol Štefančík.

Rozbuška pre koalíciu

Okrem vnútrostraníckemu súboju by platforma mohla ešte slúžiť aj ako koaličná rozbuška. Jej vznik totiž ohlásili po búrlivej diskusii o správe verejnej ochrankyni práv Márie Patakyovej, ktorá rozdelila koalíciu.

Na jednom brehu sa tak zrazu ocitla časť poslancov Smeru, ĽSNS, Sme rodina a časť poslancov OĽaNO na čele s Richardom Vašečkom a Annou Záborskou.

„Téma kultúrno-etických otázok bude tou témou, ktorú strana Smer a zrejme aj s pomocou ĽSNS využije na to, aby vytvorila určité napätie vo vládnej koalícii, ktoré by mohlo viesť až k rozkolu. A myslím si, že toto je jeden z tých prvých krokov, kedy Smer čisto pragmaticky využíva túto tému, aby vniesol nepokoj do tejto vládnej koalície," uviedol Štefančík.

Práve spomenutí poslanci, ale aj samotné hnutie OĽaNO nateraz odmieta vstup do spomínanej platformy.

„Klub poslancov OĽaNO sa určite nepridá k platforme hodnotovej politiky, odmieta ,pakt Smeru-SD a ĽSNS'," informovala hovorkyňa OĽaNO Dáša Macaríková.

„My budeme realizovať vládny program, v ktorom sa vyslovene nachádza ochrana života a silná podpora rodiny," doplnil podpredseda poslaneckého klubu OĽaNO Richard Vašečka.

Druhou rozbuškou, ktorú zástupcovia možnej platformy pripravili, je návrh zákona zakazujúci predaj počas nedieľ. Prichádzajú s ním v čase, keď sa o tejto téme sporí predseda vlády Igor Matovič a minister hospodárstva Richard Sulík. Pri možnom hlasovaní by tak mohlo vzniknúť napätie medzi jednotlivými koaličnými klubmi.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.