Politológ: Aj Ficovi komparzisti musia vedieť, že s ním na čele nemá Smer budúcnosť

Ani po odchode Petra Pellegriniho sa problém v Smere nevyriešil.

Upokojí sa odchodom Petra Pellegriniho situácia v Smere? Na prvý pohľad by sa tak mohlo zdať, keďže sa Robert Fico zbavil svojho najsilnejšieho straníckeho protivníka a na obzore sa zatiaľ nezjavil iný vyzývateľ.

Odborník však upozorňuje, že toto zdanie má chybnú základnú premisu. Problém Smeru totiž nebol v spore Fica s Pellegrinim, problém Smeru je podľa neho samotný Fico.

„Aj Ficovi komparzisti si určite uvedomujú, že na čele s Robertom Ficom nemá Smer budúcnosť. Že s ním prehrali niekoľko predchádzajúcich volieb a nad vodou sa zrejme držali len pre Pellegriniho popularitu. Takže k zmenám musí prísť aj v samotnom Smere," vysvetlil politológ Radoslav Štefančík.

Zjednodušene povedené, Smer na čele s Robertom Ficom už môže len klesať. Navyše strane vyrastie veľmi silná konkurencia v podobe nového subjektu Petra Pellegriniho. Ukazuje to aj prieskum agentúry Focus pre TV Markíza, ktorá namerala, že by mala viac ako dvadsaťpercentnú podporu verejnosti.

Prečítajte si tiež:

Pre Fica je však horšia správa v tom, že až polovica elektorátu novej strany by boli práve terajší voliči Smeru. A ten by sa prepadol pod desať percent.

„V každom prípade sa môže zopakovať situácia, ako keď zo SDĽ odišiel Robert Fico. SDĽ, napriek jej pôvodnej sile, po odchode Fica začali prezlečení komunisti upadať, až napokon strana zanikla a zlúčila sa s Ficovým Smerom. Určite to ešte nebude túto volebnú periódu, ale pokračujúci úpadok strany Smer s Robertom Ficom na čele je už dlhé mesiace viac ako zrejmý," poukázal na historickú paralelu Štefančík.

Smer teda určite čakajú ťažké časy. Najprv príde rozkol a odchod časti straníkov. Neskôr by si strana mala vydiskutovať, koho chcú za predsedu. No od Fica však nemôžu v tomto smere čakať aktivitu, keďže vždy razil teóriu, že najlepšie je nechať problémy vyhniť. A to môže byť v tomto období pre stranu smrteľné.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.