Pellegrini predstavil prvých desať tvárí. Politologička ukázala prstom na jedno meno

Erik Tomáš je medzi prvými tvárami, ktoré sa pridali k Petrovi Pellegrinimu
Erik Tomáš je medzi prvými tvárami, ktoré sa pridali k Petrovi Pellegrinimu Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Súčasný poslanec má podľa nej predstavovať určitý symbol preskupovania síl.

Peter Pellegrini predstavil prvé mená , ktoré s ním odchádzajú zo Smeru do novovznikajúcej strany. Nie je prekvapením, že po jeho boku stál Peter Žiga, Richard Raši alebo Deniska Saková, keďže už dlhšie mu avizovali podporu.

Pri „Pelleho jedenástke“, ako Pellegrini s odľahčením označil svoju skupinu, sa však odborníčka pristavila pri jednom mene.

„Síce berie zo Smeru silné mená, ale skôr také, pri ktorých bolo už jasné, že sú to jeho ľudia. Veľký symbol je však vstup Erika Tomáša. Ten doteraz silno stál za Robertom Ficom, vytváral mu kampaň a ešte z pozície hovorcu sa ho zastával,“ uviedla politologička Viera Žúborová.

Súčasný poslanec má podľa nej predstavovať určitý symbol preskupovania síl.

„Tomáš je symbolom ukončenia éry Smeru z pohľadu jeho sily. A nie preto, že má nejaký silný politický výtlak, ale preto, že bol blízko Robertovi Ficovi,“ dodala Žúborová.

Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Nehanbia sa za svoju minulosť v Smere

Peter Pellegrini v politickom prestupe Erika Tomáša nevidí žiadny problém. Podľa neho každý, kto sa s ním predstavil na úvodnej tlačovej besede, je spojený so Smerom a ani jeden sa za to nehanbí.

„My sme tvorili jeden tím a snažili sme sa presadzovať politiku sociálnej demokracie na svojich pozíciách. Ja na vysokých ústavných funkciách, Erik Tomáš teraz ako ústavný činiteľ, predtým v tíme na centrále. Ale hlavne, vo voľbách mu vystavili účet voliči a získal výrazný počet preferenčných hlasov,“ povedal Pellegrini.

Zároveň súčasný podpredseda parlamentu na margo Tomáša dodal, že svojou politikou stále dokazuje, že má čo verejnosti ponúknuť.

Aj samotný Erik Tomáš sa hlási k svojej politickej minulosti a nevidí na tom nič zlé.

„Viacerí tu stojíme z okolia Roberta Fica. Ja som pôsobil ako hovorca, ako poradca, ale napríklad moji kolegovia boli aj podpredsedovia strany alebo členmi vlády, ktorej bol Robert Fico premiér. Takže všetci, ako tu stojíme, sa hlásime k svojmu pôsobeniu v strane v Smer,“ vysvetlil na tlačovej besede Erik Tomáš.

„Ja som prijal ponuku Peter Pellegriniho spolupodieľať sa na zakladaní novej strany, ktorá zdvihne pomyselnú vlajku sociálnej demokracie opäť zo zeme a dá sociálnu demokraciu opäť na miesta, ktoré jej patria,“ doplnil.

Nebude to len desať poslancov

Peter Pellegrini okrem súčasných desiatich poslancov avizoval, že by sa k nemu mohli pridať aj ďalší. Ich počet a mená však nechcel konkretizovať.

„Nepredpokladám, že sa niekto pridá z iných strán v parlamente, ale v poslaneckom klube Smeru máme ešte viac priateľov a niektorí zvažovali, či ten krok urobia už teraz. Avizujú však, že tak spravia v septembri, keď sa pokúsime urobiť poslanecký klub,“ uviedol Pellegrini.

Líder vznikajúcej strany taktiež hovorí, že tak ako sú dôležití poslanci Národnej rady, potrebné sú aj silné regionálne štruktúry, bez ktorých úspešný subjekt nemôže fungovať.

„Cítime obrovský záujem z regiónov a predpokladám, že sa k nám pridá aj veľké množstvo volených zástupcov, či z VÚC alebo miest a obcí,“ doplnil Pellegrini.

Šance novej strany nie sú vôbec márne

Novej strane zatiaľ praje aj verejná mienka. Podľa prieskumu agentúry Focus pre TV Markíza z konca mája má viac ako 20-percentnú podporu.

„Vidím za tým vysokú mieru dôvery, ktorú dnes Peter Pellegrini dosahuje. Na druhej strane, súčasné hypotetické preferencie sú primárne naviazané na sympatie. Predpokladám preto, že aj tento prieskum vyvolá reakcie politických súperov a nemyslím len na Smer,“ zanalyzoval prieskum sociológ a šéf agentúry Focus Martin Slosiarik.

Ani podľa politologičky nie sú šance novej strany márne.

„Slovák sa stotožňuje s lídrom strany, ktorú chce voliť. A teraz si pozrite, koho má Pellegrini proti sebe. Jeden býva vo Vinosadoch a má o 30 rokov mladšie priateľky, ďalší má osem žien, ďalší je taký troška šašo z Trnavy. A takto môžeme ísť krok po kroku,“ vysvetľuje Viera Žúborová, v čom sa Pellegrini odlišuje od ostatných lídrov.

„To, čo nazbieral za 20 rokov v Smere, teraz žne ovocie. Veď sa učil od tých najlepších,“ uzavrela politologička.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.