Skončí Kollár ako šéf parlamentu? Jasný verdikt politológa

Muž s nožom zabodnutým v hlave pokojne kráčal po ulici. Ľudia si ho nakrúcali na telefóny
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Otázkou teraz je, ako zareaguje predseda vlády Igor Matovič.

Prvá kauza novej koalície. Boris Kollár totiž čelí kritike, že odpísal svoju diplomovú prácu. Predseda parlamentu obvinenia odmieta a nevidí dôvod na vyvodenie politickej zodpovednosti. A to napriek tomu, že v minulosti on a jeho hnutie ostro kritizovali Andreja Danka, ktorého takisto obvinili z plagiátorstva.

„Moja zhoda je 24,45 percenta. Interné smernice hovoria bežne, že do 30 percent je to bežná prax, že sa uznáva," poznamenal Kollár.

Odmieta rovnako tvrdenia o tom, že v práci dostatočne nezdrojoval. Tvrdí, že použil všetky zdroje, ktoré mohol a cez test originality prešiel.

„Ak by som cez toto neprešiel, nepustili by ma ku štátnej skúške," podotkol.

Na otázky, prečo nezdrojoval svojho školiteľa pri statiach, ktoré od neho prevzal, odpovedal, že možno urobil niekde chybu. Neznamená to však podľa neho, že by prácu odflákol.

„Toto nie je odkopírované od iného študenta," reagoval na otázku, či to nie je rovnaký prípad ako rigorózna práca bývalého šéfa parlamentu Andreja Danka. Boris Kollár teda nevidí dôvod na odstúpenie z funkcie.

Ak by sme boli v civilizovanej krajine, Boris Kollár by už nebol predsedom parlamentu

Politológ si však myslí niečo iné. Ak by sme podľa neho totiž boli v civilizovanej krajine, tak by už Boris Kollár nesedel na stoličke predsedu parlamentu.

„Plagiátorstvo sa stalo typickým slovenským folklórom alebo súčasťou politickej kultúry na Slovensku. Súvisí to aj s tým, že z politiky boli vytesnení slušní ľudia a dostávajú sa do nej hochštapleri," uviedol Radoslav Štefančík.

Otázkou teraz je, ako zareagujú koaliční partneri, ale hlavne predseda vlády Igor Matovič.

„Viem si predstaviť, že Igor Matovič vyzve Borisa Kollára ani nie k odstúpeniu, ale skôr zamysleniu sa nad svojou situáciou. Myslím si však, že to bude maximum zo strany predsedu vlády. Igor Matovič si totiž s Borisom Kollárom veľmi dobre rozumie a navyše potrebuje hlasy v parlamente celej strany Sme rodina. Takže nepredpokladám, že by Boris Kollár kvôli tomuto odstúpil z funkcie," vysvetlil Štefančík.

„Každá koalícia sa snaží udržať. Takže budú hľadať nejaké komunikačné riešenie, aby ju to veľmi neohrozilo a to aj za cenu toho, že to bude v rozpore s vyhláseniami z minulosti," dodal šéf prieskumnej agentúry AKO Václav Hřích.

Igor Matovič už medzičasom zareagoval a nemieni vyzývať Borisa Kollára, aby odstúpil z funkcie. V najbližšom čase sa s ním plánuje stretnúť. Téme sme sa viac venovali TU.

Boris Kollár sa teraz na chvíľu vytratí

Ako však budú takúto kauzu vnímať voliči? Obaja odborníci sa zhodli, že je to ešte predčasné hodnotiť. Druhým dychom dodávajú, že voliči Sme rodina sú menej citliví na takéto prehrešky.

„Volič Sme rodiny totiž vedel, aká minulosť je spojená s Borisom Kollárom, resp. s pani Krištúfkovou a aj napriek tomu týchto ľudí krúžkovali a vyniesli im celkom slušnú pozíciu. Takže si nemyslím, že duševné vykrádanie by nejakým zásadným spôsobom malo negatívne ovplyvniť postoj voličov tejto strany," myslí si Štefančík.

„Čím vzdelanejší volič, tým by mal negatívnejšie reagovať. A Sme rodina má voličov skôr so stredným a nižším vzdelaním. Napriek tomu by som ešte určite počkal na dvojo, trojo preferencií a ideálne od dvoch agentúr, aby sme mohli vidieť trend. Veľmi bude záležať aj na tom, ako dlho to bude znieť v médiách," pokračuje Hřích.

„Boris Kollár urobí to, čo pred ním iní politici. Zalezie niekam na týždeň, dva. Treba si aj uvedomiť, že o chvíľu začínajú letné prázdniny a ľudia budú riešiť úplné iné veci. A táto kauzička zostane len akousi jazvičkou na povesti Borisa Kollára," uzavrel Štefančík.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti