Pellegrini predstavil názov svojej strany. Toto si o ňom myslia odborníci

Francois.mp4
Zdroj: TASR/Michal Svítok

Odborníci, ale aj ľudia si všimli asociáciu so Smerom.

Hlas - sociálna demokracia. Takto sa volá novovznikajúca strana Petra Pellegriniho a ďalších odídencov zo Smeru. Názov má podľa bývalého premiéra predstavovať hlas sociálne odkázaných, pracujúcich, ale zároveň má byť hlasom korektnej opozície a regiónov.

„Slovenskom v takejto dobe sa musí niesť hlas nádeje, hlas silnej sociálnej politiky, hlas odbornosti a profesionality," dodal s tým, že majú ambíciu byť tiež hlasom tých, na ktorých súčasná vláda zabudla.

Názov vyvoláva asociáciu so Smerom

Odborníci sa zhodujú na tom, že Pellegrini a spol. zámerne stavili na podobnosť so Smerom. Jednoznačne tak ukazujú, že chcú plynule prebrať voličov svojej bývalej strane.

„Ide o snahu, aby dosiahli asociáciu s názvom Smer - sociálna demokracia. Teda prvotný zámer bol, aby voliči Smeru cítili akúsi kontinuitu," uviedol šéf agentúry AKO Václav Hřích.

„V názve tejto strany je dôležitá tá druhá časť - sociálna demokracia. Voliči tak budú mať jasno, ako sa bude strana profilovať ideologicky. Takže je možné, že HSD dokáže osloviť nielen bývalých ľavicových voličov Smeru, ktorí Fica považovali za sociálneho demokrata, ale dokonca aj tých ľavicových voličov, ktorí Fica nevolili," doplnil politológ Radoslav Štefančík.

Prečítajte si tiež:

Na názov sa pozrel aj známy marketér Róbert Slovák. Podľa neho nejde o najšťastnejší výber.

„Novinári, ale aj verejnosť sa snažia reprezentantov strán oslovovať bežným jazykom. Čiže, keď niekoho voláte progresívci, tak človek vie, koho myslíte. Ale pri názvoch ako Sme rodina alebo Za ľudí je to veľmi ťažko skloňovateľné. A myslím si, že slovo hlas patrí do tejto skupiny ťažko používateľných v bežnom jazyku," ozrejmil Slovák.

Zároveň sa mu nepozdáva ani aktuálnosť názvu. „Sú strany, ktoré majú v názve jednoduchšie slovo, ako je napríklad Smer. To už ide o starší spôsob, ako tvoriť názov. Z tohto hľadiska mi to nepríde nejako originálne," uviedol Slovák.

„Trochu v pozadí cítiť závan, že toto slovo nie je úplne moderné. Ak to budú chcieť zmeniť, tak na tom budú musieť zapracovať," pridal sa Hřích.

Názov novej strany neunikol ani sociálnym sieťam a kreativita ľudí sa teda naplno prejavila. Najčastejšie sa opakuje narážka na to, odkiaľ Peter Pellegrini vyšiel.

Naša verzia. (Fotka z TASR, úprava od Chskym Chscim )

Uverejnil používateľ Zomri   Pondelok 29. júna 2020

Logo už majú? (Maťo) merch.sk/zomri/hra-kauzy

Uverejnil používateľ Zomri   Pondelok 29. júna 2020

Názov nie je až taký podstatný

Samotný názov strany však podľa politológa nehrá veľkú rolu pri rozhodovaní voličov. Na Slovensku je dôležitý líder strany a to, ako dokáže svoju osobu spojiť so vznikajúcim subjektom.

„Peter Pellegrini vyskočil v prieskumoch aj bez názvu strany. Tentoraz pôjde o to, aby bolo voličom jasné, kto konkrétne reprezentuje značku tejto strany. Voličské správanie je totiž na Slovensku pod vplyvom personalizácie, teda ľudia volia stranu skôr kvôli lídrom a oveľa menej pre obsah, teda program," vysvetlil Štefančík.

Prečítajte si tiež:

Slovo hlas sa v názve strany neobjavuje po prvý raz. V nedávnej minulosti totiž vznikla strana Hlas ľudu, ktorú premenoval z bývalého Gašparovičovho HZD odídenec od Borisa Kollára Peter Marček.

Takisto existuje aj strana Hlas pravice, ktorú vedie bývalý člen SDKÚ Ondrej Matej alebo hnutie 99 % - občiansky hlas. Ide však o marginálne strany s minimálnou voličskou podporou.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.