OĽaNO so ženskou tvárou či možný odchod z koalície? Za ľudí stojí pred ťažkou voľbou

O novom predsedovi či predsedníčke sa má rozhodnúť na sobotňajšom sneme.

Ambície neboli malé. V čase, keď bývalý prezident Andrej Kiska zakladal politickú stranu, vyhlásil, že je pripravený byť premiérom. Bolo to v apríli minulého roka, kedy postupne tvoril nový politický subjekt a v júni predstavil stranu Za ľudí.

Slovensko vtedy od volieb delil necelý rok. Kiskovci sa rozhodli staviť na to, že o hlasy voličov sa budú uchádzať samostatne a nebudú spájať svoju kandidátku s inými stranami.

Už počas kampane bolo zrejmé, že šéf strany sa v porovnaní s inými lídrami kandidátok, strán a hnutí objavuje v médiách o čosi menej. Okrem toho musel vysvetľovať aj diskreditačné videá v súvislosti s jeho pozemkovou kauzou. Subjekt exprezidenta sa teda masívnej podpory od voličov nedočkal.

Napokon prišli februárové voľby a z premiérskych ambícií muselo zísť. Za ľudí dosiahlo 5,77 percenta hlasov. Andrej Kiska sa zúčastnil na niekoľkých povolebných rokovaniach, no trvalo to iba chvíľu. Zastúpila ho podpredsedníčka strany Veronika Remišová.

Bývalý prezident a šéf strany sa postupne stiahol. Neuplatnil si poslanecký mandát a pre zdravotné problémy ohlásil definitívny odchod z politiky. Došlo k tomu rok po vzniku Za ľudí.

Kiska má svoju favoritku

Po vyhlásení Kisku sa prirodzene začalo diskutovať o tom, kto ho na predsedníckej stoličke nahradí a pokúsi sa pomôcť strane znova narásť. Je to téma niekoľkých týždňov, ktorej záver bude známy už túto sobotu, kedy si na sneme vyberú nového lídra či líderku.

Dlhšie sa hovorilo najmä o Veronike Remišovej, ktorá sa do exprezidentovej strany pridala po rokoch pôsobenia v OĽaNO a stala sa prvou podpredsedníčkou.

Súčasnej ministerke investícií a podpredsedníčke vlády dokonca vyjadril podporu aj Andrej Kiska. A to ešte predtým, ako oficiálne oznámila záujem stať sa šéfkou Za ľudí.

Zdroj: TASR - Martin Baumann

Okrem nej sa od členov dlhšie ozývali aj výzvy smerom k Jurajovi Šeligovi. Podpredseda parlamentu a strany sa však tento týždeň vyjadril, že o post sa uchádzať nebude. Podľa politológa Erika Láštica Šeliga realisticky odhadol svoje šance na zvolenie. „S tým, že je jeho šanca ešte môže prísť,“ dodáva politológ.

Aj sociológ Michal Vašečka si myslí, že Šeliga správne vyhodnotil svoje šance a tiež šance názorového krídla, ku ktorému má blízko.

„Nebolo by vhodné, aby išiel ako podpredseda parlamentu do takéhoto súboja. Jeho šanca ešte príde, keď v budúcnosti bude mať strana slabé výsledky a môže prísť k výzvam na zmenu. Alebo jeho čas príde vtedy, keď malú politickú stranu bez viditeľných šancí prejsť do ďalšieho parlamentu bude chcieť zhltnúť OĽaNO, odkiaľ koniec koncov Veronika Remišová prišla,“ vysvetľuje.

Šance sú jasné

Šeliga vo svojom vyhlásení vyjaril podporu Remišovej protikandidátovi Miroslavovi Kollárovi. Ten potvrdil ambíciu stať sa predsedom vládneho subjektu koncom júla.

Kollár bol prvým z primátorov, ktorí sa ku Kiskovi po založení strany pripojili. Šéf hlohoveckej radnice je tiež členom predsedníctva strany, v minuloti bol aktívny aj v mimovládnom sektore.

Šance oboch kandidátov vidí Láštic jasne. „Odvíjajú od toho, v koho rukách je finálne rozhodnutie o predsedníckom poste. Nového lídra či líderku Za ľudí tak vyberajú delegáti snemu, ktorí reprezentujú jednotlivé miestne organizáce strany. Z tohto pohľadu je favoritkou jednoznačne Veronika Remišová, ktorá má tú podporu výraznej silnejšiu,“ pripomína.

Pohľad Vašečku je rovnaký. „Veronika Remišová má viditeľne, tým myslím štatisticky, väčšie šance ako Miroslav Kollár a zrejme by bolo prekvapením zvolenie Miroslava Kollára,“ hovorí.

Remišová má pritom podľa sociológa pre členov Za ľudí dve na prvý pohľad úplne protichodné ponuky. Je zárukou, že Za ľudí bude akceptovanou súčasťou vládnej koalície až do jej konca a zároveň je v negatívnom slova zmysle prísľubom, že strana sa do ďalšieho parlamentu nedostane.


„Zdá sa, že teda v strane padlo rozhodnutie, že ide o stranu na jedno použitie, a keď nevyšla stratégia premiérskej strany na čele s Andrejom Kiskom, treba využiť - reformne i čisto utilitárne - potenciál, ktorý má táto strana na obdobie najbližších rokov. Pred ďalšími voľbami sa tí, ktorí teraz budú voliť Veroniku Remišovú, priklonia k nejakého iného subjektu, možno opäť novému, podobne ako to bolo v minulosti so stranami na jedno použitie - SOP, ANO, Sieť, a podobne,“ načrtáva možný scenár Vašečka.

Šance Miroslava Kollára podľa neho pomerne malé. „V očiach členov Za ľudí, ktorí, pochopiteľne, chcú benefitovať z účasti na moci, je skôr ,zárukou‘ zlých vzťahov s premiérom a potenciálneho skoršieho odchodu z vládnej koalície,“ uvádza.

Kollár je však podľa Vašečku zároveň prísľubom zadefinovania identity Za ľudí a udržania strany i do budúcnosti. Dodáva ale, že premýšľanie v kategóriách viacerých volebných období sa, ako ukázali mnohé príklady v minulosti, na Slovensku nemusí vyplatiť.

Remišová tejto atmosfére apetítu po moci a vplyve v regiónoch porozumela, prisľúbila dotácie a pozície v rámci svojho portfólia. „A na tejto vlne pragmatizmu zrejme aj zvíťazí,“ dodáva Vašečka.

Láštic približuje, že ak vychádzame z vízie, ktorú obaja kandidáti predstavili, tak Za ľudí pod Veronikou Remišovou vyzerá trochu inak ako Za ľudí pod Miroslavom Kollárom.

„Zjednodušene, Remišovej vízia zatiaľ vyzerá ako OĽaNO so ženskou tvárou (a bez Matoviča), Kollár jasnejšie hovorí o príležitosti na spájanie a integráciu a o desiatkach tisíc voličov, ktorých zástupcovia v parlamente nesedia. Obaja rovnako čelia najväčšej výzve ako prežiť v koalícii ako ,malá strana‘,“ dodáva politológ.

BRATISLAVA/Rebeka Kosečeková

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rozhovor

Dôležité udalosti