SaS otvorila tému, do ktorej sa nikomu nechce. Z každej strany schytala spŕšku kritiky

Richard Sulík
Zdroj: TASR

Liberáli nenašli oporu v koalícii, opozícii ani u duchovných.

Diskusia okolo odluky cirkvi od štátu sa ani poriadne nezačala a už vyvolala búrlivé reakcie. Napriek tomu, že s témou prišla vládna SaS, nepodporil ju ani jeden z jej koaličných partnerov. Do debaty sa veľmi nechce ani opozícii a nadšené nie sú ani samotné cirkvi.

„Riešením odluky cirkvi od štátu by bolo financovanie cirkví prostredníctvom dobrovoľných príspevkov občanov. Za najvhodnejší model financovania cirkví považujeme asignačný model v prospech registrovanej cirkvi z dane z príjmov občanov," uviedla strana SaS na sociálnej sieti.

V praxi by to znamenalo, že by sa daňovník sám rozhodoval, či chce alebo nechce cirkev podporiť. Podľa liberálov by tento model vychádzal priamo z Ústavy, ktorá definuje Slovensko ako nábožensky neutrálny štát. Navyše by sme takto vraj mohli ušetriť viac ako 50 miliónov eur ročne.

Koaliční partneri majú veľké výhrady

Pre túto celospoločenskú tému však nemajú pochopenie ostatné koaličné strany. Nepozdáva sa im, že ju SaS vôbec otvára.

„Odluka cirkvi od štátu je mimoriadne citlivá otázka, pri ktorej by sa mali akékoľvek zmeny robiť až po poctivej celospoločenskej diskusii. Spôsob, kedy SaS akúkoľvek cirkev (ako spoločenstvo veriacich), vyhlási najprv de facto za príživníkov, je najhorší možný spôsob ako poctivú diskusiu začať. Až mám pocit, že ani nejde o odluku samotnú, ale prvoplánový marketing využívajúci najprízemnejšie pudy," napísal na sociálnej sieti predseda vlády Igor Matovič.

Podobný názor zastávajú aj v ostatných dvoch koaličných stranách. Ich reakcie nájdete v osobitnom článku.

Opozícia hovorí o zástupnej téme

Politickú podporu nemôžu liberáli veľmi očakávať ani od opozície. Novovznikajúci Hlas ani Smer sa nemienia do tejto debaty zapojiť. Zároveň obe strany odkazujú, že je potrebné riešiť iné, závažnejšie problémy.

„Na Slovensku sa vôbec nevedie diskusia, čo budeme robiť s obrovským hospodárskym prepadom. Nevieme, kto pracuje na pláne obnovy, ktorý musí byt predložený EK, aby sme mohli čerpať zdroje, ktoré boli Slovensku pridelené v rámci ostatého samitu EÚ. Nikto na ničom nerobí, nikto sa nikoho nič nepýta, preto SaS prichádza so zástupnými témami," napísal hovorca Smeru Ján Mažgút.

„Strana SaS a jej líder Richard Sulík by sa mali v prvom rade sústrediť na to, ako pomôcť slovenskej ekonomike a ľudom, aby nestratili zamestnanie a sociálne istoty. V tejto oblasti vládna koalícia zjavne zlyháva a preto nastoľuje témy, ktoré majú odvrátiť pozornosť verejnosti od jej koaličných káuz a neschopnosti riadiť štát," uviedla hovorkyňa hlasu Patrícia Medveď Macíková.

Cirkvi odkazujú, že prijatý zákon z minulého roka je dostatočný

A čo na to cirkvi? Tie odkazujú, že táto debata trvá na Slovensku už tri desaťročia, pričom jej súčasťou bolo množstvo diskusií, rokovaní, analýz expertných skupín zo strany štátu aj samotných cirkví.

„Minulý rok prijal parlament zákon zahŕňajúci model, na ktorom sa štát so všetkými cirkvami dohodol a tento model sa ešte len zavádza do praxe. Obsahuje odlišný prístup oproti minulosti, teda zákonu z roku 1949, ktorý vznikol, keď komunisti všetok majetok cirkvám zhabali. Ako je známe, reštitúcie dodnes neboli na 100 percent dokončené a značná časť majetku sa cirkvám vrátila úplne zdevastovaná. Zriekli sme sa však nároku túto otázku otvárať. Aj preto nevidíme dôvod nanovo otvárať otázku financovania," informoval nás hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara.

Aj evanjelická cirkev opakuje, že len minulý rok bol po niekoľkoročnej diskusii prijatý nový zákon o finančnej podpore cirkví, ktorý všetci zainteresovani akceptujú.

„Do diskusie nás ako Evanjelickú cirkev a. v. zatiaľ nikto nepozval a otvorenie tejto témy nikto neavizoval. O celej záležitosti vieme iba odvčera z médií, kde bola prezentovaná akoby iniciatíva jedného poslanca, ktorý sa odvoláva na program strany. Keď akákoľvek vláda túto tému otvorí, bude našou povinnosťou aj životnou nevyhnutnosťou diskusie sa aktívne zúčastniť," píše ECAV vo svojom utorkovom stanovisku.

Zároveň evanjelici zdôrazňujú, že o zámere SaS nemajú žiadne konkrétne informácie.

„Bez akéhokoľvek alibizmu hovoríme, že o navrhovanom modeli v tejto chvíli nevieme vlastne nič, okrem toho, že je asignačným. To je však stále povedané veľmi málo. Nevieme napríklad, aké percento z dane by malo byť asignované, akým spôsobom, aká bude povinnosť asignácie pre členov cirkvi a aké budú možnosti pre nečlenov," zdôraznila.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.