Kam smeruje KDH? Majerský predstavil najbližších spojencov, s Pellegrinim spoluprácu úplne nevylúčil

Bývalý predseda Alojz Hlina zostáva radovým členom a neprijme ponuku kandidovať za primátora Bratislavy.

KDH si cez víkend zvolilo nového predsedu, marginalizovalo starého a pokúsi sa o reštart podobne ako pred štyrmi rokmi, kedy vypadlo z parlamentu. Otázka je, či sa to môže podariť umiernenému Milanovi Majerskému, keď sa to nepodarilo výraznejšiemu Alojzovi Hlinovi.

„Je mojou prirodzenou ambíciou vrátiť dôveru v KDH a urobiť stranu úspešnou a verím, že sa nám to podarí. Nachádzame sa v omnoho ťažšej situácii, lebo do NR SR sa KDH nedostalo už dve volebné obdobia. Prvou výzvou budú spojené komunálne a regionálne voľby o dva roky, kde KDH bude najlepšie pripravenou politickou stranou," vyhlásil predseda hnutia Milan Majerský.

Práve najbližšie spojené voľby sú kľúčové aj pre samotného Majerského, keďže momentálne zastáva post predsedu Prešovského samosprávneho kraja. Podľa jeho slov bude stíhať riadiť župu aj hnutie.

„Mám ambíciu naďalej viesť Prešovský samosprávny kraj a budem sa uchádzať o dôveru občanov. Práca župana aj vedenie strany stoja na efektívnom manažmente, ktorý, ak je dobre zvládnutý, umožňuje úspech a plnohodnotné riadenie PSK aj hnutia. Ako tímový hráč zároveň budem v KDH presadzovať cestu tímovej hry s rozdelením úloh medzi viacerých kompetentných, ktorá je najlepšou cestou pre efektívne riadenie hnutia," vyhlási Majerský.

Záborská je náš prirodzený partner, pri Hlase nám bliká červená kontrolka

Obraz o tom, kam strana speje, môžu napovedať aj jej politickí partneri. Oproti Alojzovi Hlinovi nové vedenie plánuje bližšiu spoluprácu s Annou Záborskou, ktorá pred minuloročnými eurovoľbami odišla práve z KDH a založila si vlastnú stranu, čím trieštila hlasy v konzervatívnom priestore.

„Za prirodzených partnerov považujem ľudí z Kresťanskej únie, niektorých ľudí z OĽaNO a niektorých ľudí zo Za ľudí," konkretizoval Majerský.

Aj z tohto vyplýva, že hnutia sa viac bude upínať ku konzervatívnym až ultrakonzervatívnym partnerom. Spolupráca s liberálnejším spektrom a pakty o neútočení, aký napríklad urobil Alojz Hlina s koalíciou PS/Spolu pred voľbami, tak definitívne dostali stopku.

Na druhej strane, KDH nechce v žiadnom prípade spolupracovať s Kotlebovou ĽSNS a Ficovým Smerom. S Hlasom Petra Pellegriniho však Majerský spoluprácu jednoznačne nevylúčil.

„Pri strane Hlas-SD, ktorej členovia vzišli najmä zo Smeru, nám výrazne bliká červená kontrolka," dodal novopečený predseda KDH.

Asi bolo potrebné doniesť moju hlavu na podnose Matovičovi a Kollárovi

Kresťanskí demokrati sa však nevyrovnávajú len s ostatnými politickými stranami, ale aj s bývalým predsedom hnutia Alojzom Hlinom. Ten na sneme kandidoval na podpredsedu, no delegáti ho do tejto funkcie nezvolili. Už predtým Majerský vyhlásil, že si ho vo vedení neželá.

„Mám problém s ľudským rozmerom posledných dní. Snem KDH bol viac o tom, koho nezvoliť, ako o tom, koho zvoliť do predsedníctva. To, ako sa vyhrážalo a podmieňovalo na našom sneme, aby ma delegáti nevolili za podpredsedu, bolo za čiarou a ľudsky ma to sklamalo," vyhlásil Hlina.

„Asi okrem vnútorného „očistenia sa od Hlinu" bolo potrebné doniesť moju hlavu na podnose Matovičovi a Kollárovi, aby nepostavili protikandidáta v Prešovskom kraji. A Matovič sa za to „úprimne poďakoval," dodal.

Aj keď Hlinu do vedenia nezvolili, Majerský mu ponúkol možnú kandidatúru na primátora hlavného mesta. On tak však tak veľkoryso nevníma.

„Určite nebudem kandidovať̌ za primátora Bratislavy. Bol to taký zahmlievací balónik na vyjadrenie toho, že sa so mnou v niečom ráta. Ale v danom kontexte mohlo byť pokojne povedané, že ma podporia na primátora Užhorodu, bolo by to v zásade to isté. Ja si dokonca myslím, že ten „hnusný́ liberál" Vallo to nerobí až̌ tak zle. Aspoň sa snaží," uviedol bývalý predseda KDH.

Napriek všetkému praje novému vedeniu veľa síl a energie.

Na otázku, akým smerom sa bude teraz uberať jeho politická kariéra, odpovedal neurčito. „Som členom KDH. Plánujem v politickom priestore nejakým spôsobom zostať," uzavrel.

KDH by nemalo byť len spolok katolíkov, malo by sa viac otvoriť

Odborník nad KDH ani po dvoch nezdaroch v parlamentných voľbách neláme palicu. Majerský je podľa neho celkom známy na východe a dosahuje tam aj pomerne slušné volebné čísla. Musí však otvoriť stranu aj pre nekatolíkov. Navyše, úspech hnutia bude závisieť aj od tém, ktoré bude navonok prezentovať.

„V prvom rade pôjde o otázku, či KDH bude pod vedením Milana Majerského ako doteraz prešľapovať na mieste, prezentovať sa len prízvukovaním doterajších tém ako tradičná rodina, interrupcie, Istanbulský dohovor či sexuálne menšiny a túžiť po svojich 5,5 percenta. Alebo sa konečne zamerajú na riešenie každodenných problémov bežného človeka, kam interrupcie či práva sexuálnych menšín určite nepatria," povedal politológ Radoslav Štefančík.

Zároveň si myslí, že v čase dôsledkov protipandemických opatrení by nemali zabudnúť na ekonomické problémy. Táto téma by dokonca mala byť dominantná.

„Tradičnú rodinu totiž v najbližšom období nebudú ohrozovať homosexuáli, ale nezamestnanosť a chudoba," dodal.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rozhovor

Dôležité udalosti