Prídeme o deň voľna? V koalícii neodmietajú rušenie sviatkov, v SaS vedia, ktorý by škrtli ako prvý

TASR - Dano Veselský.jpg
Zdroj: TASR

Slovensko patrí medzi krajiny EÚ, ktoré majú najviac sviatkov.

Zrušíme niektorý zo sviatkov? Táto otázka mohla vzísť z provokatívneho statusu predsedu koaličnej SaS a ministra hospodárstva Richarda Sulíka, ktorý sa vo sviatok Sedembolestnej Panny Márie zamyslel, či naozaj potrebuje toľko dní pracovného pokoja.

„Tieto sviatky sú len pozostatky smeráckych vlád a treba ich zrušiť. Nech si láskavo oslavujú po víkendoch, ekonomika už dostala na frak dosť. A máme najviac sviatkov v Európe, skutočne nám to treba?" uviedol na sociálnej sieti Sulík.

A ŽE 7-BOLESTNÁ PANNA MÁRIA Tieto sviatky sú len pozostatky smeráckych vlád a treba ich zrušiť Nech si láskavo...

Uverejnil používateľ Richard Sulik Pondelok 14. septembra 2020

Na Sulíka okamžite zareagoval minister práce Milan Krajniak. Snažil sa mu vysvetliť, prečo tento sviatok oslavujeme.

„Kolega Sulík, dnes „vtipne“ navrhol, že by sme mali prestať oslavovať Ficove narodeniny. Dnešný sviatok je vraj iba pozostatok smeráckych čias. To je veľký omyl,“ takto odpovedal koaličnému partnerovi podpredseda hnutia, keďže Sulík status uviedol s fotkou a dátumom narodenia (15. september) Roberta Fica. Na to mu rozpísal históriu sviatku Sedembolestnej Panny Márie.

PREČO OSLAVUJEME SVIATOK SEDEMBOLESTNEJ PANNY MÁRIE, PATRÓNKY SLOVENSKA? Kolega Sulík dnes “vtipne” navrhol, že by sme...

Uverejnil používateľ Milan Krajniak Utorok 15. septembra 2020

Odhliadnuc od doťahovania koaličných partnerov, Richard Sulík nastolil tému rušenia sviatkov, ktorú SaS dlhodobo prezentuje.

Môžeme teda naozaj takéto rušenie sviatočných dní čakať? Z koalície nikto nehovorí kategorické nie, skôr sa strany vyhýbajú odpovedi, ktorý sviatok by reálne zrušili. Výnimku tvoria liberáli.

„Strana Sloboda a Solidarita dlhodobo hovorí o zrušení sviatku Dňa Ústavy Slovenskej republiky, ktorý pripadá na 1. september. Dôvodom je, že 1. januára slávime Deň vzniku Slovenskej republiky,“ informoval nás hovorca strany Ondrej Šprlák. Zároveň však dodal, že táto téma nie je teraz na programe dňa.

Redukcii počtu sviatkov sa nebráni ani najsilnejšie koaličné hnutie OĽaNO. Tieto dni však nechce „degradovať“.

„Súhlasím, že sviatkov máme najviac v Európe a viem si predstaviť, že by sa ich počet znížil. Z ekonomického hľadiska by však aj naďalej mohli byť sviatkami či pamätnými dňami, ale už bez pracovného voľna,“ myslí si predseda Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti Peter Krempaský.

Na diskusiu ohľadom sviatkov je pripravená aj strana Za ľudí, ktorej sa chce aktívne zúčastniť.

„Očakávame širšiu celospoločenskú diskusiu na tému, ktoré štátne sviatky by sme si mali len pripomínať a počas ktorých by sme mali mať aj dni pracovného pokoja. Naša strana je pripravená sa takejto diskusie zúčastniť,“ povedala predsedníčka strany Veronika Remišová.

Na otázku, ktorý konkrétny sviatok by OĽaNO či Za ľudí zrušili, nám už neodpovedali.

Hnutie Sme rodina k tejto téme zareagovalo len stroho.

„Myslíme si, že Slovensko má omnoho väčšie problémy ako riešiť tieto nezmysly,“ uviedlo tlačové oddelenie hnutia.

Slovensko patrí medzi krajiny EÚ, ktoré majú najviac sviatkov (15). Napríklad naši susedia - Česko, Maďarsko, Poľsko a Rakúsko - ich majú zhodne trinásť. Najmenej sviatkov slávia dňom voľna Nemci a Holanďania (9).

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti