Matovič chcel novým návrhom pomôcť snúbencom. Výsledkom môžu byť zrušené aj jesenné svadby

Po novom by na svadby mala chodiť kontrola. Ak nájdu ľudí bez rúška, prevádzkar dostane pokutu.

Premiér Igor Matovič predstavil svoju víziu svadieb počas druhej vlny koronavírusu. Navrhol, aby pre celé Slovensko platili rovnaké pravidlá, zvýšil by sa počet hostí, no pribudli by náhodné kontroly. Hygienici by mohli prísť na hostinu aj v sprievode polície a ak by natrafili na ľudí tancujúcich bez rúšok, prevádzkovateľ sály by dostal pokutu.

Výšku pokuty premiér nešpecifikoval, ale naznačil, že by sa pohybovala v tisíckach eur. Ak by k porušeniu došlo na svadbe v oranžovej a červenej zóne, pokuta by bola dvojnásobná.

Tento návrh predstavil Matovič ako kompromisný. Na Facebooku sa dokonca prihováral nevestám a ubezpečoval ich, že urobí všetko preto, aby si svoj svadobný deň naplno užili. Výsledkom však sú nervózni majitelia reštaurácií a hotelov a ešte viac neistí svadobčania. Opatrenia by mali vstúpiť do platnosti 1. októbra. Zverejniť ich najskôr musí Úrad verejného zdravotníctva.

Prečítajte si tiež:

Opatrenia sú nezmyselné a ešte aj na poslednú chvíľu

Michal, ktorý plánuje svadbu v októbri, uvažuje nad tým, že práve pre nové opatrenia preložia svadbu. Tancovať s rúškom je podľa neho nereálne. Ak by tam ešte mali chodiť kontroly, zmysel krásneho a výnimočného dňa sa stratí.

Jeho snúbenici sa navyše nepáči ani to, že zmeny ohlásil premiér pomerne neskoro. Manuál na svadby ešte stále nie je napísaný a záväzný. Tí, ktorí majú termín po prvom októbri, netušia, ako bude hostina vyzerať a či ju vôbec chcú za takýchto podmienok organizovať. Ak by sa ju nakoniec rozhodli presunúť alebo zrušiť, majú na to len pár dní.

Kontroly podľa nej hraničia s terorom a obmedzovaním osobnej slobody. „Ani prevádzkar, ani novomanželia nemôžu robiť policajtov na svadbe a neustále kontrolovať a napomínať svojich hostí, aby nosili rúška, aby sme z toho aj my, aj prevádzkovateľ vyšli bez škody. Berieme to ako krok späť od premiéra aj celého konzília a komisie, keďže povolil 100 ľudí, ale za takých podmienok, že to bude znamenať ešte väčšie stresy pre mladomanželov,“ dodáva.

Marianne, ktorá plánuje svadbu presne 1. októbra, nápad nedáva zmysel. Rúška by totiž boli povinné len s výnimkou konzumovania jedla, pitia a počas fotenia. Marianna poukazuje na to, že aj konzumovanie a fotenie môže byť rizikové a hostia sa môžu nakaziť. Niekto by to však mohol vymyslieť tak, že bude celý čas držať pohár a tým pádom nemusí mať rúško a je rovnako rizikový ako bez spomínaných opatrení.

„Všetky tieto opatrenia sú na smiech, lebo sú absolútne nelogické. Pán premiér si myslí, že vyriešil situáciu, ale myslím si, že urobil presný opak. Svadby sa budú rušiť, lebo podmienky sú nereálne a znova potopí ekonomickú situáciu gastropriemyslu,“ myslí si Marianna.

Horšie dopadla Veronika, ktorej už majiteľ sály oznámil, že za nových podmienok nemôže zorganizovať svadbu. Svadobčanom ponúkol zmenu termínu alebo úplné zrušenie svadby s tým, že im vráti zálohu. Argumentoval, že nie je možné kontrolovať ľudí a každého upozorňovať, aby si nasadil rúško.

Mimoriadne nepríjemné je to v situácii, keď už je zábava v plnom prúde a hostia konzumujú aj alkohol. Veronika hovorí, že majiteľa chápe a nehnevá sa na neho. Zatiaľ však nevie, ako sa rozhodnú a čo budú robiť.

Majitelia už avizujú rušenie jesenných termínov

Oslovili sme aj niekoľko prevádzok, ktoré ponúkajú svadobné hostiny. Ivan Plačko z kaštieľa Chateau Appony v Oponiciach považuje nový návrh za kontroverzný. Nie je mu jasné, za akých podmienok musia mať hostia rúško. Ak budú celý večer piť, podľa návrhu ho nemusia mať vôbec. Stačí, že ho budú mať vo vrecku.

Plačko hovorí, že pokutu, ktorú avizuje Matovič, si nemôžu dovoliť. Zároveň však nechcú, aby svadobčania podpisovali prebratie zodpovednosti. Nechcú im tým znepríjemňovať svadobný deň. Neostáva mu nič iné, len čakať na konečné vyjadrenie hygienikov a následné odporúčania tých regionálnych. Ráta však aj s možnosťou, že budú musieť obmedziť počet svadieb. Už teraz však majú plnú jeseň termínov, ktoré presunuli z jari a leta.

Ďalšia prevádzkarka, ktorá chcela ostať v anonymite, priznala, že je v hre rušenie jesenných termínov. „Neprinútime ľudí, aby mali počas tancovania rúška. Už sme mali svadby počas korony a vždy sme robili všetko, čo sme mohli. Upozornili sme hostí, aby mali rúška, dezinfikovali sme priestory, príbory boli zabalené. Ľudia prídu v rúškach, ale pri jedení a pití si ich dajú dole. Počas zábavy ich už veľa z nich nemá správne nasadené. Sme z toho už unavení. Najmä naši zamestnanci,“ hovorí.

Úrad verejného zdravotníctva by mal v najbližších dňoch zverejniť záväzné pravidlá pre svadby, stužkové slávnosti a väčšie oslavy. Matovič napríklad navrhol, aby sa stužkové presunuli na jar budúceho roka.

Téme sme sa venovali aj v Televíznych novinách.


BRATISLAVA/Katarína Kiššová

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti