COVID-19: Koniec červených a oranžových okresov? Jednoznačná odpoveď ministerstva

Opatrenia, ktoré vstúpili do platnosti 1. októbra, nebrali do úvahy farbené zaradenia okresu.

Skončí mapa rizikových regiónov? Od 1. októbra totiž platia celoplošné opatrenia, hlavne ohľadom hromadných podujatí, ktoré už neberú do úvahy farbu daného okresu. Podľa premiéra Igora Matoviča takéto rozdeľovanie v danej situácii, kedy nám rapídne stúpa počet infikovaných, stratilo zmysel.

„Najväčšie riziko z pohľadu prenosu nákazy sa za posledné mesiace na Slovensku ukázali hromadné podujatia, najmä rôzne rodinné oslavy. A preto sme sa v tomto prípade nerozprávali o tom, či sú nejaké okresy zelené, červené alebo akékoľvek iné, ale prijali sme celoplošný zákaz uskutočňovania hromadných podujatí,“ uviedol ešte začiatkom týždňa predseda vlády.

Vraj pri tomto type podujatí sa ľudia miešajú z mnohých okresov a nikto sa nepozerá, z akého rizikového regiónu prišiel.

„Pri hromadných podujatiach sa ľudia zídu z celého Slovenska. Práve preto nemá zmysel pri tejto otázke pristupovať regionálne, lebo na týchto podujatiach sú ľudia zo zelených, ale aj červených okresov,“ odôvodnil svoje rozhodnutie Matovič.

Okrem hromadných podujatí sú od štvrtku v platnosti aj zmeny, ktoré sa týkajú stravovania. Aj tieto opatrenia platia pre všetky okresy bez ohľadu na farbu okresu.

„Počet zákazníkov v prevádzke v jednom okamihu nesmie prekročiť koncentráciu jeden zákazník na 10 m2 z predajnej plochy prevádzky určenej pre zákazníkov, táto podmienka sa nevzťahuje na deti. Táto podmienka taktiež neplatí, pokiaľ je prevádzkovateľ schopný zabezpečiť a dodržiavať odstup medzi jednotlivými zákazníkmi minimálne dva metre,“ píše sa v usmernení Úradu verejného zdravotníctva.

Všetky aktuálne zmeny v opatreniach nájdete TU .

COVID semafor vraj dáva stále zmysel

Otázkou preto je, či má ešte zmysel mapa rizikových regiónov. Ministerstvo zdravotníctva je presvedčené, že aj napriek súčasným celoplošným opatreniam má stále opodstatnenie.

„Vývoj epidemickej situácie sledujú regionálne úrady verejného zdravotníctva na dennej báze, čo umožňuje analyzovať situáciu v jednotlivých lokalitách. Tento postup úzko súvisí aj so zabezpečením lôžok pre pacientov v nemocniciach, aktívny dialóg a výmena dát medzi jednotlivými regionálnymi úradmi a ministerstvom zdravotníctva je efektívna a v tejto situácii aj potrebná,“ vysvetlila hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

„Následne, aj s prihliadnutím na situáciu v jednotlivých lokalitách, sa prijímajú rozhodnutia a opatrenia na celoštátnej úrovni a verejnosť je transparentne a aktuálne informovaná,“ dodala.

Podľa poslednej aktualizácie mapy rizikových regiónov je situácia zlá. Kým pred týždňom bol na tom najhoršie západ krajiny, kde viac či menej rizikové okresy tvorili súvislý pás, teraz sa takýto pás tiahne celým Slovenskom. Jediným väčším bezrizikovým ostrovom sú okresy na juhu stredného Slovenska a Košice s priľahlým okolím.

(text pokračuje pod grafikou)

Práve na toto porovanie zareagoval v piatok na tlačovej besede aj minister zdravotníctva Marek Krajčí.

„COVID semafor prestáva dávať zmysel," povzdychol si minister Krajčí a narážal na to, že takýmto tempom budeme mať o chvíľu všetky okresy červené. Zrejme to ale nemyslel tak, že by sa mala okamžite prestať vyhodnocovať epidemiologická situácia v regiónoch. A v podstate to potvrdzujú aj slová hovorkyne rezortu.

„Semafor je aktualizovaný týždenne na základe údajov z regionálnych úradov verejného zdravotníctva a rozboru Inštitútu zdravotníckych analýz ministerstva zdravotníctva. Každý piatok bude informácia o červených, oranžových a zelených regiónoch Slovenska publikovaná na stránke korona.gov.sk,“ uzavrela Eliášová.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.