Hrozí koaličná kríza? Matovič jasne ukázal, kde chce vidieť Sulíka, tvrdí politológ

Odborník odpovedal aj na otázku, kto v tomto konflikte ako prvý prestrelil.

Slovensko sa po „oddychovom“ lete rúti opäť do ťažkých časov. Počty infikovaných stúpajú geometrickým radom, regionálni hygienici sú preťažení a množstvo ľudí začína prepadať zúfalstvu. Pandemická komisia v spolupráci s ústredným krízovým štábom preto cez víkend na rýchlo prijali prísnejšie opatrenia, ktoré by mali zabrániť katastrofe.

Na pozadí vážnych rozhodnutí sa však zasa rozhorel konflikt medzi Igorom Matovičom a Richardom Sulíkom. Dôvodom je opätovné zatváranie vybraných prevádzok, ktoré minister hospodárstva odmietol podporiť a dal to aj svojsky najavo.

V nedeľu predčasne opustil rokovanie ústredného krízového štábu a pred novinármi ho tvrdo skritizoval.

„Sme zásadne proti tomu, aby sa zatvárali reštaurácie. Nevidíme dôvod zatvárať fitnescentrá, divadlá. Veľmi ma prekvapilo, že nikto z odborníkov nemá dáta,“ uviedol minister hospodárstva v nedeľu s tým, že na štábe sa len „tliachalo“.


K téme sa ešte neskôr vrátil na sociálnej sieti.

„Nevieme, koľko ľudí sa nakazilo v reštauráciách či fitnescentrách, a už vôbec nie v divadle. Zatvorenie ich zloží na kolená a dnes na krízovom štábe som zásadne proti takýmto krokom. Áno, chráňme sa, nosme rúška, buďme zodpovední. Ale nezlikvidujme si ekonomiku, toto by už rozdýchala ťažko,“ napísal Sulík na svojom profile.

BEZ ČÍSEL NEZATVÁRAJME! Nevieme, koľko ľudí sa nakazilo v reštauráciách či fitnesscentrách, a už vôbec nie v divadle....

Uverejnil používateľ Richard Sulik Nedeľa 11. októbra 2020

Riadenie štátu cez Facebook

Práve toto konanie veľmi nahnevalo predsedu vlády Igora Matoviča, ktorý najprv napísal status, pod ktorým na seba obaja aktéri ešte reagovali.

NULOVÉ EQ Sú ľudia, ktorí sa aj v mimoriadne ťažkej situácii nevedia správať ako zodpovední politici. A veľmi ma to...

Uverejnil používateľ Igor Matovic Nedeľa 11. októbra 2020

To však bol len slabý odvar toho, čo líder OĽaNO povedal na adresu Richarda Sulíka v nedeľných Televíznych novinách na Markíze.

„Je mi veľmi ľúto, že predseda koaličnej strany v takejto ťažkej situácii takto verejne klame... Čiže je tam 80 ľudí, ktorí nemajú žiadne dáta, hlavne, že on tam strávi jednu hodinu, povie pár bludov, všetci sa pozerali, že o čom rozpráva a vôbec si neuvedomuje katastrofálnu situáciu, v ktorej sa nachádzame, a v takejto situácii sa snaží byť ľúbivý za každú cenu,“ uviedol Igor Matovič.

Predseda vlády tiež povedal, že šéf liberálov môže byť zodpovedný za prípadné obete koronavírusu, keďže jeho vyjadrenia môžu ľudí navádzať na nedodržiavanie opatrení.

Celé vyjadrenie Igora Matoviča si môžete pozrieť vo videu.


Horúce hlavy nevychladli ani cez noc a pred pondelkovým zasadaním vlády sa Igor Matovič ešte tvrdšie obul do svojho koaličného partnera. V strane SaS by podľa neho mali nájsť dôstojnejšieho reprezentanta, ktorý bude túto stranu viesť. Richard Sulík však len stroho reagoval, že raz z predsedníckej stoličky odíde. Viac sa dočítate TU.

Treba ešte dodať, že na stranu Igora Matoviča sa tentoraz nepostavilo len hnutie Sme rodina, ale aj strana Za ľudí.

Matovič medzi riadkami vyslovil Sulíkovi nedôveru

Otázkou je, či bol takýto konflikt vôbec nutný. Podľa odborníka sa mu dalo elegantne vyhnúť.

„Richard Sulík dlho znášal rôzne sarkastické poznámky Igora Matoviča, tentoraz však Sulík naozaj prestrelil. Namiesto argumentovania na krízovom štábe, prípadne na rokovaní vlády, kritizuje protipandemické opatrenia na sociálnych sieťach. Keby bol odišiel a do druhého dňa nezapol svoj mobil, ostalo by to za dverami a zrejme by sa o tom diskutovalo aj na vláde. Pre stabilitu vládnutia je lepšie, ak sa niektoré vyjadrenia vyslovia inou formou,“ myslí si politológ Radoslav Štefančík.

Tvrdé slová však boli vyrieknuté a konflikt tak môže prerásť až do koaličnej krízy. Richard Sulík niečo také nateraz vylučuje.

"Nemôžete z každého názorového rozdielu robiť krízu. Jednoducho uvidíme, ako sa to bude ďalej vyvíjať," odpovedal Sulík na jednu z novinárskych otázok na pondelkovej tlačovej konferecii.

Odborník predsa len načrtol, aké vážne by to mohlo byť.

„Vystupovanie Richarda Sulíka muselo Matoviča skutočne vyviesť z rovnováhy, ak sa k nemu ešte vrátil. Nešlo teda o len chvíľkový rozmar predsedu vlády, ale prakticky o vyslovenie nedôvery svojmu ministrovi. V ľudskej reči to znamená, že Matovič nedôveruje Sulíkovi a jediné možné riešenie vidí v jeho návrate do parlamentu,“ doplnil Štefančík.

Toto tvrdenia podporujú aj slová samotného Igora Matoviča, ktoré vyhlásil na podvečernej tlačovej konferencii, kde ostro kritizoval práve Richarda Sulíka.

Na otázku, či teda navrhne odvolanie ministra hospodárstva, povedal, že ho na to nebude nabádať. Ak sa ale krivka nezlomí, verí, že si Richard Sulík bude spytovať svedomie. "Ak sa to takto vyvinie, budem očakávať, že vládu dobrovoľne opustí," vyhlásil Matovič.

Veľkonočný konflikt

Nejde o prvý konflikt, ktorý sa počas vládnutia medzi koaličnými lídrami rozhorel. Už počas prvej vlny sa nevedeli zhodnúť na niektorých opatreniach. Najvypuklejšie to bolo počas Veľkej noci, kedy sa zaviedli kontroly na hraniciach okresov a na určitých úsekoch vznikali obrovské kolóny.

Z BOJA PROTI KORONE SME SPRAVILI FETIŠ Kvôli 800 mŕtvym na chrípku ročne si ekonomiku nelikvidujeme. Kvôli 500 nakazeným na koronu áno. Po celom Slovensku sa tvoria kilometrové zápchy na inak poloprázdnych diaľniciach. Zavreli sme desaťtisíce malých obchodov a vláda nie je v stave im ani len prispieť na nájomné. Bohužiaľ, hodiny argumentovania na vláde a koaličnej rade nepomohli. Toto je šialené a musí to skončiť. Premiérovi sa žiaľ neviem dovolať. Ospravedlňujem sa občanom, ktorí na ceste do roboty (čo sme ani len nezakazali), stoja hodiny v zápche.

Uverejnil používateľ Richard Sulik Streda 8. apríla 2020

Aj vtedy Richard Sulík skritizoval toto opatrenie, za čo mu Igor Matovič venoval niekoľko štipľavých statusov na sociálnej sieti. Neskôr si mali všetko vyrozprávať, aby podobným excesom predchádzali. Zjavne im to vydržalo len pár mesiacov.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti