Minister obrany: Situácia sa tak zhoršuje, že dnes platí testovanie, no zajtra možno uzatvoríme krajinu

Jaroslav Naď počas rozhovoru.
Zdroj: TVNOVINY.sk/ Martin Lachkovič

Situácia sa môže zmeniť aj za pár hodín.

Slovensko čaká celoplošné testovanie, teda aspoň nateraz platí tento stav. Všetko sa totiž môže zmeniť aj za niekoľko hodín, lebo epidemiologická situácia sa vraj výrazne zhoršuje. Preto je podľa ministra obrany Jaroslava Naďa v poriadku, že v jeden deň kompetentní povedia, že bude celoplošné testovanie a na druhý vyhlásia, že je v hre aj lockdown.

(Rozhovor vznikol v stredu podvečer, tesne pred začiatkom Pandemickej komisie SR, pozn. red.)

Začnem najnovšou informáciou. Predseda vlády Igor Matovič pripustil, že celoplošné testovanie sa zruší a v hre je uzatvorenie krajiny. O všetkom majú však rozhodnúť na Pandemickej komisii epidemiológovia. Rátate teda na ministerstve aj s možnosťou, že všetko padne?

V tejto situácii musíme rátať so všetkým. Ale platí to, že sa pripravujeme ako na pilotné testovanie, tak na celonárodné testovanie. My urobíme všetko preto, aby sme ho zabezpečili. Keď padne rozhodnutie, ktoré primárne prichádza od hlavného hygienika, že odporúča lockdown, tak testovanie bude zrušené. Ja však verím, že na Pandemickej komisii prejde, že pretestovanie je lepšia cesta ako celkové uzatvorenie. Pretože ak ľudia prídu vo veľkom počte, tak sa, podľa mňa, môžeme lockdownu vyhnúť.

Už len pripustenie myšlienky tesne pred testovaním, že napokon nebude, opäť prináša do celého procesu pochybnosti. Nedalo sa tomu predísť?

Ako tomu človek predíde, keď realita je taká, že v niektorých regiónoch Slovenska a nie je ich málo a zďaleka to nie je len Orava a Bardejov, máme už oveľa horšie čísla, ako sú napríklad v niektorých častiach Českej republiky, kde je lockdown alebo dvakrát horšie čísla, ako sú v Írsku, kde je už tiež lockdown. Ideme presne podľa toho, čo odznelo na Pandemickej komisii pred dvomi týždňami. A to je, že dnes máme asi 550 ľudí v nemocnici a o štyri týždne ich budeme mať päťtisíc.

Situácia sa zo dňa na deň tak zhoršuje, že je v poriadku, keď jeden deň povieme, že bude testovanie a na druhý deň pokojne povieme, že bude lockdown?

Áno, tak výrazne sa zhoršuje. Hlavný hygienik na túto situáciu upozorňuje veľmi intenzívne a už niekoľko dní po sebe. Dnes sme mali na vláde možnosť počuť aj ministra zdravotníctva, ktorý hovoril aj o konkrétnych prípadoch z nemocníc a ministra vnútra, ktorý komunikoval s kolegom z Česka, kde musia riešiť spaľovanie mŕtvych.

Zdroj: TVNOVINY.sk/ Martin Lachkovič

Uzavretiu krajiny sa chcem vyhnúť, ale rozhodnú o tom odborníci

Vieme aspoň povedať, kde je tá hranica, kedy má celoplošné testovanie ešte zmysel a kedy je už potrebný lockdown?

Dobrá otázka, ale mala by smerovať na hlavného hygienika a nie na mňa, ktorý je zodpovedný za organizáciu testovania. Sám prídem večer na Pandemickú komisiu a budem sa pýtať a počúvať, aké sú vlastne očakávania. Diskusia na vláde bola jednotná, že toto testovanie by nás mohlo uchrániť pred lockdownom. V tomto momente sa naňho pripravujeme a verím, že bude, ale ak príde k inému rozhodnutiu, tak ho budem musieť akceptovať.

Vráťme sa teraz k samotnému testovaniu, keďže stále platí, že sa uskutoční. Už ste sa na vláde dohodli, či ľudia, ktorí sa nezúčastnia na testovaní, budú musieť byť v povinnej domácej desaťdňovej karanténe?

Na vláde sme sa zhodli, aby bolo testovanie dobrovoľné a aby bolo čo najväčšie. A odpoveď na vašu otázku bude do veľkej miery závisieť od toho, čo dnes bude prediskutované na Pandemickej komisii. Ak hlavný hygienik povie, že to nedokáže ďalej udržať a musíme pristúpiť k uzatvárania regiónov alebo celého Slovenska, tak v tom prípade to už nebude na tom, čo si želá vláda, ale aké možnosti urči hlavný hygienik. Ak aj bude vyhlásená celoštátna karanténa, a teda budeme veľmi obmedzení na pohybe, tak to môžeme využiť a môžeme ľudí vyzvať na testovanie.

Takže v rámci lockdownu by sa dalo ešte spraviť aj celoplošné testovanie?

Áno, ak to umožní hygienik, resp. ak to odporučí Pandemická komisia. Toto sú už naozaj veľmi citlivé záležitosti, o ktorých sa veľmi ťažko hovorí, keďže sa rozprávame pred jej zasadnutím.

Povedzme si aspoň, na ktorú stranu je mienka kompetentných naklonená. Lebo sú necelé dva dni do pilotného testovania a niekoľko dní do veľkého testovania a ľudia nevedia, či v prípade, že sa na ňom nezúčastnia, budú musieť byť povinne desať dní doma.

Na vláde je jednota, aby sa všetci ľudia išli otestovať a v tom, aby každé jej rozhodnutie bolo v súlade so zákonmi. No táto otázka sa odsunula po dátach, ktoré dostal na konci rokovania vlády minister zdravotníctva, tak to bolo zlomové a teraz čakáme, čo povie na komisii hlavný hygienik.

Aby sme to uzavreli, tak je aj táto možnosť v hre, ale ešte do konečného rozhodnutia môže vstúpiť veľa premenných?

Áno, preto sa na to dá len veľmi ťažko odpovedať.

Zdroj: TVNOVINY.sk/ Martin Lachkovič

Príďte na obe testovania, vtedy je väčšia šanca, že zachytíme vírus

V stredu ráno zverejnilo ministerstvo manuál krok po kroku, ako bude testovanie vyzerať. Stále nevieme, aký bude časový harmonogram, aby sa predišlo zhlukovaniu ľudí na jednom mieste.

Ministerstvo dá odporúčanie. Budeme sa to snažiť zovšeobecniť, aby to bolo aplikovateľné pre celé Slovensko. Pri odberových miestach vychádzame z volebných okrskov. Akurát zo šesťtisíc volebných okrskov sme urobili päťtisíc odberových miest. Nedá sa porovnávať Petržalka, ktorá má v niektorom okrsku tritisíc ľudí, kde bude niekoľko odberových tímov s obcou, ktorá má dvesto ľudí. Tam nemá význam, aby sme tam boli tri dni a hovorili im, aby išli podľa abecedy. Vo veľkých okrskoch to význam má. Zároveň keď niekto pracuje v piatok predpoludním a podľa priezviska mu vychádza, aby prišiel na test v piatok o 10.00 h, tak sa nič nestane, ak príde v piatok poobede.

Aké bude to odporúčanie?

Bude to vychádzať z abecedy a v niektorých obciach podľa ulíc. Vždy to bude po dohode so samosprávou a starostom. Závisí to aj od ich pomerov a zvyklostí. Sú obce, ktoré majú 60 percent obyvateľov s tým istým priezviskom.

Takže jednoducho si to môžeme predstaviť tak, že priezviská na A až C pôjdu o 9.00 h a tak ďalej?

Áno.

Zároveň samospráva bude mať možnosť do toho zasiahnuť a nastaviť si systém, ktorý bude pre nich rýchlejší a lepší?

Presne tak. Zároveň budeme monitorovať situáciu a budeme mať k dispozícii mobilné tímy. To znamená, že ak by niekde prišlo viac ľudí naraz, pošleme tam extra mobilný odberový tím. Cez miestny alebo obecný rozhlas budeme informovať, že teraz je tam viac ľudí, tak odporúčame, aby najbližšiu hodinu prišlo menej, aby sme to stabilizovali. Zároveň budeme mať k dispozícii vojakov, policajtov a dobrovoľníkov, ktorí budú na mieste kontrolovať odstupy ľudí. Budú tam, samozrejme, dezinfekčné prostriedky.

Ja ako občan budem už vo štvrtok večer vedieť, že v ktorý deň a čas mám prísť podľa zoznamu?

Áno, verím, že to bude takýmto spôsobom fungovať. V pilotnom projekte to vyskúšame. Občania by mali vedieť, na ktorom mieste a kedy majú prísť. Avšak na Orave a v Bardejove nie sú také veľké okrsky. Bardejov aj Dolný Kubín majú oproti Petržalke či Ružinovu menšie okrsky.

V manuáli píšete, že odporúčate ísť na obe testovania. Prečo?

Fáza ochorenia má nižší stupeň infekčnosti a vyšší stupeň a potom zase nižší. Môže sa stať, že zachytíme človeka s nižším stupňom infekčnosti a test to nezachytí. Druhý test by to už zachytiť mal. Keď urobíme dva testy, zvýšime pravdepodobnosť, že zachytíme viac ľudí.

Obe sú dobrovoľné a je iba na mne, či sa zúčastním len na jednom alebo oboch?

Áno, vždy je to dobrovoľné.

Zdroj: TVNOVINY.sk/ Martin Lachkovič

Niektoré samosprávy nechcú spolupracovať, starostovia veria, že budeme brať DNA

Pôvodne sa plánovalo testovať len cez víkend, nakoniec ste to rozšírili aj na piatok. Nebude problém s tým, že v piatok budú ľudia v práci?

Tí, ktorí pracujú, môžu prísť v sobotu.

To však môže kolidovať s tými, ktorí sú na zozname v sobotu…

Harmonogram bude rovnaký každý deň. Niekto môže prísť cez víkend, niekto cez pracovný deň. Na jeden odberový tím dokážeme otestovať 300 až 350 ľudí za deň. Niektoré okrsky majú aj tritisíc ľudí. Preto sme to nakoniec nechceli dať len na dva dni, lebo by sa tam hromadili ľudia. V piatok môžu prísť skôr dôchodcovia, nezamestnaní či tí, ktorí pracujú z domu a môžu si odbehnúť.

Takže môžem ísť v piatok, sobotu, nedeľu, v ten čas, ktorý bude v harmonograme vyčlenený pre moje priezvisko.

Áno.

Pozrime sa na samosprávy. Jeden starosta z Oravy mi povedal, že vo všetkom je obrovský chaos a prípravu na testovanie kritizoval aj primátor Miroslav Kollár zo Za ľudí, ktorý povedal, že ho ešte nikto nekontaktoval a má asi 50 otázok, na ktoré mu nikto neodpovedal. Sú samosprávy dostatočne informované a zvládnu to?

Novinárka Zuzana Hanzelová mi dala presne za príklad Miroslava Kollára a ja som jej povedal, že som s ním hovoril. Písali sme si včera aj predvčerom, čiže ešte predtým, než zverejnil ten status. Platí, že od pondelka veľmi intenzívne komunikujeme so ZMOS-om, ktorý má 8500 emailových adries, ktorým posiela informácie. Komunikovali sme s Úniou miest Slovenska. Oni nám dali 38 otázok, z ktorých sme zodpovedali 32 v prvom momente. Kým sme stihli odpovedať na zvyšných šesť, poslali nám ďalších 30. To sú možno tie otázky, ktoré dal aj Miro. Keby nám ich poslali naraz, tak by mali aj odpovede naraz. Takže to nie je úplne fér. Navyše Miro je z Hlohovca, ktorý bude testovaný až budúci týždeň. Teraz sa musíme sústrediť na Oravu. Niekedy mi to pripadá tak, že predstavitelia samospráv chcú byť zaujímavejší, ako je reálny problém. Problém máme skôr v tých samosprávach, ktoré s nami nechcú spolupracovať a veria v konšpiračné teórie, najmä v malých obciach na východnom Slovensku. Niektorí nás úplne odmietajú, lebo si myslia, že im ideme brať DNA.

Z akých strán sú títo starostovia?

Buď harabinovci alebo kotlebovci. Veria bludom, a tak sa k tomu aj stavajú. Preto je dôležité, aby aj opozičné normálne fungujúce strany vyzývali ľudí, aby sa prišli pretestovať a vyzývali aj predstaviteľov samospráv, aby nám vyšli v ústrety, pretože ide o dobrú vec. Ak sa dokážeme zjednotiť, výrazne to pomôže. Oveľa viac, ako keď niekto vyslovene neférovo informuje o veciach, ktoré navyše ani nie sú pravdou.

Keď vám vyčíta nepripravenosť koaličný poslanec, čo potom primátori a starostovia z opozičných strán?

Preto je nefér, keď to robia, lebo to tak nie je. Počul som aj vyplakávanie, napríklad v Petržalke, že potrebujú zohnať dobrovoľníkov. Pri všetkej úcte, máme stanovený osemčlenný štandardný tím a ten je zabezpečený. My chceme od samosprávy, aby zabezpečili dvoch ľudí na administratívu, ktorí budú platení. Myslím, že dostanú 50 eur na deň. Ak zabezpečia dobrovoľníkov navyše, tak je to super. Boli sme kontaktovaní Slovenským červeným krížom, dobrovoľnými hasičmi, alebo aj Globsec nám ponúkol celý svoj organizačný tím na výpomoc zadarmo. To sú vzdelaní ľudia ochotní pomáhať. Ako starosta či primátor by som rozmýšľal, kde môžem nájsť dobrovoľníkov. Dobrovoľní hasiči sú skoro v každom meste. Tí ľudia to budú robiť radi. Namiesto vyplakávania na sociálnych sieťach by si mali preto robiť svoju robotu. Keď tých dobrovoľníkov nezoženú, tak sa nič nedeje, nemusia strašiť, že potrebujú stovky dobrovoľníkov.

Zdroj: TVNOVINY.sk/ Martin Lachkovič

Účasť nad 50 percent nebude neúspech

Dozvieme sa výsledky testov z pilotného víkendu ešte pred celoplošným testovaním?

Jasné. Tie výsledky predsa budeme vedieť veľmi rýchlo. Ľudia sa dozvedia svoje výsledky v podstate 15 až 20 minút po pretestovaní v zalepenej obálke na certifikáte, ktorý je nefalšovateľný. Ozbrojené sily potom na konci každého testovacieho dňa odovzdajú výsledky na jedno miesto, odkiaľ pôjdu do Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).

Teda za piatok sa zhromaždia všetky informácie, pôjdu do NCZI a v sobotu ráno by už mohli byť zverejnené alebo sa zverejnia v pondelok za celý víkend?

Myslím si, že sa to budeme robiť priebežne. Bude tam tím, ktorý administratívne podporíme, aby sme tie údaje nahadzovali do systému. Môže to trvať niekoľko dní, kým to bude v NCZI. Ale podstatné je, že výsledok bude hneď vedieť testovaný a podľa toho sa zariadi.

Aké informácie pôjdu von?

Budeme mať počet ľudí, ktorí sa zúčastnili na testovaní a počet pozitívnych a z toho pomer.

Prieskum agentúry AKO pre Hospodárske noviny hovorí, že sa na testovaní skôr zúčastní približne 70 percent ľudí. Prekvapilo vás toto číslo?

Na vláde nás toto číslo prekvapilo pozitívne, pretože je začiatok kampane, ktorá nebude dlhá, ale verím, že v najbližších dňom bude veľmi intenzívna. Napriek tomu je to 72 percent ľudí, ktorí sa skôr zúčastnia, čo je fajn.

Čo hovoria odborníci?

Že ideálna účasť by bola nad 80 až 90 percent.

Aká hranica bude pre vás znamenať, že to bolo úspešné?

Keď to bude nad 50 percent, tak to nebude neúspech.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.