O troch pozitívnych menej a nemuseli znova testovať. Vláda má zlé čísla, tvrdí primátor Gelnice

Testovanie v bratislavskej Dúbravke.
Zdroj: TVNOVINY.sk

Podľa primátora Dušana Tomaška im „uškodili" ľudia z Košíc a Prešova, ktorým sa nechcelo stáť v radoch.

0,71. Číslo, ktoré veľmi tesne posunulo okres Gelnica do druhého kola celoplošného testovania. Primátor okresného mesta však tvrdí, že majú iné čísla. Vraj dvanásti pozitívni boli zo susedných okresov, keďže sa im nechcelo stáť v radoch.

„Podľa armády sme mali v okrese 131 pozitívnych, lenže do okolitých samospráv v okrese prišli aj ľudia z Košíc či z Prešova, ktorým sa nechcelo stáť v radoch a boli pozitívni. Keď som si potom prešiel všetkých pozitívnych, tak dvanásti nemali u nás trvalé bydlisko. Keby bolo o troch ľudí menej, tak u nás už druhé kolo nemusí byť," povedal nám primátor Gelnice Dušan Tomaško.

TIP: Druhé kolo testovania sa nebude konať v 25 okresoch a ani v Bratislave a Košiciach. Tu je zoznam

Ministerstvo obrany podľa hovorkyne Martiny Kovaľ Kakaščíkovej nedisponuje informáciami, odkiaľ môžu mať samosprávy iné údaje o výsledkoch celoplošného testovania na ochorenie COVID-19, akými disponuje samotné ministerstvo.

"Údaje, ktoré sme my uverejnili, vychádzajú z hlásení jednotlivých regionálnych veliteľstiev a sú zadávané za okresy a nie za konkrétne mestá a obce," reagovala na sitáciu Kovaľ Kakaščíková.

Prečo 0,7?

Napriem tomu toto primátor Gelnice nevníma ako problém, naopak veľmi radi otestovali aj cezpoľných. Skôr zdôraznil, že vôbec nerozumie, ako vláda dospela 0,7-percetnému podielu.

„My budeme robiť tak, ako nám povie vláda. Len mi príde to číslo ako chaotické rozhodnutie. Odborníci totiž odporúčali hodnotu 1,5. No potom som počul na tlačovke ministra obrany, ktorý loboval za Košice, aby už v druhom kole nemuseli byť a oni mali 0,69. Tak či to nebolo také rozhodnutie, „tak dajme 0,7"," zamyslel sa Tomaško.


Je pravdou, že konzílium odborníkov v pondelok deklarovalo stanovisko, že neodporúča už druhé kolo celoplošného testovania. Vláda by sa totiž mala skôr zamerať na okresy, kde sa pri prvom kole potvrdila najvyššia pozitivita, teda 1,5 percenta a vyššie. Téme sme sa viac venovali TU .

Po večernom ústrednom krízovom štábe predseda vlády Igor Matovič prišiel s tým, že hraničná hodnota nebude infekčnosť na úrovni 1,5 ale 0,7 percenta.

„Ak by sme išli podľa konzília, tak by sme nevyužili potenciál celoplošného testovania a podľa nášho názoru by sme sa v takom prípade nevyhli lockdownu, čo by spôsobilo obrovské ekonomické škody," vysvetlil Igor Matovič v pondelkových Televíznych novinách , no nespresnil, na základe čoho prišli na spomínaný podiel pozitívnych.

Podľa kľúča vlády tak nebude testovanie v 25 okresoch plus v Bratislave a Košiciach. Ak by platila hranica určená konzíliom, tak by sa počet okresov, v ktorých by muselo prebehnúť aj druhé kolo, scvrkol zo súčasných 45 okresov len na 19. Zoznam nájdete TU .

Účasť v druhom kole je otázna

Napriek nejasnostiam sa v Gelnici na druhého kolo pripravujú, žiadajú ale preverenie situácie.

„Záleží nám na zdraví našich občanov, preto, ak druhé kolo testovania bude musieť v našom okrese byť, určite zabezpečíme jeho hladký priebeh. Považujeme však za nespravodlivé, aby sa u nás muselo uskutočniť, keďže reálne čísla ukazujú, že skutočný podiel pozitívne testovaných ľudí bol nižší než stanovený percentuálny podiel. Žiadame preto kompetentné orgány, aby prehodnotili svoje rozhodnutie," napísalo mesto na svojom Facebooku.

Otázna je aj účasť. Primátor nám totiž potvrdil, že mnoho ľudí sa išlo otestovať, aby mohli nastúpiť do práce. Ak by ho teraz od nich zamestnávateľ nepožadoval, hlavne od tých, ktorí pracujú v Košiciach, tak účasť môže byť výrazne nižšia.

„U nás bola asi 50-percetná účasť v prvom kole. No v druhom neviem, čo mám očakávať. Totižto veľa ľudí išlo, lebo potrebovali certifikát do práce a teraz, keď by ho nepotrebovali, tak neviem, čo sa udeje," uzavrel Tomaško.

BRATISLAVA/GELNICA/Marcel Marcišiak

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.