Modré vlasy, dobré jedlo a pohoda. Marek fotí svoju babku, ktorá na Instagrame očarila tisíce ľudí

Ilustračná snímka.
Zdroj: Instagam/blue.grandma/Marek Pupák

Slovenský fotograf zachytáva spoločné chvíle so svojou starou mamou. Ich úprimný profil plný lásky sleduje množstvo fanúšikov.

Modrá babka. Tento názov v angličtine dostal instagramový profil, ktorý založil slovenský fotograf Marek Pupák. Je o jeho starej mame, ktorej poznávacím znamením je netradičná farba vlasov.

S nápadom založiť profil o živote so svojou babkou sa Marek pohrával už dlhšie. No definitívne rozhodnutie padlo v júni. V tom čase bolo ako-tak po prvej vlne pandémie a ako sám hovorí, mal pocit, že by s babkou mohli prispieť svojou troškou a ľuďom spríjemňovať ťažké obdobie.

„Navyše sociálne siete sú často plné obsahu, ktorý nie je úplne reálny, respektíve ukazuje život len z tej nablýskanej stránky. Ja sám som používateľ, ktorého v tejto spleti účtov a profilov poteší, keď nájde niečo originálne a hlavne autentické,“ hovorí Marek.

Plán odštartovať spoločnú púť na Instagrame odprezentoval talentovaný umelec aj babke. Nápad sa jej páčil. Keďže jej fotky už Marek v minulosti publikoval aj vystavoval, na objektív bola zvyknutá. Stal sa súčasťou ich spoločného času.

„Babku fotím už naozaj dlho. Keď tak počítam, myslím, že presne od roku 2009,“ hovorí Marek, ktorý sa vo svojej tvorbe zameriava najmä na dokumentárnu fotografiu. Za svoje série v kategórii každodenný život v súťaži Slovak Press Photo zvíťazil dvakrát a raz bol jej finalistom.

Zdroj: Instagam/blue.grandma/Marek Pupák

Hlavná motivácia, prečo chcel Marek založiť profil o svojej babke, bola prostá. „Zhmotňovať spoločné chvíľky a uchovať si babku v situáciách, kedy si poviem, že toto je presne ona. Druhá motivácia je, samozrejme, nutnosť dokumentovať jej život, kým je ešte medzi nami. Fotografia je práve v tomto smere jedinečné médium,“ vysvetľuje.

Na profile postupne pribúdali zábery z výletov, pózovanie babky v slnečných okuliaroch či farebnej mikine, ale aj instagramové príbehy kulinárskeho umenia pod názvom „cooking skills“. To, čo bude zverejnené, necháva babka v réžii Mareka. No vždy jej popisy k príspevkom prečíta a je s tým spokojná. „Dokonca mi aj pochváli uloženie slov vo vete, že ona by to tak nedokázala,“ hovorí.

Na profile sa nachádzajú aj fotografie babkiných cenností, medzi ktoré patria napríklad aj vystrihnuté recepty z časopisov. A že sú pre babku naozaj pokladom, niet pochýb.

„Raz, keď si ich triedila, vyhlásila, že to bude naše dedičstvo po nej. Zasmial som sa a povedal: ‚Babka, ale veď to by som musel žiť tri životy, aby som navaril všetko to, čo ty tu máš povystrihované a odložené.‘ Povedala mi, že by bol hriech zahodiť ich, veď to vyrobili ľudia, ktorí mali recepty vyskúšané a overené. Nedá sa s tým nesúhlasiť a treba jej uznať, že má pravdu,“ hovorí Marek.

Telefonát s prezidentkou zvládla ako dáma

Babke zvykne Marek čítať reakcie, pozdravy a prajné komentáre, ktoré jej fanúšikovia posielajú. Veľmi ju to teší a sama nemôže uveriť, že má toľko ľudí záujem o takú, podľa nej, obyčajnú ženu.

Za pár mesiacov si profil „modrej babky“ totiž získal už viac ako 11-tisíc fanúšikov a ich počet každým dňom rastie. „Ona je čistý, skromný a obyčajný človek. Pre ňu čísla followerov nie sú to hlavné. Často sa mi zdá, že práve my, modernejší ľudia, sa za číslami ženieme. Priznám sa, že ani ja som od tohto projektu nečakal taký veľký záujem,“ hovorí fotograf.

To však neznamená, že si s babkou priazeň nevážia, práve naopak. „Čísla v tomto prípade znamenajú pre nás hlavne to, že sa pozitívna energia, ktorú sa snažíme vysielať, ostane k čo najviac ľuďom. A to je, samozrejme, potešujúce,“ dodáva.

Profil plný záberov zo života modrovlasej babky si všimol aj známy portál Bored Panda, ktorý má milióny čitateľov po celom svete. Keď vyšiel článok, Marek ho vytlačil a babke dal prečítať. Túto stránku však nepoznala a po prvej vete sa spýtala, či jej vnuk preloží, čo znamená „Bored Panda“.

Medzi široké publikum sa okrem tohto portálu zaradila aj slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. A to už bol pre babku väčší zážitok.

„Babka ju má veľmi rada a keď som jej povedal, že s ňou budeme mať rozhovor prostredníctvom videocallu, bola veľmi vzrušená. Aj keď mi to zo začiatku nechcela veriť a myslela si, že si ju len doťahujem. Priznám sa, že počas rozhovoru som sa viackrát zamyslel, čo jej asi musí bežať hlavou a že je úžasné vidieť, ako úprimne sa teší a dáva to ako pravá dáma. Verte mi, že mne sa omnoho viac podlamovali kolená ako tejto 85-ročnej pani. Som veľmi hrdý na to, ako to celé zvládla,“ spomína Marek.

Zodpovedná rebelka

Do bežných dní sa celému svetu nabúrala pandémia. Výlety a spoločné aktivity musela aj táto dvojica mnohokrát odložiť bokom. Ako hovorí Marek, nepriaznivú situáciu vnímala babka počas prvej vlny horšie ako počas tej druhej.

„Často bola tvrdohlavá a nechcela si uvedomiť, že nemôže ísť len tak von alebo si nakúpiť. Je vo svojom veku veľmi čiperná a má stále rada pohyb a kontakt s ľuďmi. Navyše chodí aj do kostola, tak brala ťažšie, keď sme ju žiadali, aby vydržala,“ hovorí Marek o novej skúsenosti.

Pripomína však, že nariadenia a obmedzenie stará mama svedomito dodržiava a nehazarduje. No aj tak sa o ňu veľmi bál a v podstate sa bojí stále.

„Mnohí neprajníci písali k rozhovoru s prezidentkou, že sme ovce, že rúška nosíme aj doma. Chcem im preto odkázať, aby mi prepáčili, ale ja zo strachu o babku nosím rúško, keď som u nej a príde mi to úplne prirodzené. Ide mi hlavne o jej zdravie a to by malo byť u všetkých na prvom mieste,“ tvrdí.

Zdroj: Instagram/blue.grandma

Aj vďaka profilu a priaznivým odkazom je tak babka veselšia aj v čase opatrení a obmedzení. No predsa len, jedna dôležitá otázka ešte zodpovedaná nebola. Prečo si babka vlastne zvolila tak netradičnú farbu vlasov, ktorá sa stala aj inšpiráciou na názov profilu?

„Ide o niečo, čo veľa ľudí zaujíma, túto otázku evidujem dokonca už dlhé roky. Odpoveď je však veľmi prostá a možno niekoho sklamem. No babka si svoju hrivu, ako svoje vlasy nazýva, farbí namodro preto, že šedivá farba je podľa nej fádna a nudná. Je to rebelka,“ dodáva Marek.

BRATISLAVA/Rebeka Kosečeková

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.