Boris Kollár exkluzívne: Čoskoro ma pustia z nemocnice, konštrukciu budem mať asi do polovice januára

Youtuber Majlo.
Zdroj: FB/Boris Kollár

Predseda parlamentu a hnutia Sme rodina sa momentálne zotavuje z vážnej dopravnej nehody.

Začiatkom týždňa sa pri Borisovi Kollárovi v nemocnici stretli koaliční lídri. Riešili ďalšie fungovanie koalície, hlavne po tom, ako si na meno nevedeli prísť Igor Matovič a Richard Sulík. Predseda Sme rodina, ktorý sa zotavuje po ťažkej dopravnej nehode, hovorí, že odteraz by už malo byť všetko v poriadku. Navyše prezradil, ako je na tom po zdravotnej stránke a kedy sa vráti do parlamentu. Rozhovor sme robili telefonicky. 

Z vonku to vyzerá tak, že stretnutie koaličných lídrov bolo narýchlo zvolené a muselo ísť o veľmi vážne veci, keď ste sa ho na ňom zúčastnili aj vo vašom stave a nemohol vás niekto zastúpiť.

V aktuálnej politickej situácii rezonovali dve veci. Voľba generálneho prokurátora a šumy okolo vyšpičkovaných vzťahov medzi Igorom Matovičom a Richardom Sulíkom. Ale môžem povedať, že stretnutie prebehlo vo veľmi konštruktívnej atmosfére a vôbec som necítil pnutie medzi Richardom a Igorom. Dohodli sme sa na veľa veciach.

Myslím si, že koalícia nemôže takýmto spôsobom fungovať, aby sme si odkazovali veci cez médiá. Dohodli sme sa aj na fungovaní, aj na mediálnych výstupoch, že keď sme sa mali vyjadrovať k ostatným predsedom koaličných strán, tak sa to najprv preberie na koaličnej rade, až potom sa budú dávať vyjadrenia do médií.

Bolo to veľmi dôležité, aby sme sa všetci stretli. Bolo to na úrovni lídrov a nebolo ma možné zastúpiť.

Už je spor Matovič-Sulík zažehnaný?

Môžem všetkých ubezpečiť, že ich vzťahy sú, nepovedal by som kamarátske, ale korektné a vyvážené. Myslím si, že jeden aj druhý ustúpili.

Zachytil som aj status premiéra, v ktorom sa ospravedlnil za niektoré unáhlené komentáre o Sulíkových výpadoch proti premiérovi. Myslím si, že si jeden aj druhý uvedomili, že toto je cesta do pekla. Lebo ako sa hovorí, cesta do pekla je dláždená tými najlepšími úmyslami. Pochopili to a koalícia sa zase zomkla a ideme ďalej.

Kto inicioval toto stretnutie?

Inicioval som ho ja, ale všeobecne, všetci sme sa dohodli. Máme spoločný čet, kde sme sa dohodli, že sa musíme stretnúť. Ale keďže ja som v nemocnici, tak jediná možnosť, kde sa môžeme stretnúť všetci, je u mňa. Ja sa proste teraz nemôžem zobrať a odísť na úrad vlády alebo do parlamentu.

Mňa prepúšťajú až v pondelok. Myslel som si, že dnes už budem v parlamente, ale lekári mi to vyhovorili, že by to bolo predčasné. Bola to teda jediná možnosť, ako prebrať veľmi dôležité a aktuálne témy vo štvorici.

Povolili vám to v nemocnici?

Áno, ležím v trakte, ktorý je určený pre najvyšších ústavných činiteľov. To bolo vybudované ešte za ministra Kaliňáka. Trakt má vlastnú recepciu a dve miestnosti a je úplne mimo lôžkovej časti. Navyše je tu aj samostatný vchod a toto nie je covidová nemocnica. Všetci prišli cez dvor, výťahom sa rovno dostali ku mne a vôbec neprechádzali cez priestory, ktoré používajú bežní pacienti. Z epidemiologického hľadiska je to úplne v poriadku a okrem toho majú všetci PCR testy, takže je to úplne v poriadku a bezpečné.

Ako dlho stretnutie trvalo?

Myslím, že dve, tri hodiny. Neviem, kedy odchádzali, ale prišli o štvrtej. Takže dve, tri hodiny, áno, určite.

Pozrime sa aj na voľbu generálneho prokurátora. Ako bude Sme rodina postupovať?

Doteraz bola v koalícii dohoda, že máme zelenú kartu. Tým pádom každý v klube si mohol vybrať svojho kandidáta. Niektoré veľké kluby majú možno aj dvoch, troch. Proste sú nejaké skupinky, kde jedni preferujú toho, druhí toho. Cez to všetko si myslím, že možno sa nám stane, že teraz to necháme na voľnobeh, všetkých tých poslancov, nech sa to ukáže, ako to bude vyzerať. Ale to ďalšie kolo by malo byť zodpovedné a mali by sme si povedať vo štvorici, aby sme sa dohodli na jednom mene. Budeme však ešte rokovať.

Favorita mi asi neprezradíte, tak by ste mohli povedať aspoň to, koho určite nepodporíte?

Ani to vám nemôžem povedať. Ale hocikto z tých siedmich kandidátov sa stane generálnym prokurátorom, tak bude dobrý a Slovensko vyhralo.

Aktuálne vyšla správa, že Monika Jankovská sa priznala a vraj je ochotná rozprávať. Čo si o tom myslíte?

Teraz sa bude potiť bývalý premiér Fico a nechajme sa prekvapiť, čo všetko porozpráva.

Rád by som sa spýtal aj na váš stav. Ako sa momentálne cítite?

Mám takú helikonštrukciu, štyri skrutky, mám to privŕtané k hlave, je to trochu diskomfortné. Ale viete, keď si môžete vybrať medzi konštrukciou a žiť, alebo tu už vôbec nebyť, tak o tom nie je žiadna diskusia. Som vďačný tam tomu hore, že ma tu ešte nechal. S touto konštrukciou budem musieť byť asi do polovice januára, ale do parlamentu prídem už ďalší týždeň, minimálne na hlasovania. Budem sa snažiť zdržiavať v kancelárii v takom pokojovom režime a zapojiť sa do procesu.

Lekári vám už povolili od nasledujúceho pondelka pracovať?

Lekári mi určite povedia „choď domov a lieč sa“. Ja som to vyhodnotil tak, že pôjdem do kancelárie a budem sa liečiť tam.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.