Pellegrini urobil nečakaný ťah. Asi to bude obava z NAKA, okomentoval politológ

Strana Hlas mala v sobotu svoj ustanovujúci snem.

Ustanovujúci snem strany. Formalita, ktorú musí absolvovať každá nová politická strana, aby mohla regulárne fungovať. Touto procedúrou si cez víkend prešiel aj Hlas, ktorý už teraz vedie v prieskumoch verejnej mienky.

Predsedom strany sa podľa očakávaní stal Peter Pellegrini a na jeho návrh sa podpredsedníckych funkcií ujali - Denisa Saková, Richard Raši a Erik Tomáš. Prekvapivo mimo hry zostal bývalý minister hospodárstva Peter Žiga. A to aj napriek tomu, že tri ďalšie podpredsednícke stoličky zostali nateraz prázdne.

„S vzhľadom na COVID sme považovali tento snem naozaj len za technický a pracovný, aby sme splnili všetky zákonné náležitosti. A preto som sa rozhodol, že navrhnem len troch kandidátov na podpredsedov spomedzi šiestich, aby som tak na marcový snem ponechal ešte tri voľné stoličky, na ktorých by sme potom radi predstavili aj nových ľudí, s ktorými momentálne diskutujeme,“ vyhlásil po sobotňajšom sneme Peter Pellegrini.

To, prečo novozvolený predseda strany nenavrhol do tejto funkcie aj Petra Žigu, na tlačovej konferencii neodznelo.


Zrejme ide o Jankovskú, strana to odmieta

Odborník tento krok hodnotí ako netradičný, keďže za normálnych okolností by sa bývalý minister určite stal podpredsedom politického subjektu.

„Peter Žiga bol ministrom, ide o známu tvár, ktorú by bola škoda nevyužiť na propagáciu nového subjektu. Tak to býva zvykom v iných stranách, a pokiaľ neexistuje vážny dôvod, malo to byť tak aj v prípade Hlasu. Ibaže, ak by sme sa domnievali, že aj na dvere Petra Žigu môžu niekedy zaklopať chlapci z NAKA. Vrabce na strechách už čosi čvirikajú, len to zatiaľ nemá kto overiť,“ vyhlásil politológ Radoslav Štefančík.

Narážal tak zrejme na medializované informácie, že zadržaná bývalá štátna tajomníčka Monika Jankovská, ktorá začala spolupracovať s políciou, mala prstom ukázať práve na Žigu. Strana však tento úmysel odmieta.

„Peter Žiga sa stal členom predsedníctva strany Hlas-SD a na post podpredsedu strany na zakladajúcom sneme strany, ktorý zvolil len časť orgánov, nekandidoval. Iné súvislosti vylučujeme,“ uviedla hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.


Hlas suverénne vedie

Napriek tomu, že ide o nový politický subjekt, dokázal sa za pár týždňov prepracovať na vrchol preferencií. Momentálne osciluje plus-mínus na hranici 20 percent, čo potvrdil aj najnovší prieskum agentúry Focus pre TV Markíza.

„Beriem to s obrovských rešpektom, nesmierne si to vážim, ale je to pre nás aj obrovský záväzok a je veľmi náročné si udržať takúto dôveru,“ zhodnotil vo všeobecnosti preferencie strany Peter Pellegrini.

Podľa politológa je Hlas až príliš naviazaný na svojho predsedu, preto bude pre stranu extrémne dôležité, aby si vysokú popularitu udržal aj Peter Pellegrini.

„Dôležité bude aj to, či sa Petrovi Pellegrinimu, ako bývalej pravej ruke Roberta Fica, podarí udržať si ďaleko od seba príslušníkov policajného zboru. Hlas je stále len updatovaná verzia Smeru, vedenie Hlasu tvoria bývalí smeráci, ktorí dlhé roky verne stáli po boku Roberta Fica, Roberta Kaliňáka či Pavla Pašku. Teda tých politikov, pri ktorých vyrástli také toxické mená ako Bödör, Kočner, Bašternák či momentálne uväznení bývalí vysokí funkcionári policajného zboru,“ ozrejmil Štefančík.

„Hlasu vyhovuje, že volič na Slovensku rýchlo zabúda, že to zlé expresne rýchlo dokáže vytesniť zo svojej pamäti. Na druhej strane, keď bude Igorovi Matovičovi tiecť do topánok, tak všetky tie kauzy môže opäť voličovi pripomenúť,“ uzavrel politológ.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti