Hlina: Boris Kollár je jeden veľký omyl. Inde by nebol ani podpredsedom poľovníckeho spolku

Vianočný bozk pod imelom
Vianočný bozk pod imelom Zdroj: TASR - Vladimír Benko

Demokracia je veľkorysá, keď dovolí zvoliť takého človeka do tejto funkcie, hovorí v rozhovore bývalý predseda KDH.

Koncom augusta skončil ako predseda KDH po tom, ako hnutie zostalo pred bránami parlamentu. Alojz Hlina dnes intenzívne kritizuje kroky vlády v súvislosti s pandémiou, no takmer vôbec nie je viditeľný pod logom kresťanských demokratov. V rozhovore hovorí, že premiér Igor Matovič žije z konfliktov a keď ich nemá, nudí sa. Detaily o hospitalizácii Borisa Kollára zasa považuje za hanbu.

V rozhovore sa dozviete aj:
Akú platformu pripravuje
Ako hodnotí KDH pod novým vedením
Čo mu najviac prekáža na opatreniach vlády
Čo hovorí na konflikty v koalícii
Prečo organizuje protest proti Borisovi Kollárovi

V poslednom období ste veľmi aktívny na sociálnych sieťach, kde sa vyjadrujete k množstvu tém. Akoby ste nehájili už žiadne stranícke tričko. Stále sa cítite byť súčasťou KDH?

Povedzme to takto, som radovým členom KDH.

Ako sa v hnutí angažujete?

Nijako, pretože o moje angažovanie v KDH nebol záujem. No nevyvraciam, že existuje úvaha o istej „diskusnej konzervatívnej platforme umiernených“. Angažovať sa budem chcieť práve v nej.

Ako si túto platformu máme predstaviť? Je to niečo, čo už existuje?

Ešte sa len bude vytvárať. Môžem povedať toľko, že sa v nej stretnú ľudia z KDH, ale aj ľudia mimo hnutia. Nazval by som to aj takým „think tankom“.

Môžeme z tohto plánu časom očakávať aj novú politickú aktivitu?

Je to v rovine platformy. Ostaňme pri tom.

Ako momentálne hodnotíte KDH na čele s novým predsedom Milanom Majerským? Je podľa vás v rámci opozície dostatočne viditeľné?

Výrazom toho, že by niektoré veci mohli vyzerať inak, je aj spomínaná diskusná platforma. Takto to vidím. A k samotnému hodnoteniu politiky – od snemu, kde bol zvolený nový predseda, ubehli tri mesiace. Odvtedy som po celý čas na činnosti nového predsedu nič nekomentoval a neplánujem to meniť.

Zato otvorene, nahlas a pravidelne v príspevkoch na Facebooku kritizujete kroky vlády v súvislosti s pandémiou. Čo vám najviac prekáža?

Prekáža mi, ak niekto hovorí, že on zmení svet. Vtedy vždy spozorniem. Z viet ako „My Slováci ukážeme celému svetu, ako to máme robiť“ alebo „Budeme mať ďalšie SNP“ mám vždy trocha strach. Jeden z najväčších problémov je, že máme zatvorené školy už ôsmy týždeň, čo je na hanbu.

Myslím si, že v niečom sa nám aj darí, no v mnohom nie. A ľudia by mali chcieť konfrontovať sa so svojimi názormi a kritika je dobrá, pretože leští pravdu ako diamant. Tých kritických názorov je v súčasnosti veľmi veľa. Možno by bolo dobré, ak by ich bolo aj menej, ale najmä Igor Matovič na ne dáva zámienky príliš často.

Nie je to len o tom, že vás irituje Igor Matovič, prípadne Boris Kollár?

Nie som fanúšikom ani jedného z nich, čo je o mne dlhodobo známe. Ľudia však potrebujú asi viac času na to, aby zistili, čo sú zač. Hovoril som to už aj pred krízou. Dnes sa to snažím objektivizovať cez parametre, ktoré nechce nik počuť. A to je objektívna skutočnosť, nič subjektívne.

Školy sú zatvorené ôsmy týždeň, je to hanba

Aké opatrenia navrhujete v boji s pandémiou vy?

Dôležité je uvedomiť si, že my koleso nevymyslíme. Stále razíme teóriu celoplošného testovania, ktorú považujeme za akúsi mantru, no zdá sa, že nefunguje. A toto si treba otvorene priznať. Musíme sa rýchlo vrátiť k niečomu, čo funguje.

Poviem príklad. Keď Íri robili tvrdý lockdown, bolo to v zásade to, čo sme mali aj u nás. Na Slovensku sme pritom stále plávali medzi slovíčkami a jasne sme tento stav nikdy nepomenovali. Raz to bol lockdown, inokedy nie a potom zase áno. A Íri počas svojho tvrdého lockdownu stále chodili do školy. Ich premiér povedal, že deti nemôžu byť ďalšou obeťou korony.

My si musíme predsa niečo postaviť na misku váh. Keď jeden žiak bude mať koronavírus, nemôžeme zatvoriť všetky školy a tešiť sa z toho, ako sme zabránili šíreniu vírusu. Ak by to aspoň prinášalo výsledky, tak nepoviem nič. No my máme aj deti doma a aj zhoršujúcu sa epidémiu.

Takže je podľa vás kľúčové riešiť problémy semaformi.

Semafory nie sú populárne, na červenej sa dlho čaká, ale z druhej strany majú iní voľný priebeh. A o tom to je. Víťazom korony budú Nemci a krajiny, ktoré to robia múdro. Hľadajú ložiská, karantenizujú ich, je to náročné a pracné. Trasovanie si vyžaduje poctivú prácu, sedieť za telefónom, je to jednoducho drina. Samozrejme, pri tom všetkom nesvietia kamery. Mravenčiu prácu niekedy nie je vidieť, no má výsledky. Toto je cesta, nie robiť dvakrát do dňa dvojhodinové tlačovky.

Ako kresťanský demokrat určite citlivo vnímate aj opatrenia v kostoloch. Ste za to, aby fungovali v súčasnom režime? Alebo by ste ich otvorili úplne?

Bol som jeden z prvých, ktorí hovorili, že si na kostoly pri možných rizikách určite dajme pozor a nezatvárajme ich ľahšie ako kaderníctva. Považujem ich za miesto, ktoré ľudia k životu potrebujú. Nikomu nemám za zlé, že niekto ich nepotrebuje, je to úplne normálne. Ale poznám veľa ľudí, aj v mojej rodine, kde je pre nich chrám mimoriadne dôležitý. Boli a sú pripravení uznať nevyhnutnosť zatvoriť ich. No na jednej strane, keď niečo môže fungovať a pri nákupných košíkoch sa tlačia stovky ľudí, asi ťažko budete niekomu vysvetľovať, že do pre nich takého dôležitého chrámu nemôžu ísť. Režim, ktorý je zavedený teraz, je umením kompromisu.

Protest s jablkami

Ľudí mnohokrát viac ako opatrenia vyrušuje komunikácia vládnych predstaviteľov, či už medzi sebou alebo smerom k verejnosti. Ako vnímate spory medzi Igorom Matovičom a Richardom Sulíkom? Predsa len oboch ich dobre poznáte.

Ak chcete schovať nejaký obraz, spravíte iný, väčší, emočnejší, ktorý ho zakryje. Táto taktika sa v politike často používa. Keď sa chyby a prešľapy prekrývajú niečím epickým. Toto som identifikoval v celoplošnom testovaní, ktoré Milan Krajniak nazval SNP. Či je to aj v komunikácii Matoviča so Sulíkom? Áno, čiastočne to súvisí aj s tým, že si ľudia často všímajú samotný konflikt, než to, o čom je. No pri ľuďoch ako Matovič sa tomu ani nečudujem. Je vyhľadávač konfliktov, ktorý ich potrebuje a žije z nich. A keď ich nemá, nudí sa a hľadá niekoho, komu „môže vypáliť“. A zdá sa, že fackovacím panákom je Sulík. Treba obdivovať jeho, nazvime to, božiu trpezlivosť. Otázkou je, dokedy ju bude mať.

Očakávate, že ešte podobné konflikty prídu?

Rozdielne názory v politike vznikajú stále. Dôležité je, ako ich kto vyrieši. Keď ich nebudete riešiť, stávajú sa neriešiteľnými. A v demokratických krajinách v takýto prípadoch existujú mechanizmy, ako to vyriešiť. Neprajem nikomu nič zlé. Mojím prianím je iba to, aby veci fungovali. Odhadujem však, že problémy pribúdať budú. A môžu byť ešte vypätejšie.

Posledné dni ste ostro komentovali aj Borisa Kollára a detaily jeho pobytu v nemocnici, vrátane „schôdze“ lídrov v nemocničnej izbe. Na základe toho usporiadavate symbolický protest, aby líder Sme rodina odišiel z postu predsedu NR SR. Čo si od tejto aktivity sľubujete?

Signál, ktorý vysielame, je jasný. Nechceme sa zmieriť s tým, že niekto ako Kollár je predseda nášho parlamentu. V tomto je demokracia naozaj veľkorysá, keď umožní zvoliť ľudí ako on do najvyšších ústavných funkcií krajiny. Inde by neuspel ani ako podpredseda poľovníckeho zväzu kdesi v tramtárii. A u nás je rovno predsedom parlamentu.

Borisa Kollára považujem za omyl a nikdy som sa netajil tým, že je to celé pre mňa zvrátený príbeh. A to dokázal aj teraz. V čase, keď bol zákaz vychádzania, vyváža svoje priateľky, z nemocnice si spraví ktovie čo. Nechcem byť pejoratívny, no človeku napadne kadečo. Otázkou je, čo s tým – zvyknúť si alebo to odmietnuť akceptovať.

Akú formu teda tento protest bude mať? Zhromažďovať sa je zakázané.

Sme svedkami toho, že ulice preberajú extrémisti a fašisti, čo nie je dobré, lebo ulice patria všetkým. Aj keď kritizujeme niektoré opatrenia, treba ich rešpektovať. Platí to aj pri zákaze zhormažďovania, ktorý podľa mňa nie je správny, ale nebudem ho porušovať.

Snažili sme sa teda nájsť spôsob, aby bola koza celá aj vlk sýty. Prišli sme s virtuálnym protestom, na ktorý pošlú ľudia svojho zástupcu. Najskôr sme mu chceli dať podobu sviečky, no rozmysleli sme si to. Sviečky sú environmentálna záťaž a nemajú ďalšie použitie. Prišli sme preto s nápadom jabĺk. Tie kúpime u slovenských výrobcov, a tým ich podporíme. Budú to teda tri dobré skutky naraz. Podporíme výrobcov, ľudia si zaprotestujú a jablká potom niekomu darujeme. Koľko ľudí na udalosti na Facebooku odklikne, že sa na proteste zúčastní, toľko jabĺk prinesieme vo štvrtok na bratislavské Námestie SNP.

BRATISLAVA/Rebeka Kosečeková

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti