Žilinkovi nechýba odvaha, veci môže posunúť vpred, hodnotí odborníčka

Zuzana Petková tvrdí, že pri voľbe generálneho prokurátora zvíťazili politické dohody. Nič to nemení na fakte, že Maroš Žilinka je kvalitný kandidát.

Poslanci NR SR vo štvrtok večer rozhodli, že budúcim generálnym prokurátorom sa má stať prokurátor Úradu Špeciálnej prokuratúry Maroš Žilinka. Jeho kandidatúru navrhla Slovenská advokátska komora aj poslankyňa Sme rodina Petra Hajšlerová.

Ako hovorí riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková, všetci siedmi kandidáti na generálneho prokurátora boli kvalitní, preto víta aj túto voľbu.

„Trochu ma mrzí, že poslanci nastavili nové pravidlá voľby, ktorých súčasťou bolo niekoľko hodinové ‚grilovanie‘ kandidátov, avšak toto napokon nemalo na samotný výber až taký vplyv a opäť zvíťazili politické dohody,“ približuje.

Ako pozitívum vníma, že ide o odvážneho prokurátora, mafia v minulosti podľa polície pripravovala jeho vraždu. Nie sú známe žiadne jeho profesionálne prešľapy, práve naopak, má za sebou mnoho úspešných prípadov.

Silové posty v rovnakých rukách

Čo sa týka vypočutia ústavnoprávnym výborom, Maroš Žilinka bol pre Petkovú sklamaním, keďže na niektoré otázky neodpovedal presvedčivo.

„Išlo o vysvetľovanie svojej známosti s lobistom Michalom Gučíkom či postoja k politikom Smeru,“ hodnotí riaditeľka Zastavme korupciu. Napriek tomu verí, že bude mať odvahu viesť prokuratúru správnym smerom.

Fakt, že Žilinka bol favoritom Sme rodina, nepovažuje za skutočnosť, ktorá by mohla v koalícii vyvolať spory. Napokon, išlo o dohodu politických strán.

„Všeobecne však môžem povedať, že pre rovnováhu nie je dobré, ak sa silové posty príliš koncentrujú do rúk jednej strany a Sme rodina už má svojho nominanta na čele SIS. Taktiež je to podľa mňa strana, ktorá je spomedzi vládnych kontroverzná z pohľadu transparentnosti a čistoty. Toto by v prípade Maroša Žilinku nemal byť problém, keďže ho považujem za silnú a morálnu osobnosť,“ dodáva.

Ako jediný sa vyhol otázkam novinárov

Na vypočutí všetkých kandidátov na generálneho prokurátora bola aj redaktorka Televíznych novín TV Markíza Gabriela Kajtárová. Pripomína, že práve okolo Maroša Žilinku sa šírilo najviac „klebiet“. Už pred vypočutím sa začalo v kuloároch hovoriť napríklad o tom, ako o svojej kandidatúre diskutoval so stranami Hlas či Smer.

Pripomína, že na post kandidáta ho navrhla koaličná Sme rodina, čo však neznamená, že Žilinka bude automatický jej spojencom. Poslancom totiž posielali otázky rôzne subjekty, mimovládky, ale aj občania, preto bol záber otázok naozaj široký.

„Napríklad, jedna z prvých bola, či sa opil s Jaromírom Čižnárom. Vraj sa mali dohadovať na tom, že ak sa Maroš Žilinka stane jeho nástupcom v kresle generálneho prokurátora, nebude Čižnára stíhať. Maroš Žilinka na tieto otázky veľmi prudko reagoval, ľudsky sa ho dotkli. Povedal, že takmer vôbec nepije a už vôbec nie s Čižnárom. Tvrdil tiež, že keď prichádzajú takéto otázky z prostredia prokuratúry, veľa to svedčí o jej stave. Dostával aj otázky, aké funkcie mu mali ponúkať napríklad Robert Kaliňák či Robert Fico,“ približuje redaktorka Markízy.

Žilinka zdôrazňoval, že žije usporiadaný život a okruh jeho priateľov je veľmi malý. No jedným z nich je aj kontroverzná postava Gučíka. „Poslancov zaujímalo, prečo má človek, ktorý chce byť generálnym prokurátorom, tak problematický kontakt. Žilinka opísal Gučíka ako osobného priateľa, s ktorým nerieši žiadnu politiku a ani dianie na prokuratúre. Na otázku, prečo si vybral do úzkeho kruhu priateľov práve jeho, reagoval, že Michal Gučík má zlý zdravotný stav a ďalej to nechcel neriešiť,“ približuje.

Budúci šéf prokurátorov bol jediným z kandidátov, ktorý sa novinárom po vypočutí úplne vyhol. Klasický brífing po každom vypočutí sa tak v jeho prípade nekonal. „Posielali sme mu odkazy, že ho čakáme. Chceli sme sa pýtať aj na spomínané vzťahy s politikmi, no nevrátil sa k nám. Ako jediného sme sa tak nemohli opýtať vôbec nič,“ uzatvára redaktorka.

BRATISLAVA/Rebeka Kosečeková

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.