Skrátiť letné prázdniny? Gröhling bude mať veľa práce presvedčiť, že je to dobrý nápad

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/AP

Učitelia vidia legislatívny problém. Rodičia zas chcú plánovať dovolenky.

Druhá vlna epidémie koronavírusu zatvorila stredné školy a druhý stupeň základných škôl. Zatiaľ nie je jasné, či sa deti vrátia do škôl ešte pred Vianocami. Igor Matovič chce pripraviť plán, aby sa aspoň časť detí do nich mohla vrátiť už v pondelok (7.12.). Ak sa mu to nepodarí, ďalší termín návratu sa javí 8. január po vianočných prázdninách.

Minister školstva Branislav Gröhling preto už teraz uvažuje, ako nahradiť mesiace domácej výučby a veľký výpadok vedomostí detí. Jedným z jeho nápadov je skrátiť letné prázdniny. Minister vylúčil, že by bol tento návrh schválený a je stále len v teoretickej rovine.

Aby tento návrh prešiel, bude musieť presviedčať veľkú časť spoločnosti. Nadšení nie sú rodičia, ani učitelia. Prekážka môže byť aj v legislatíve, keďže učitelia majú zo zákona upravený počet dovolenkových dní. Navyše by kvôli tomu zaznamenali kúpaliská a prevádzky v cestovnom ruchu prepad tržieb už druhé leto po sebe.

Stačí skrátiť učivo

Mária je matkou syna, ktorý chodí na druhý stupeň základnej školy a rozhodne s návrhom skrátiť prázdniny nesúhlasí. Väčšina rodičov si podľa nej vopred plánuje prázdninový režim v domácnosti. Spoliehajú sa napríklad na staršie deti, že opatria tých mladších. Ak budú musieť chodiť do školy, skríži im to plány. Tak isto si chcú plánovať dovolenky vopred.

Upozorňuje tiež na to, že síce domáca výučba nie je "ono", no aj z domu sa musia deti učiť. Na svojom synovi vidí, že robí projekty a píše testy. Podľa Márie netreba skrátiť prázdniny, ale niečo iné - učivo.

„Teraz vidím, koľko sa deti musia učiť a je tam toho veľa zbytočného. Učitelia by mali učiť len to, čo je naozaj potrebné. Rodičia vidia, že nie je učiteľ ako učiteľ, že nie vždy je chyba v učiteľoch a naopak, že nie vždy má učiteľ pravdu. Roky sa v školstve nič nedialo a táto kríza to konečne vyniesla vo veľkom štýle na svetlo sveta," myslí si Mária.

Treba podľa nej aj motivovať mladých a dobrých učiteľov. „Vedia vôbec kompetentní, že učebnice sú hrozné? Že deti toho majú oveľa viac ako voľakedy, ale predsa vedia menej? Že v učebniciach je učivo a úlohy tak písané, že veľa ráz sa z toho nevie ani dospelý človek vysomáriť? Myslím, že je toho dosť, čo treba v rekordnom čase nejako riešiť, no skrátenie prázdnin to určite neovplyvní," hovorí Mária.

Prečítajte si tiež:

V súčasnej situácii si učitelia nemôžu vopred naplánovať čerpanie dovolenky

S nápadom nesúhlasí ani Vladimír Crmoman, učiteľ a predseda Slovenskej komory učiteľov. Poukazuje na fakt, že hoci sú učitelia doma, tiež pracujú. Vyučujú online a táto forma je ešte náročnejšia, pretože aj príprava im dlhšie trvá. Dôležité je podľa neho si uvedomiť aj fakt, že učitelia nemajú dva mesiace prázdnin počas leta ako žiaci. Zvyčajne musia chodiť do práce dva prvé a posledné týždne prázdnin. Defacto by im tak ostal jeden mesiac voľný. Pedagogický zamestnanci majú pritom zo Zákonníka práce určených 8 týždňov voľna počas roka, ktoré musia vyčerpať.

„Keby sme učili ešte mesiac navyše, tak by sme prakticky nemali žiadne voľno počas leta. To by bolo náročné a myslím si, že aj z právnej stránky diskutabilné. Je dosť možné, že by sa to ani nedalo realizovať," myslí si Crmoman.

Právnička Janka Debrecéniová samotný nápad skrátiť prázdniny ako legislatívny problém nevidí. Háčik je skôr v tom, že riaditelia a učitelia nemôžu v tejto dobe nič plánovať, pretože pravidlá sa neustále menia.

„Učitelia majú zo zákona stanovený počet dovolenkových dní, ktoré si zvyčajne čerpajú v lete, ale zamestnávatelia sa s nimi môžu dohodnúť, že si budú voľno čerpať inokedy. Na to ale riaditelia škôl potrebujú vedieť, ako bude školský rok organizovaný. Súčasná situácia je veľmi chaotická, nepredvídateľná a nikto nevie nič plánovať. Toto je vážny problém," vysvetľuje Debrecéniová.

Vážnejšie podľa nej je, že deťom je upierané právo na vzdelanie a kontakt s rovesníkmi.

„Medzinárodné právo hovorí, že právo na vzdelanie nemôže byť deťom upierané ani počas núdzového stavu. My tu máme množstvo detí, ktoré nemajú vôbec zabezpečené právo na vzdelanie alebo ho majú zabezpečené len vo veľmi neadekvátnej miere a kvalite. Zároveň máme otvorené nákupné centrá, divadlá, kostoly. Z právneho hľadiska to nie je legitímny ani primeraný prístup k riešeniu súčasnej mimoriadnej situácie," dodáva právnička.

Fundraiserka Zuzana Suchová spolu s ďalšími rodičmi spravuje na Facebooku skupinu Zavretá škola, kde si môžu navzájom pomáhať ohľadom úloh, alebo sa vzájomne inšpirovať pri učení s deťmi. Dodáva, že aj pre samotných rodičov je toto náročné obdobie, pretože musia zladiť prácu, vzdelávanie detí a aj oni potrebujú výdych počas leta. Hovorí, že takmer všetci rodičia, s ktorými je v kontakte sú vyčerpaní. Niektorí majú doma dieťa s Aspergerovým syndrómom a doma musia obaja dospelí pracovať a dieťa sa musí učiť.

„Ani jedna z nás by nerušila prázdniny. Rodičia sú vyčerpaní a deti tiež. Je to obrovská mentálna záťaž," dodáva Suchová.

Prečítajte si tiež:

Od letných mesiacov závisí život mnohých prevádzok

Cestovný ruch je jedným z najviac zasiahnutých odvetví počas koronakrízy. V prvej vlne boli hotely a wellness prevádzky úplne zatvorené. V lete prišlo uvoľnenie, ale stratu príjmov podnikatelia nedobehli. Skrátené letné prázdniny môžu ovplyvniť najmä kúpaliská, akvaparky, ale aj hotely, pretože rodiny s deťmi budú mať menej času na rekreáciu a dovolenku.

Podľa predsedu Asociácie kúpalísk, akvaparkov a plavární Gabriela Somogyiho bude mať skrátená letná sezóna katastrofálne dopady na prevádzky.

„Skrátenie letných prázdnin bude mať jednoznačne negatívny dopad na náš sektor, nakoľko pre kúpaliská a akvaparky je letná sezóna alfou a omegou pre dosiahnutie návštevnosti a tržieb. Od letných mesiacov závisí mnohým prevádzkam fungovanie počas celého roka. Pretrvávajúce bezpečnostné opatrenia na začiatku roka a obmedzená alebo skrátená letná sezóna môžu znamenať, že pre mnohé zariadenia bude po katastrofálnom roku 2020 nasledovať ďalšie ťažké obdobie," hovorí Somogyi.

Všetko je otvorené

Situácia so školami zamestnáva vládu a Ústredný krízový štáb posledné týždne. Kým Gröhling už chcel študentov späť v laviciach 7.decembra, proti otváraniu škôl vystúpil minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Premiér Igor Matovič vyhlásil, že Gröhling nepripravil dobrý plán návratu detí do škôl a celý problém berie do vlastných rúk. Do pondelka (7.12.) chce Matovič predstaviť vlastnú víziu, ako by otvorenie škôl malo vyzerať. V hre je plošné testovanie žiakov, učiteľov a rodičov.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.