Prognóza na Vianoce je katastrofická. Za rodinou necestujte vôbec alebo iba s testom

Zhodujú sa odborníci.

Do Vianoc ostávajú vyše dva týždne a vláda zatiaľ nepredstavila plán, ako spomaliť šírenie koronavírusu. Počas sviatkov očakávame vysokú mobilitu a časté rodinné návštevy. Epidemiologička Alexandra Bražinová z Ústavu epidemiológie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského navrhuje plošne testovať ľudí z rizikových regiónov a tých, ktorí boli v kontakte s pozitívnymi.

Podľa epidemiológa Martina Pavelku je prognóza na Vianoce katastrofická a radšej by sme za rodinou nemali tento rok cestovať.

Aká je prognóza epidémie počas vianočných sviatkov?

Martin Pavelka: Úprimne povedané, katastrofická. Aktuálna hodnota reprodukčného čísla je 1,2 - 1,25 pre Slovensko a 1,2 - 1,3 pre Bratislavský kraj. Dáta o mobilite ľudí na Slovensku ukazujú rastúci trend, takže nemáme dôvod nazdávať sa, že reprodukčné číslo bude klesať. Máme otvorené kostoly, ktoré majú perfektný potenciál pre superšírenie. Vianoce sú tiež ideálnym priestorom na superšírenie. Stretáva sa blízka i vzdialená rodina, niektorí precestujú aj polovicu republiky, len aby sa stretli.

Pred Dušičkami sa zaviedol lockdown a nemohlo sa cestovať, dokonca sa zatvorili cintoríny a pomohlo to znížiť mobilitu. Niečo podobné sme zažili aj počas Veľkej noci. Mal by sa podobný zákaz vychádzania zaviesť aj pred Vianocami? Teda najbližšie dni?

Alexandra Bražinová: Ak sa v najbližších dňoch neprijmú opatrenia na razantné zníženie mobility a zhromažďovania ľudí, tak sa situácia bude naďalej zhoršovať. Budú pribúdať hospitalizácie, kolabovať nemocnice a pribúdať úmrtia. Ak k tomu nechceme dospieť, je žiadúce čo najskôr prijať opatrenia podobné, aké boli pred Veľkou nocou.

Martin Pavelka: Mali by sme byť všetci realistami. Vakcína je síce už pred dverami, ale ešte stále bude trvať pár mesiacov, kým budeme všetci zaočkovaní. Ak chceme byť zodpovední jeden voči druhému, tak sa musíme zmieriť s tým, že tento rok budú Vianoce divné a čudné. Odporúčam, aby sme ich strávili sami v rámci spoločnej domácnosti a nenavštevovali sa. Návštevu a zábavu si nechajme až na jar, keď už budeme zaočkovaní. Vtedy si to môžeme dôkladne vykompenzovať.

Začiatkom novembra zaviedla Veľká Británia mesačný lockdown práve s cieľom zlepšiť situáciu na Vianoce, aby sa ľudia mohli bez veľkého stresu pripravovať na sviatky. Nepremrhali sme túto šancu? Nie je už neskoro na akékoľvek opatrenia?

Alexandra Bražinová: Stale platí, že radšej neskoro ako vôbec. Ak ich prijmeme teraz, zvyšujú sa šance na skorší návrat do škôl po Novom roku a uvoľnenie ďalších opatrení, aspoň v okresoch, kde bude priaznivá situácia.

Martin Pavelka: REACT-1 štúdia (link TU), ktorá týždenne testuje zhruba 100-tisíc ľudí, aby zistila lokálne prevalencie, vyhodnotila, že počas mesačného lockdownu klesla prevalencia vo Veľkej Británii o 30 percent. Pre porovnanie, u nás v dôsledku celoplošného testovania sme potlačili prevalenciu až o 70 percent. Celoplošné testovanie je niekoľkonásobne efektívnejší a súčasne aj lacnejší nástroj ako lockdown.

Povedzme, že by sme este stihli plošné testovanie. Čo by malo nasledovať potom? Je vôbec reálne kontrolovať ľudí na cestách, vo vlakoch a obchodoch, či majú negatívne certifikáty?

Alexandra Bražinová: Plošné testovanie má význam len v oblastiach s vysokým výskytoch ochorenia COVID-19. Testovať je vhodnejšie cielene, kontakty ľudí s pozitívnym výsledkom, okolo klastrov prípadov a dôsledne okolo ohnísk. Plošné pravidelné testovanie má ďalej význam vo veľkých prevádzkach, v nemocniciach, domovoch sociálnych služieb a iných komunitách so zvýšeným výskytom ochorenia.

Prečítajte si tiež:

Peter Visolajský v rozhovore pre Denník N načrtol veľmi pesimistickú víziu. Vraj veľa rodín bude mať cez sviatky pohreby, pretože sa roznesie nákaza veľkou mobilitou. Bude to až takéto vážne?

Alexandra Bražinová: Áno, súčasná epidemiologická situácia tomu nasvedčuje, ak neprijmeme urýchlene razantné obmedzenia pohybu ľudí.

Martin Pavelka: Pri reprodukčnom čísle 1,2 až 1,3 a stále rastúcom neočakávam nič iné len katastrofické scenáre.

V týchto dňoch sú nákupné centrá plné, ľudia teda zrejme veľmi výrazne nezmenili svoje nákupné správanie. Je na čase zasiahnuť aj v tejto oblasti?

Alexandra Bražinová: Určite áno, ľudia vo veľkom strácajú ostražitosť. Vidíme, že aj v mnohých okresoch, ktoré boli dlhodobo na tom dobre, začína stúpať počet zachytávaných prípadov.

Martin Pavelka: Toto je zlý prístup hľadenia na vec. Chceme byť západnou krajinou, tak sa musíme začať správať tak, ako je norma vo Švédsku, Dánsku či iných krajinách. Ľudia vedia, že preplnené obchodné domy alebo vianočné trhy v uzavretej Inchebe sú riziko, tak prečo tam chodia? Prečo na Slovákov funguje iba zákon, príkaz a smernica? Prečo nemôžeme konať na základe odborného odporúčania a múdrej rady?

Pozrime sa na konkrétne prípady: Veľa ľudí, ktorí pracujú v Bratislave alebo inom veľkom meste, chce ísť na Vianoce domov na východ, kde sa stretne s rodinou, prípadne strávi vianočné sviatky so starými rodičmi pod jednou strechou. Aké preventívne opatrenia by mali títo ľudia urobiť predtým, než vycestujú domov?

Alexndra Bražinová: Ideálne je dať sa pred cestou otestovať. Aj s negatívnym výsledkom testu treba naďalej počas sviatkov zachovávať opatrnosť, stretávať sa len s úzkym okruhom ľudí. Je potrebné chrániť pred infekciou hlavne najzraniteľnejších, to znamená starších ľudí a ľudí s chronickými ochoreniami. Je potrebné povedať, že tí, čo infekciu COVID-19 prekonali od septembra, sú považovaní za imúnnych, to znamená, že sa nemôžu infikovať, ani preniesť inkfekciu na iných.

Martin Pavelka: Odporúčam dve veci. Ideálne je, aby sme tento rok nikam za rodinou nechodili. Cestujme na jar, keď už budeme zaočkovaní. Ak i napriek tomu musíme, tak odporúčam nasledovné: Antigénový test, minimálny kontakt s ľuďmi najmenej päť dní, opakovať antigénový test. Opakovaním antigénových testov po piatich dňoch vieme preklenúť tzv. slepé okno, čiže obdobie prvých päť dní od začiatku infekcie, počas ktorých nás test nevie odhaliť. Pri PCR testoch je slepé okno tri až štyri dni. Upozorňujem však, že aj tu stále existuje reziduálne riziko, že nás ani dva po sebe nasledujúce testy neodhalia. Je to však lepšia alternatíva ako nič nerobiť a navštíviť našich najzraniteľnejších starých rodičov.

Niektoré firmy organizujú firemné večierky. Mali by ľudia odmietnuť účasť?

Alexandra Bražinová: Organizovať akékoľvek hromadné podujatia je v súčasnej dobe nerozumné a nezodpovedné.

Martin Pavelka: Firemný večierok je niečo úplne nezodpovedné, keďže je tam veľký potenciál na super-šírenie.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.