Prečo COVID opäť naberá na sile? Za najväčší problém považujem správanie ľudí, tvrdí odborníčka

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Podľa slov ministra by sa mohlo zdať, že vstupuje do tretej vlny. Odborníci sú však zdržanlivejší a skôr hovoria o fázach.

Situácia na Slovensku sa výrazne zhoršuje. Opäť stúpajú počty infikovaných, nemocnice hlásia stále viac pacientov s COVID-om a neklesajú ani čísla s úmrtiami. Minister zdravotníctva Marek Krajčí už upozorňuje, že vstupujeme do ďalšej vlny.

„Situácia na Slovensku, čo sa týka počtu pozitívnych, je najlepšia oproti okolitým štátom, ale tá naša krivka má za sebou stabilizovaný vývoj a teraz sa už začína zhoršovať. Vstupujeme tak to ďalšej vlny, ktorá je pred nami," vyhlásil minister zdravotníctva Marek Krajčí v piatok po zasadnutí Pandemickej komisie.

Podľa slov ministra by sa mohlo zdať, že vstupuje do tretej vlny. Odborníci sú však zdržanlivejší a skôr hovoria o fázach.

„Či je to prvá, druhá alebo tretia vlna, sa dá ​jednoznačne potvrdiť až pri retrospektívnej analýze. Teoreticky by to však mohla byť tretia vlna, ale teraz sa dá k tomu len ťažko vyjadriť. Momentálne sme v druhej až tretej fáze v rámci druhej vlny a určite sa musia prijať opatrenia, aby sme zabránili kolapsu zdravotníctva," vysvetlila epidemiologička Henrieta Hudečková.

„Nehovorila by som o tretej vlne, keďže druhá vlna nám zatiaľ výrazne neustúpila. Okrem toho, ak sa riadime počtami infikovaných na základe PCR testovania, je potrebné pripomenúť si, že po celoplošnom antigénovom testovaní výrazne klesol objem PCR testovania. Teraz už zase začína stúpať, ale počty zachytených infikovaných sú ovplyvnené celkovým množstvom vykonaných testov, preto trend v posledných týždňoch treba brať s rezervou," myslí si epidemiologička Alexandra Bražinová.

(text pokračuje pod grafikou)


Uzavretie krajiny je stále reálnejšie

Napriek tomu, v ktorej vlne alebo fáze sa nachádzame, čoraz častejšie sa začína hovoriť o tom, že by vláda mala sprísniť opatrenia alebo rovno zaviesť lockdown. Odborníci zároveň zdôrazňujú, že to treba urobiť čo najskôr.

„Za súčasnej epidemiologickej situácie áno," takto odpovedala Alexandra Bražinová na otázku, či by sme mali zaviesť lockdown.

„Je najvyšší čas sprísniť opatrenia. Keď sa pozriete do nákupných centier, tak to je jedna veľká katastrofa. Síce vám tam odmerajú teplotu, ale nedodržiava sa plocha na jedného človeka. Preto si myslím, že okrem sprísnenia by sa mali opatrenia aj striktne kontrolovať," načrtla ďalší problém Henrieta Hudečková.

Keďže je situácia vážna, sprísnené opatrenia by museli platiť dlhšie obdobie.

„Ak by sa sprísnené opatrenia zaviedli teraz, tak by museli trvať aj niekoľko týždňov, aby sa situácia začala zlepšovať," doplnila Hudečková.

Uzavretie krajiny a ešte počas vianočných sviatkov je pre vládnych politikov z pohľadu popularity nočnou morou. Postupne sa však aj z radov koalície začínajú ozývať hlasy, že by to vláda mala predsa len spraviť. Túto možnosť už začína pripúšťať aj ministerstvo zdravotníctva.

„Lockdown je stále jednou z možností, ktorú bude musieť Slovensko akceptovať. To, či by k nemu malo dôjsť pred Vianocami, prípadne po nich, je otázkou dohody. Ja si však myslím, že keď by už mal byť, tak v čase, keď nás to ekonomicky najmenej poškodí," uviedol Krajčí.

Ľudia prestávajú rešpektovať nariadenia

Z epidemiologického hľadiska je však najväčší problém to, že ľudia prestávajú rešpektovať už aj súčasné opatrenia. Navyše, po celoplošnom testovaní prepadli mylnému pocitu, že už im nič nehrozí.

„Celoplošné testovanie bolo podľa mňa úspešné, lebo sme výrazne znížili počet infikovaných. No ľudia odrazu dostali do rúk negatívny výsledok a zrejme si povedali, že odteraz si už môžu robiť, čo chcú," upozornila Hudečková.

„Teraz nastala podobná situácia ako v auguste a v septembri, keď ľudia prestávali dodržiavať opatrenia. Toto považujem za najväčší problém," doplnila.

A narastajúca neochota dodržiavať opatrenia sa prejavuje aj v nemocniciach. Tie už teraz bijú na poplach a pritom to najhoršie majú zrejme ešte len pred sebou.

„Smerodajný ukazovateľ sú počty hospitalizácií, keďže tie ukazujú dopad šírenia ochorenia v populácii. Tie od septembra narastajú a je predpoklad, že do konca roka ešte stále budú. Je to spôsobené okrem iného tým, že sa ľudia hromadne rozbehli po obchodoch a preplnené interiéry sú ideálne prostredie na šírenie infekcie," ozrejmila Bražinová.


Ako prežiť Vianoce s rodinou a v zdraví?

Otázkou je, ako za takýchto okolností prežiť Vianoce s rodinou tak, aby sa nikto nenakazil. Podľa odborníčky nemôžeme nič nenechať na náhodu.

„Ak niekto, kto žije alebo sa pravidelne stretáva s rodinou, tak v takomto prípade je riziko nákazy nižšie. Ak ale niekto pricestuje z iného okresu alebo zahraničia, určite treba ísť na testy, a to jedna aj druhá strana. Ľudia si takýmto spôsobom vytvoria tzv. rodinnú bublinu, v ktorej si budú istí, že sa nenakazia," uzavrela Hudečková.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti