Jeden príbeh za mnohé. Takto pandémia ničí slovenský gastropriemysel

Večer moderného tanca s tanečnou megastar Vladimirom Malakhovom.
Zdroj: TASR/TVNOVINY.sk

Prázdnych priestorov po prevádzkach pribúda.

Gastro patrí medzi odvetvia, ktoré počas „koronakrízy“ krvácajú najviac. Niektorých podnikateľov zasiahla natoľko, že museli svoje podniky zatvoriť. Medzi nimi je aj pani Milena Schmiedt, ktorá prevádzkovala kaviareň v malom meste Medzev pri Košiciach.

Definitívnemu zatvoreniu predchádzali náročné mesiace. Prvýkrát musela svoj podnik zatvoriť počas celoplošných opatrení v marci. Cez letné mesiace, keď bola krajina v lepšej epidemiologickej situácii, kaviareň síce otvorila, no návštevnosť sa nedala porovnať s bežným letom.

Prepúšťať personál nebolo nutné, pretože v kaviarni pracovala okrem Mileny iba jej dcéra, ktorá si časom našla inú prácu. O tom, v akom stave sa prevádzka ocitla, svedčí aj fakt, že naposledy objednávali tovar na jar. Po celý čas si majiteľka vystačila s tým, čo mala v sklade.

Milena chcela podnikanie zachrániť, a tak sa rozhodla obrátiť na štát. „Žiadali sme dotácie, no nedostali sme ani jeden cent. Stále bol nejaký problém. Raz úradom prekážalo, že sme právnická a nie fyzická osoba, inokedy, že sme zriadením eseročka. Stále sme počúvali nejaké dôvody, prečo nám nemôžu nič vyplatiť. V tejto druhej vlne je to rovnako. Je to pre nás už likvidačné, po druhej vlne už nemáme šancu opäť sa rozbehnúť. V skratke – žiadny príjem, žiadna snaha, že sa niekto postaví za podnikateľov. Nič,“ hovorí.

Prečítajte si tiež:

Kaviareň v Medzeve musela Milena, ktorá je na invalidnom dôchodku, napokon nadobro zatvoriť v polovici októbra. Zariadenie podniku sa jej podarilo predať. Aspoň vďaka tomu mala podľa vlastných slov z čoho žiť.

Po tom, ako kaviareň ukončila svoju činnosť, zostal priestor v Medzeve prázdny. „Prenajímateľovi nedokáže uhradiť ani účty za elektrinu, lebo nie je z čoho,“ hovorí bývalá majiteľka.

Viac priestorov, menšie nájomné

Aj príbeh Mileny Schmiedt je jedným z príkladov ďalšieho odtieňa krízy v gastro priemysle – stále viac prázdnych priestorov po podnikoch, ktoré skrachovali.

Ako približuje prezident Národnej asociácia realitných kancelárií Slovenska (NARKS) Ján Palenčár, ponuka nájmov komerčných priestorov, vrátane zariadených gastro prevádzok, sa na Slovensku zvýšila už po prvej vlne „koronakrízy“. Túto situáciu odborníci jednoznačne pripisujú negatívnym ekonomickým dopadom.

Zmeny sú najviac viditeľné v regiónoch s rozvinutým cestovným ruchom, kde je rozšírené gastro a zábavný priemysel. Najviac ponúkaných priestorov je podľa Palenčára v Bratislave a Košiciach.

Napriek tomu, že kríza stále pretrváva, podnikatelia javia o prenájom niektorých priestorov záujem, nezostávajú tak úplne nepovšimnuté. Je to však menej ako v predpandemických časoch a mnohí sú opatrnejší už pri štarte.

„Klienti – nájomcovia žiadajú pri uzatváraní nových nájomných zmlúv mechanizmy, ktoré ich budú chrániť v prípade obmedzení v podnikaní zo strany štátu. Mnohé reťazce naďalej aktívne riešia nové priestory, hoci sú pri dohadovaní podmienok nájmu opatrnejšie,“ dodáva.

Ohrozené sú aj obchodíky pre turistov

Dopad krízy sa na Slovensku odrazil aj vo výške prenájmov komerčných priestorov. Podľa Palenčára sa znížili v priemere o 15 až 20 percent. „Prispel k tomu znížený dopyt a neistota na strane záujemcov ako aj obava, aký vplyv na retailové prevádzky budú mať vládne protipandemické opatrenia,“ vysvetľuje.

S nižšími cenami nájmov na istú dobu s istotou ráta aj realitný maklér Tomáš Dodoš, ktorý je aktívny najmä v Nitre a okolí. Veľký počet nových ponúk po gastro prevádzkach zatiaľ neevidujú. „Ale očakávame ich po novom roku,“ dodáva pohľad na situáciu v krajskom meste.

Zdroj: AP Photo/Luca Bruno

Viac ponúk na prenájom po uvoľnených gastro prevádzkach eviduje aj známa bratislavská realitná kancelária, ktorá sa venuje najmä realitám v Starom Meste. Konateľ Marián Tomko hovorí, že nateraz nejde v ich ponuke o dramatický nárast.

No okrem tejto oblasti už o pár mesiacov očakáva aj uvoľnenie iných typov priestorov. „Máme spätnú väzbu od klientov práve v Starom Meste, že letná sezóna bola z hľadiska návštevnosti zahraničných turistov slabá a to sa dotklo ako gastra, tak aj majiteľov obchodov so suvenírmi, drobným tovarom určeným práve pre výletníkov,“ hovorí Tomko.

Realitní agenti očakávajú, že sa uvoľnia aj priestory po týchto malých obchodoch, pretože ich majitelia krízu finančne nezvládnu. Bude to viesť pravdepodobne k ďalšiemu poklesu cien nájmov.

„Na druhej strane sa však prenajímatelia právom obávajú aj toho, že vôbec nájsť si nových nájomcov nebude jednoduché, lebo s podnikaním po všeobecnej ekonomickej kríze začína len málokto,“ dodáva Tomko.

BRATISLAVA/Rebeka Kosečeková

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.