Nebezpečné sú lyžovačky aj rodinné bubliny. Pozrite si, ako odborník hodnotí nové opatrenia

Epidemiológ varuje pred návštevami aj pobytmi na svahu.

Vláda v stredu prijala nové, prísnejšie protipandemické opatrenia, ktoré budú na Slovensku platiť najbližšie týždne vrátane vianočných sviatkov. Už od tejto soboty (19. decembra) začne platiť zákaz vychádzania s niekoľkými výnimkami.

Ako hovorí epidemiológ Martin Pavelka, hoci obmedzenia počas Vianoc nie sú populárny krok, prísnejší lockdown je viac než nevyhnutný. „Situácia je veľmi zlá. Počty infikovaných zdvojnásobujeme každý týždeň až každé dva týždne. Žiaľ, vírus nám ukazuje, kto je tú pán a nie naopak,“ hovorí.

Ešte minulý týždeň vláda oznámila pravidlá, ktoré u nás mali platiť počas sviatkov. No situácia sa zmenila po zasadnutí pandemickej komisie na čele s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím, ktorá odporučila pritvrdiť. Na konečnú a presnú podobu zatvorenia krajiny tak verejnosť čakala do stredy. Ide o miernejšiu formu, ako navrhovala komisia.

Podľa Pavelku pri lockdowne platí pravidlo - čím skôr, tým lepšie. „Na druhej strane je potrebné uvedomiť si, že to nie je vôbec také ľahké a vláde rozhodne nie je čo závidieť. Problém je, že musí vybalansovať niekoľko sektorov dokopy a zvážiť veľa premenných, pri ktorých je nutný balans,“ tvrdí.

Na bubliny zabudnime

Síce je podľa nových pravidiel zakázané vychádzať, cestovať za rodinou sa, naopak, môže. Pri zákaze totiž platí viacero výnimiek vrátane návštev medzi dvomi domácnosťami, ktoré sa budú chcieť stretávať a vytvoriť tzv. bublinu.

Tento krok hodnotí Pavelka za veľmi kritický. „Dnes bude bublina môj kamarát, zajtra môj otec a na tretí deň pôjdem lyžovať? Je to mimoriadne nebezpečné,“ pripomína epidemiológ.

Zdôrazňuje, že vírus sa šíri medzi ľuďmi a čím viac sa budeme stretávať, v akejkoľvek podobe, tým viac riskujeme. Takéto bubliny nazval mylnou, až škodlivou informáciou.

„Ostaňte doma, nikam nechoďte. Počkajme si na Veľkú noc, kedy si stretávanie vynahradíme. Žiadne chaty ani návštevy starých rodičov nie sú v tejto situácii správne. Skúsme sa tieto tri týždne jednoducho nestretávať a zostať doma. Aj keď je to veľmi ťažké, je to to najlepšie, čo môžeme urobiť,“ vyzýva.

Profit stredísk nad zdravie ľudí?

Ani tentoraz vláda nezatvorila lyžiarske strediská. To, že môžu fungovať aj naďalej, odôvodnila tým, že lyžovanie patrí k individuálnym športom v exteriéri.

Pavelka však zdvíha varovný prst. Upozorňuje, že ani toto rozhodnutie nie je zďaleka bezpečné. „Nejde mi to do hlavy. Je to rizikové hneď z niekoľkých dôvodov. Ľudia sa na svahoch stretnú po príchode z rôznych regiónov. Ak by aj daná oblasť strediska bola v okrese s lepšou situáciou, je to irelevantné, pretože to riziko tam budeme sami importovať,“ varuje odborník.

Dodáva, že je mimoriadne nebezpečné, ak by bol profit lyžiarskych stredísk dávaný nad zdravie ľudí.

Súvisiaci obsah

BRATISLAVA/Rebeka Kosečeková

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rozhovor

Dôležité udalosti