Slzy, vyhorenie a strach. Na takéto Vianoce sa pripraviť nedá, no zdravotníci nepoľavujú

Na snímke rakva s telom zosnulého futbalistu Diegom Maradonom počas rozlúčky v prezidentskom paláci v argentínskom Buenos Aires.
Zdroj: Shutterstock.com/Alexandros Michailidis

Nemocnice zažívajú rekordný nápor pacientov a chýbajú im lekári aj sestry.

Vianoce, aké sme doteraz nepoznali. Mimoriadne vážna situácia ohľadne koronavírusu zaťažila slovenské nemocnice natioľko, že o pokojných sviatkoch sa nedá hovoriť. Situáciu priblížili riaditelia nemocníc v Trenčíne a Nitre, ktorí opísali, ako momentálne vyzerá boj ich zdravotníkov s Covidom.

Riaditeľ Fakultnej nemocnice v Trenčíne Tomáš Janík približuje počty, ktoré ich v týchto dňoch trápia najviac. Aktuálne je u nich hospistalizovaných 84 pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19, z tohto siedmi na umelej pľúcnej ventilácii a ďalší čakajú na výsledky testov. Čo sa týka zdravotníkov, chýba ich dokopy 259, z toho ide v 37 prípadoch o lekárov a 118 zdravotných sestier.

„Je to veľa. Počty sa nám mierne zvýšili dôsledkom plošného testovania a testovacích aktivít, ktoré v rámci zamestnaneckého fondu robíme. Rastie to podobne ako v celej populácii," približuje Janík.

Prečítajte si tiež:

Hovorí, že aby zvládli všetku potrebnú starostlivosť o pacientov, museli by do ich nemocnice prísť 156 zdravých zdravotníkov. „Trenčín je ohniskom a vidíme to na počtoch aj v odberných miestach na antigénové testovanie. Aj o PCR testy je vyšší záujem. Tieto počty sú veľmi vysoké. Ľudia chcú cestovať za rodinami, chcú si byť istí svojím zdravím. Okrem toho chodia na testy aj kvôli lyžovačkám," vysvetľuje.

Zdroj: TVNOVINY.sk/ Martin Lachkovič

Za dva týždne stúpol počet pacientov v Nitre o sto

Stále zhoršujúca sa situácia je aktuálne v nitrianskom regióne a tak i vo Fakultnej nemoncici v Nitre. „Pred dvoma týždňami bolo v nitrianskej nemocnici hospitalizovaných okolo 50 pacientov s Covidom. Pred týždňom sme sa dostali na hranicu sto pacientov a dnes sa pohybujeme okolo počtu 150. Sú to dramatické nárasty a, samozrejme, prispôsobiť činnosť nemocnice takýmto počtom je extrémne náročné," hovorí riaditeľ fakultnej nemocnice Milan Dubaj.

Podľa jeho slov nemocnica zatiaľ tieto nárasty zvláda, plynule reprofilizuje ďalšie a ďalšie lôžka a stále je pripravená na ďalších chorých.

Dubaj spolu s kolegami pevne verí, že tieto vianočné sviatky budú mať stále dostatočnú kapacitu pre pacientov z regiónu. V Nitre dokázali počas minulých týždňov pomáhať okolitým nemocniciam preberať kritických pacientov, keď boli iné nemocnice preplnené. „Dnes sme túto možnosť už vylúčili, pretože sme zrejme regionálne najviac zaťažení v rámci celého Slovenska," dodáva riaditeľ.

Dôležité sú nielen počty, ale aj stav pacientov. Stále je viac pozitívnych s ťažkým priebehom ochorenia. „My sme momentálne schopní ventilovať 15 pacientov, no toto číslo sa hýbe, je to živý údaj. Máme pripravených 21 ventilovaných lôžok a štyri lôžka na neinvazívnu ventiláciu, čiže môžeme sa takto postarať o 25 pacientov. Máme aj nejakú rezervu, no sú to počty, ktoré je enormne ťažké zabezpečovať aj personálne," dodáva.

Dubaj tiež pripomína, že pre zdravotníkov je svetlom na konci tunela práve vakcinácia. Očkovať sa má na Slovensku začať už túto sobotu. „Chcem apelovať na ľudí, aby verili odborným autoritám viac ako konšpiračným teóriám. Je to cesta, ako nad týmto v určitom časovom horizonte zvíťaziť," hovorí.

Riaditeľ trenčianskej nemocnice Janík zas priblížil, že vakcinačný plán dolaďovali s ministerstvo zdravotníctva aj deň pred Vianocami a stotožňuje sa s ním. „Denno-denne sa staráme o pacientov. Zdravotníkov preto potrebujeme udržať. Najprv sa musíme postarať o tých, ktorí sa starajú o pacientov," vysvetľuje.

Štedrý deň ako každý iný

Koronavírus zmenil tohtoročné vianočné sviatky v nemocniciach na nepoznanie. Návštevy v trenčianskej nemocnice počas Štedrého dňa nepovolili, aby sa vyhli nakazeniu ďalších zdravotníkov a aj tomu, aby sa nákaza prostredníctvom návštev nevyniesla medzi zdravú populáciu.

Prečítajte si tiež:

Covidové oddelenia v Trenčíne budú neustále musieť nosiť ochranné obleky, veľa zdravotníkov bude ťahať službu aj počas Štedrého dňa a to aj tí, ktorí ťahajú niekoľkomesačnú šnúru. „Z tohto hľadiska je to špecifická situácia. To, že v kalendári je 24. december pre nás nič znamená, u nás beží štandardný režim starostlivosti o pacienta," hovorí Janík.

Vianočné obdobie trápi aj zdravotníkov v Nitre. Dubaj hovorí, že prudký nárast ochorení aj úmrtí je spojených aj s istou psychickou traumou zdravotníkov. Nikto nebol pripravený ani predpripravený na zvládanie takýchto počtov a ťažkých stavov. „V kombinácii s tak citlivým a pekným obdobím ako sú Vianoce možno ešte oveľa viac stúpa psychická záťaž nášho personálu," opisuje Dubaj.


Na každého jedného občana apeluje, aby si počas sviatkov vytvoril vlastný lockdown. Aby pochopil to, že v úvodnej vlne to bol len akýsi náznak Covidu v našej spoločnosti. „Vtedy sme cítili obrovskú spolupatričnosť v zmysle vzájomnej pomoci, šitia rúšok, zdieľania informácií. Potom prišla akási vlna eufórie letných mesiacov, že Covid je za nami," spomína Dubaj.

Niektorí však podľa neho nebrali vážne odporúčania skúsených vedeckých pracovníkov, ktorí avizovali, že horšia situácia sa dostaví. Pozitívne hodnotí aj plošné testovanie. No žiaľ, v spoločnosti sa ukázala rozpoltenosť, ktorá ho limitovala a posúvala z odborných do tých politických diskusií. „Znova zostalo svetielko v podobe lockdownu, ale ani nie tak vo vládnom a nariadenom, ako skôr v osobnom u každého jedného z nás," pripomína.

Sú unavení psychicky aj fyzicky

Riaditeľ nemocnice v Trenčíne približuje, že zdravotníci cítia podporu ľudí, ktorí ím ďakujú každý deň. „Som rád, že som súčasťou tohto tímu. Tá snaha, ktorú do toho dávajú, je niečo úžasné," vysvetľuje s tým, že všetci sú veľmi unavení.

Lekári ani sestry si totiž nemôžu vyčerpať veľa dovolenkových dní. Je to neustály stres, strach z nákazy seba aj svojej rodiny. Neustále sú na nich kladené vysoké požiadavky na starostlivosť o pacientov a medicínskych postupov.

„Vírus sa v každom tele správa inak a musíme sa neustále vzdelávať. Dostávame sa aj do smutných fáz. Nabúrava to psychiku pracovníkov," uvádza Janík. Teraz sa podľa neho ešte viac prejavuje poslanie tohto zamestnania, ku ktorému zdravotníci pristupujú veľmi zodpovedne.

Zdroj: TVNOVINY.sk/ Martin Lachkovič

Dubaj z nitrianskej nemocnice hovorí pri zdravotníkoch o kombinácii fyzickej aj psychickej záťaže, jasnej únavy a určitej preťaženosti. A to vo všetkých oblastiach. „Či sa to týka priestoru, materiálu, kyslíku, organizačných záležitostí, vypadávania personálu, zháňania dobrovoľníkov, reprofilizácie pracovníkov. Je to jednoducho jeden neskutočne náročný proces toto všetko organizačne aj ľudsky zvládať," opisuje.

Podľa Janíka je spektrum emócií vidieť aj v trenčianskej nemocnici. „Horšie prípady vyhorenia sme, chvalabohu, nemuseli riešiť. Ale aj tu sa ten pocit vyskytuje, rovnako ako nepohoda či slzy. Máme tu aj možnosť psychologickej pomoci," opisuje. Svojim pracovníkom praje viac pokoja, rodinnej pohody a menej pracovného vyťaženia. „Hoci neviem, či je to teraz možné. Aby na chvíľu vypli a hlavne veľa pevného zdravia do ďalšieho obdobia," dodáva.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová, Rebeka Kosečeková

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.