Politologička: Poslanci ukázali, že sú nad zákonom. Premiér a jeho ľudia nie sú zrelí na vládnutie

DNA test.
Zdroj: Martina Töröková

Podľa odborníčky by stačilo zaviesť elektronické hlasovanie.

Hlavný hygienik Ján Mikas len deň pred rokovaním parlamentu (27.12.) vydal vyhlášku, ktorá umožňuje prezidentke, poslancom či generálnemu prokurátorovi ísť do práce, aj keď majú pozitívny test na Covid-19 alebo sú v povinnej karanténe po kontakte s infikovanou osobou.

Dôvodom podľa hygienikov je, aby nebol ohrozený chod štátu. Opozícia v tom vidí jasný cieľ predĺžiť núdzový stav. Ak by Mikas vyhlášku nevydal, národná rada by nebola uznášaniaschopná a núdzový stav by sa nemohol predĺžiť. Prestali by platiť aj protiepidemické opatrenia, vrátane zákazu vychádzania. Parlament nakoniec novelu zákona, ktorá umožní opätovné predĺženie núdzového stavu, predĺžil s podporou 91 poslancov.

Tejto vláde chýba EQ

Nie len opoziční, ale aj niektorí koaliční poslanci neboli  s týmto nápadom úplne stotožnení. Hovoria o papalášizme a poslanec Miroslav Kollár (Za ľudí) si myslí, že ľudia budú ešte menej dôverovať štátu. Politologička Viera Žúborvá s ním úplne súhlasí.

„Je to veľmi nešťastné a iba to zobrazuje stav vlády. Ukazuje to jej nekompetentnosť, nezorganizovať, nekoncepčnosť a robenie vecí na poslednú chvíľu. Pán premiér a ľudia okolo neho iba dokazujú, že nie sú zrelí na to, aby vládli. V politike by nemali byť takíto ľudia, ale bohužiaľ sú a bohužiaľ sú v kríze," hovorí politologička.

Myslí si, že parlament a vláda tým vydala verejnosti odkaz, že sú nad zákonom, pretože nemusia byť v karanténe, hoci bežní ľudia áno. Politici podľa nej budú nakoniec prekvapení, ako ich ľudia znenávidia.

„Toto sa nerobí. Sme v kríze a poslanci by mali byť elity, ktoré ukážu, akým smerom sa máme pohybovať. To už nie je arogancia moci, to je chýbajúce EQ, necitlivosť a nedostatok empatie," hovorí Žúborová.

„Už nám nestačia kozmetické úpravy. Kedysi nám to stačilo, ale poslanci nepochopili, že spoločnosť sa vyvíja dopredu. Má oveľa vyššie nároky na seba, na ľudí okolo nás a na ľudí, ktorých si volíme, ako sme mali pred 15 rokmi," dodáva.

Keby boli poslanci podľa nej kompetentní, už dávno by si odsúhlasili elektronické hlasovanie. Vedia to samosprávy a mala by to podľa politologičky v 21. storočí zvládnuť aj národná rada.

Mesežnikov: Len sa snažia bojovať s epidémiou

Podľa politológa Grigorija Mesežnikova postup poslancov nebol prejavom papalášizmu. Snažia sa len podľa neho riešiť neľahkú situáciu v súvislosti s epidémiou.

„Nevidím tu snahu využiť privilégiá vo vlastný prospech, ale riešiť pandemickú situáciu. Netvrdím, že je to bezproblémové, ale v časovom strese je to jedno z akceptovateľných riešení," myslí si politológ.


Poslanci okolo Petra Pellegriniho sa podľa neho nesprávajú zodpovedne. „Hlas sa tvári ako mainstreamová strana a umiernená opozícia, ale správajú sa ako extrémistické sily. Každý, kto podkopáva protiepidemické opatrenia, sa zahráva so zdravým občanov," myslí si Mesežnikov.BRATISLAVA/Katarína Kiššová

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Exkluzívne

Dôležité udalosti